Kiedy wybory prezydenckie? [Kalendarz wyborczy]
Kiedy start kampanii wyborczej? Kiedy wybory prezydenckie w Polsce 2025? Data pierwszej i drugiej tury wyborów zdeterminuje początek kampanii wyborczej. Poznaliśmy kalendarz wyborczy kampanii 2025 roku.
Kiedy ogłoszenie kampanii wyborczej 2025?
.Zasady przeprowadzania wyborów prezydenckich określa Konstytucja RP i Kodeks wyborczy. Podobnie jak we wcześniejszych kampaniach przed wyborami prezydenckimi, przebieg kampanii i kalendarz wyborczy przedstawia Państwowa Komisja Wyborcza.
Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi 2025 rusza po publikacji postanowienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw. Szymon Hołownia zapowiedział już, w odpowiedzi na pytania o kalendarz wyborczy, że wybory zarządzi 8 stycznia, w pierwszym możliwym dniu, w którym uzyska takie prawo. Na spotkaniu w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) wyjaśnił, że pierwszy możliwy termin to 6 stycznia, jednak tego dnia przypada święto. Natomiast 7 stycznia będzie czas na ewentualne dopełnienie wszystkich możliwych formalności m.in. z Państwową Komisją Wyborczą. „Kampania prezydencka zacznie się w naszym kraju 8 stycznia przyszłego roku” – poinformował.
Marszałek Sejmu musi ogłosić zarządzenie wyborów nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.
W związku z tym, że kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2025 r., marszałek Sejmu musi zarządzić wybory nie wcześniej niż 6 stycznia 2025 r. i nie później, niż 6 lutego 2025 r.
Kiedy wybory prezydenckie 2025?
.Kalendarz wyborczy 2025 r. już powstaje. Data wyborów prezydenckich 2025 zostanie wyznaczona na dzień wolny od pracy, który następuje nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.
Ponieważ druga kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2025 r., wybory muszą odbyć się w dniu wolnym od pracy w okresie od 28 kwietnia do 23 maja 2025 r. Oznacza to, że Marszałek Sejmu na przeprowadzenie wyborów ma trzy możliwe terminy: 4, 11 i 18 maja.
Najbardziej prawdopodobną datą pierwszej tury wyborów prezydenckich jest niedziela 18 maja 2025 r. Jeśli pierwsza tura nie rozstrzygnie o wyniku wyborów, wówczas w drugiej turze zmierzy się dwójka kandydatów z najlepszymi wynikami z pierwszej turze, w dwa tygodnie później, a więc w niedzielę 1 czerwca 2025 r.
Kalendarz wyborczy: kiedy start kampanii wyborczej 2025?
.To kiedy następuje formalny początek kampanii wyborczej określają przepisy prawa. Dopiero po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia Marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów formalnie rusza kalendarz wyborczy na wybory prezydenckie 2025 r.
Prezydent RP jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat.
W celu zgłoszenia kandydata na prezydenta, konieczne jest utworzenie komitetu wyborczego. Wybory prezydenckie różnią się od innych tym, że komitety wyborcze mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne.
Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne. Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata.
Po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla kandydata pełnomocnik komitetu wyborczego zawiadamia Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu. O powstaniu komitetu zawiadomić można PKW najpóźniej w 55 dniu przed wyborami.
Kalendarz wyborczy: zasady kampanii wyborczej
.Państwowa Komisja Wyborcza ma trzy dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia ws. utworzenia komitetu wyborczego (czyli na tzw. rejestrację komitetu) albo daje pełnomocnikowi trzy dni na usunięcie wad zgłoszenia. Co ważne, dopiero po rejestracji komitetu przez Państwową Komisję Wyborczą, może on prowadzić agitację.
Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej jest zgłoszenie kandydata na prezydenta. Dokonuje go osobiście pełnomocnik wyborczy najpóźniej w 44 dniu przed dniem wyborów. Zgłoszenie kandydata – oprócz danych osobowych i wskazania jego przynależności partyjnej – musi zawierać także wykaz 100 tys. obywateli popierających zgłoszenie.
PKW rejestruje kandydata na prezydenta, jeżeli zgłoszenia dokonano zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego. Jeżeli zgłoszenie wykazuje wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do usunięcia wskazanych wad zgłoszenia w terminie 3 dni. PKW może też postanowić o odmowie rejestracji kandydata, jeżeli nie posiada on prawa wybieralