Kiedy wybory prezydenckie 2025
Kiedy wybory prezydenckie 2025 – data wyborów prezydenckich została ogłoszona przez marszałka Sejmu. O wyborach prezydenckich wiemy już więc coraz więcej. Wiemy, kto kandyduje w wyborach prezydenckich (choć nie wszyscy potencjalni kandydaci jeszcze zadeklarowali swój start), poznajemy kolejne sondaże prezydenckie i widzimy tendencje przed wyborami 2025.
A więc: kiedy wybory prezydenckie 2025 w Polsce?
.Wybory prezydenckie w Polsce muszą odbyć się w terminie określonym przepisami konstytucyjnymi. Druga kadencja prezydenta Andrzeja Dudy zakończy się 6 sierpnia 2025 r. Wówczas też powinien zostać zaprzysiężony następca Andrzeja Dudy. Kim będzie dowiemy się po zakończeniu całego procesu wyborczego i po finalnym zatwierdzeniu wyniku wyborów prezydenckich przez Sąd Najwyższy.
Marszałek Sejmu zapowiedział, że data wyborów prezydenckich zostanie ogłoszona na początku 2025 r. Formalnie Marszałek Sejmu będzie mógł to zrobić dopiero po 15 stycznia 2025 r. Państwowa Komisja Wyborcza wskazała, że data wyborów prezydenckich powinna uwzględnić okres karencji po stanie nadzwyczajnym ogłoszonym na terenach popowodziowych. Konstytucja RP stanowi bowiem, że jakiekolwiek wybory w Polsce nie mogą zostać przeprowadzone przez trzy miesiące od zakończenia stanu nadzwyczajnego. Związany z powodzią stan klęski żywiołowej zniesiony został dopiero 16 października 2024 r., a trzy miesiące od tego dnia upływają 14 stycznia 2025 r. Państwowa Komisja Wyborcza twierdzi w związku z tym, że Marszałek Sejmu będzie mógł ogłosić termin wyborów prezydenckich 2025 r. najwcześniej 15 stycznia 2025 roku.
Data wyborów prezydenckich w Polsce 2025
.Prawo stanowi, że data wyborów prezydenckich to dzień, który przypada nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.
Druga kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2025 r., co oznacza, że wybory prezydenckie 2025 r. odbędą się między 28 kwietnia a 23 maja 2025 r.
Wybory w Polsce dokonywane są już zwyczajowo w wolną od pracy niedzielę, co sprawiało, że możliwymi do przeprowadzenia pierwszej tury wyborów prezydenckich 2025 były dni 4, 11 lub 18 maja 2025 r.
Marszałek Sejmu Szymon HOŁOWNIA ogłosił 8 stycznia 2025 r. w Sejmie, że wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 18 maja 2025 r.
Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałka Sejmu (które nastąpić może najwcześniej 15 stycznia 2025 r. z uwagi na zastrzeżenia PKW) o zarządzeniu wyborów prezydenckich ruszy formalnie kampania wyborcza. Wówczas też Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi kalendarz kampanii wyborczej, czyli terminy obowiązujące w kampanii wyborczej i organizujące wybory prezydenckie 2025 r.
Czy wybory Prezydenta Polski mogą zakończyć się w pierwszej turze?
.Otoczenie premiera Donalda TUSKA wczesną jesienią 2024 r. przekonywało do wystawienia jednego wspólnego kandydata „obozu demokratycznego”. Zanim Rafał TRZASKOWSKI został wskazany w prawyborach Koalicji Obywatelskiej, trwały rozmowy, w których jeden wspólny kandydat w wyborach prezydenckich 2025 roku byłby reprezentantem zarówno Platformy Obywatelskiej / KO, jak i Trzeciej Drogi / Polski 20250 / PSL, oraz Lewicy (wówczas, wczesną jesienią 2024 r. – razem z Razem).
Koncepcja ta początkowo została zablokowana uchwałą podjętą przez Lewicę o wystawieniu własnego kandydata. Wybrano Magdalenę BIEJAT, która zdobywając kilka procent w pierwszej turze odbierze je Rafałowi TRZASKOWSKIEMU, co uniemożliwi wiceszefowi Platformy Obywatelskiej zwycięstwo już w pierwszej turze wyborów prezydenckich.
Póżniej idea zwycięstwa „kandydata obozu demokratycznego” w pierwszej turze została rozbita „awanturniczym i egoistycznym podejściem Szymona HOŁOWNI” – jak przedstawia sytuację jeden z posłów PO. „Awanturnictwo i egoizm” marszałka Sejmu polegać miało na tym, że startując występuje przeciwko Rafałowi TRZASKOWSKIEMU. Ataki prowadzone z bardzo wysoką intensywnością na Szymona HOŁOWNIĘ – nie spowodowały, na tę chwilę, aby zrezygnował on ze startu.
Przy starcie Szymona HOŁOWNI i Magdaleny BIEJAT, lub tylko jednego z tych kandydatów, wygrana Rafała TRZASKOWSKIEGO w pierwszej turze jest nierealna.
Zwycięstwo Karola NAWROCKIEGO w pierwszej turze wyborów prezydenckich także nie wydaje się możliwe z uwagi na start Marka JAKUBIAKA i Sławomira MENTZENA, a potencjalnie także generała Romualda ANDRZEJCZAKA.
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w dwa tygodnie po pierwszej turze, a więc 1 czerwca 2025 r.
Kto wygra wybory prezydenckie 2025 sondaż
.Wszystkie ośrodki sondażowe są zgodne, jeśli chodzi o tendencje, gdy chodzi o sondaże prezydenckie z predykcjami wygranych w wyborach prezydenckich w Polsce w 2025 r.:
- „Z bardzo niskiej rozpoznawalności poniżej 30 proc. Karol NAWROCKI dziś już ma ponad 80 proc., po miesiącu kampanii” – zauważają analitycy. W rezultacie nikt już nie rozważa „podmiany” tego kandydata.
- We wszystkich ostatnich badaniach zmniejsza się odległość Karola NAWROCKIEGO do naturalnego lidera wyścigu prezydenckiego Rafała TRZASKOWSKIEGO i postępy te prezes IPN czyni zadziwiająco szybo.
- Pozostali uczestnicy wyścigu prezydenckiego zajmują odległe względem tych dwóch faworytów miejsca, w przypadku części sondaży wręcz z kilkunastoprocentowym dystansem.
Sondaż prezydencki przeprowadzony przez 17-18 grudnia 2025 r. przez IPSOS dla TVP Info i „19:30” pokazuje, jak szybko zmniejsza się dystans między Rafałem TRZASKOWSKIM – prezydentem Warszawy i wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej a Karolem NAWROCKIM – prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, kandydatem, którego w wyborach wspiera komitet obywatelski t.zw. starej krakowskiej inteligencji a także Prawo i Sprawiedliwość.
IPSOS dla TVP tak przewiduje pierwszą turę wyborów prezydenckich 2025: Rafał TRZASKOWSKI – 35 proc., Karol NAWROCKI – 22 proc., Sławomir MENTZEN – 14 proc., Szymon HOŁOWNIA – 8 proc., Magdalena BIEJAT – 5 proc., Marek JAKUBIAK – 3 proc.
A tak w tym samym badaniu wygląda druga tura wyborów: Rafał TRZASKOWSKI – 42 proc., Karol NAWROCKI – 34 proc., Jeszcze nie wiem – 12 proc.
Karol NAWROCKI „włączył piąty bieg”
.Zmniejsza się też dystans między Rafałem TRZASKOWSKIM a atakującym jego pozycję lidera Karolem NAWROCKIM w kolejnym sondażu przed wyborami prezydenckimi 2025 r. Tym razem w sondażu, który wyszedł z pracowni badawczej Unites Surveys i został przygotowany dla Wirtualnej Polski. Badania z listopada 2024 r. porównane z tymi, które zostały przeprowadzone w grudniu 2024 r., pokazują znaczny spadek Rafała TRZASKOWSKIEGO (o 5,6 pkt proc.), i solidny wzrost (aż o 7,5 pkt. proc.) poparcia dla Karola NAWROCKIEGO.
Wg tego sondażu United Surveys kandydaci w wyborach prezydenckich 2025 r. w pierwszej turze otrzymają, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę: Rafał TRZASKOWSKI – 36,9 proc.,Karol NAWROCKI – 30,3 proc., Szymon HOŁOWNIA – 7,9 proc., Sławomir MENTZEN – 7,3 proc., Magdalena BIEJAT – 4,8 proc., Marek JAKUBIAK – 0,5 proc.
Rafał TRZASKOWSKI – Karol NAWROCKI.
Różnica w sondażach coraz mniejsza
.Dystans między Rafałem TRZASKOWSKIM a Karolem NAWROCKIM zmniejsza się także w najnowszym sondażu CBOS. Druga tura wyborów prezydenckich 2025 roku w tym sondażu kształtuje się następująco:: Rafał TRZASKOWSKI – 46 proc. Karol NAWROCKI – 34 proc. Odpowiedź: jeszcze nie wiem – 17 proc.
Ośrodek CBOS pokazuje też wcześniejsze swoje badania, a porównanie ich pokazuje, jak szybko zmniejsza się różnica między prowadzącymi w wyścigu prezydenckim. W porównaniu z badaniem CBOS z 18-20 listopada 2024 r., gdzie Rafał TRZASKOWSKI notował aż 50 proc. poparcia respondentów, a Karol NAWROCKI – miał wówczas ledwie 24 proc. poparcia badanych.
Z kolei sondaż Opinie 24 dla RMF FM z 16 grudnia 2024 r. w taki oto sposób przewiduje kształt pierwszej tury wyborów prezydenckich w 2025 r.: Rafał TRZASKOWSKI – 38,6 proc., Karol NAWROCKI – 23,3 proc., Sławomir MENTZEN – 10,7 proc., Szymon HOŁOWNIA – 7,4 proc., Kandydat/kandydatka Lewicy – 2,6 proc., Marek JAKUBIAK – 1,3 proc., Inny kandydat – 6,6 proc., Trudno powiedzieć – 9,5 proc.
„Lepiej żyło się za Morawieckiego, niż za Tuska” – takie opinie uderzają w kampanię prezydencką Rafała TRZASKOWSKIEGO
.Bardzo szybko rosną negatywne oceny dotyczące obecnego rządu współtworzonego przez Platformę Obywatelską, z premierem Donaldem TUSKIEM i wiceprzewodniczącym PO Rafałem TRZASKOWSKIM. Aż 52,9 proc. respodenentów w badaniu United Surveys uważa, że życie w Polsce stało się trudniejsze po zmianie rządu Mateusza MORAWIECKIEGO na rząd Donalda TUSKA, z czego 35,5 proc. „raczej trudniejsze” a 17,4 proc. „zdecydowanie trudniejsze”.
Jedynie 10,4 proc. respondentów uznaje, że życie stało się „zdecydowanie łatwiejsze”, a dla 22,2 proc. „raczej łatwiejsze”.
Najbardziej, co oczywiste, krytyczni byli w tym badaniu respondenci, którzy wcześniej głosowali na Prawo i Sprawiedliwość (dla 92 proc. z nich życie stało się trudniejsze, z czego dla 36 proc. „zdecydowanie trudniejsze”).
Co jednak znacznie ciekawsze, mniejsza część wyborców partii rządzących jest zadowolonych ze swojej decyzji przy urnie wyborczej z października 2023 r. – jedynie 21 proc. z nich oceniło, że ich życie i życie w Polsce stało się „zdecydowanie łatwiejsze”, 35 proc. „raczej łatwiejsze”. Natomiast aż 29 proc. z nich stwierdziło, że życie stało się „raczej trudniejsze”.
Wybory prezydenckie 2025 sondaż o tym, jakie cechy kandydata zadecydują, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025?
.Ciekawe badanie przygotował ośrodek badawczy Pollster dla Superekspresu (badanie przeprowadzono 10-11 grudnia 2024 r.) chcąc dowiedzieć się, jakie są cechy idealnego prezydenta Polaków. Zdaniem respondentów największe szanse wyborcze w wyborach prezydenckich 2025 r. ma kandydat, który jest:
- inteligentny (97 proc. wskazań),
- znający języki (96 proc.),
- niezależny (93 proc.),
- przedsiębiorczy (92 proc.),
- dobrze wyglądający (85 proc.),
- posiadający żonę i dzieci (72 proc.),
- wysportowany (59 proc.),
- religijny (47 proc.),
- wysoki (44 proc.),
- bogaty (32 proc.).
Kolejne badanie wykonane przez UCE Research dla Onetu pokazało też, jakie są oczekiwania wyborców w wyborach prezydenckich. Czego oczekują respondenci UCE Research od przyszłego prezydenta?
- żeby mocno i stanowczo prezentował swoje poglądy (41,13 proc.),
- żeby jasno i przejrzyście prowadził swoją kampanię (39,25 proc.),
- żeby bardziej tłumaczył/wyjaśniał swoje poglądy (29,84 proc.),
- żeby już teraz zaczął eksponować swój program wyborczy (26,61 proc.),
- żeby lepiej wchodził w interakcje z wyborcami (23,8 proc.),
- żeby bez potrzeby nie atakował swoich konkurentów (22,3 proc.),
- żeby nie reagował na zaczepki innych kandydatów (16,5 proc.),
- żeby był bardziej aktywny w mediach społecznościowych (12,2 proc.),
- żeby bardziej krytykował/punktował swoich konkurentów (10,1 proc.).
Sondaż UCE Research dla Onetu pokazał też, czego oczekują wyborcy – respondenci tego badania od Prezydenta RP, a więc jakie nadzieje wiążą z przyszłym Prezydentem Polski. Najbardziej liczą się dla nich:
- Poprawa dostępu do lekarzy specjalistów (22,6 proc.),
- Zmniejszenie ogólnej inflacji (20,6 proc.),
- Poprawa obronności kraju (20,2 proc.),
- Ograniczenie 800+ dla osób najbardziej zamożnych (18,6 proc.),
- Poprawa stosunków z UE (15,2 proc.),
- Dalsza waloryzacja świadczenia 800+ (14,9 proc.),
- Przyznanie kolejnych świadczeń emerytalnych (13 proc.),
- Polityka klimatyczna (12,4 proc.),
- Większe uniezależnienie od UE (11,8 proc.),
- Ochrona przed drożyzną w sklepach (11,6 proc.),
- Ochrona społeczeństwa przed wzrostem cen (tj. energii elektrycznej, paliw) (10,8 proc.),
- Reforma wymiaru sprawiedliwości (9,4 proc.),
- Zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli (8,9 proc.),
- Obniżenie podatków dochodowych (8,6 proc.),
- Obniżenie cen leków (8,5 proc.),
- Zwiększenie wydatków na armię (7,8 proc.),
- Zwiększenie dzietności (7 proc.),
- Wejście do strefy euro (6,5 proc.),
- Tworzenie nowych świadczeń socjalnych dla rodziców (6,2 proc.),
- Polityka historyczna państwa (5,9 proc.),
- Budowa tanich mieszkań pod sprzedaż/wynajem (5,4 proc.),
- Obniżenie stawek podatku VAT (5,2 proc.),
- Wzmocnienie krajowego rolnictwa (4,2 proc.),
- Przywrócenie powszechnego poboru do wojska (3,4 proc.),
- Budowa nowych dróg oraz linii kolejowych (3,2 proc.),
- Dopłaty do kredytów hipotecznych (1,5 proc.),
- Zwiększenie dostępności kredytu hipotecznego (0,9 proc.).
Eksperci komentując powyższe badania UCE Research dziwią się, jak niską wiedzę mają Polacy na temat tego, jakie w rzeczywistości prerogatywy należą do prezydenta w świetle Konstytucji RP.
Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025
.Wybory prezydenckie 2025 sondaż dotyczy z reguły kilku nazwisk faworytów, wszakże powinniśmy wziąć pod uwagę większą liczbę chętnych do startu w wyborach prezydenckich 2025 r.
Ostateczną wiedzę o tym, kto kandyduje w wyborach na prezydenta Polski w 2025 r., otrzymamy po ogłoszeniu przez Państwową Komisję Wyborczą listy kandydatów. Zostanie ona podana do informacji publicznej, niż 20 dni przed pierwszą turą wyborów. Dopiero wówczas dowiemy się, kto wystartuje w wyborach prezydenckich w maju 2025 roku.
Najtrudniejszym zadaniem dla kandydatów i ich sztabów będzie zebranie 100.000 podpisów pod kandydaturą w wyborach prezydenckich. O ile są kandydaci wspierani przez duże partie polityczne – i dla nich taki wymóg nie będzie stanowił dużego wyzwania, o tyle dla kandydatów, którzy nie dysponują wielkimi strukturami partyjnymi, ale też dla ruchów społecznych, struktur obywatelskich, czy dla zaplecza znanych influencerów – ten wymóg może okazać się trudny lub wręcz bardzo trudny do spełnienia.
Na koniec 2024 r. na liście potencjalnych kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 znajdują się – w kolejności alfabetycznej – następujące osoby:
- Rajmund ANDRZEJCZAK – generał Wojska Polskiego, który zrezygnował z kierowania armią na kilka dni przed kluczowymi dla polskiej prawicy wyborami parlamentarnymi 2023 r, może zostać wystawiony przez wpływowe środowisko influencerów organizujące się wokół Krzysztofa STANOWSKIEGO i jego Kanału Zero.
- Magdalena BIEJAT – kandydatka wskazana decyzją całej Lewicy, została wystawiona wycofując z wyścigu prezydenckiego Krzysztofa GAWKOWSKIEGO i Agnieszkę DZIEMIANOWICZ-BĄK. Kandydatka może zostać wycofana w wyniku presji na wystawienie tylko jednego kandydata „większości demokratycznej” w pierwszej turze wyborów.
- Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050 i marszałek Sejmu. To od niego zależy, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. On też będzie beneficjentem, jeśli wybory nie zakończą się zatwierdzeniem ich wyniku przez Sąd Najwyższy. Rośnie nacisk na jego wycofanie się z wyścigu prezydenckiego, aby nie osłabiać wyniku „większości demokratycznej” w pierwszej turze.
- Marek JAKUBIAK – lider partii Wolni Republikanie, beneficjent postawy mediów liberalno-lewicowych, które promują jego kandydaturę, aby tym samym osłabiać pozostałe kandydatury konserwatywne i prawicowe.
- Paulina MATYSIAK – polityk Razem, jej start ma sens wyłącznie wówczas, gdy w sojuszu z Maciejem WILKIEM połączy wszystkie prorozwojowe siły. Wówczas też możliwe jest zebranie podpisów na rzecz kandowania w wyborach prezydenckich.
- Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji, który jako pierwszy został zgłoszony jako kandydat w wyborach prezydenckich 2025; zrezygnowano jednocześnie z przeprowadzenia prawyborów, które zwykle w przypadku każdych wyborów organizowała Konfederacja – z rywalizacji zrezygnował Krzysztof BOSAK.
- Karol NAWROCKI – historyk, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat obywatelski startujący z poparciem komitetu poparcia t.zw. inteligencji krakowskiej – komitet jego poparcia zorganizował prof. Andrzej NOWAK, Kawaler Orderu Orła Białego, uzyskał także formalne popracie PiS, jego kandydaturę popiera także m.in. były premier Mateusz MORAWIECKI.
- Krzysztof STANOWSKI – showman, szef internetowego projektu Kanał Zero, który może potraktować wybory prezydenckie jako początek budowania struktury politycznej do wyborów parlamentarnych, z kandydowaniem w wyborach prezydenckich bądź to Krzysztofa STANOWSKIEGO, bądź to Rajmunda ANDRZEJCZAKA.
- Piotr SZUMLEWICZ – lider Związkowej Alternatywy, który w ostatnich dniach ogłosił chęć startu w wyborach prezydenckich 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, prezydent Warszawy, doświadczony w poprzednich wyborach prezydenckich w 2020 r porażką z prezydentem Andrzejem DUDĄ. Jeśli chodzi o wybory prezydenckie 2025 sondaż każdego z ośrodków daje mu pierwsze miejsce w końcu grudnia 2024 r. Wygrał prawybory zarządzone przez lidera jego partii, Donalda TUSKA, pokonując w nich szefa MSZ Radosława SIKORSKIEGO.
- Maciej WILK – jeden z liderów ruchu Tak dla CPK, jego start ma sens wyłącznie wówczas, gdy w sojuszu z Pauliną MATYSIAK połączą wszystkie prorozwojowe siły działające w Polsce. Wówczas też możliwe jest zebranie podpisów na rzecz kandowania w wyborach prezydenckich.
- Marek WOCH – kandydat Bezpartyjnych Samorządowców, który w ostatnich dniach ogłosił chęć startu w wyborach prezydenckich 2025 r.
- Adrian ZANDBERG – polityk Razem, którego start ma sens o tyle, o ile Razem poszukuje dziś swojej drogi politycznej i musi „policzyć wyborców”, a więc potraktować kampanię prezydencką jako moment mobilizacji struktur partyjnych.
- Stanisław ŻÓŁTEK – polityk PolExit, który zapowiedział chęć startu w wyborach prezydenckich, aczkolwiek także przed nim, jak przed innymi kandydatami, będzie bardzo wysoka bariera zebrania 100.000 podpisów poparcia dla kandydatury. Jeśli uda mu się to zadanie, odbierać będzie głosy kandydatom prawicy.
Oprac. Arkadiusz Jordan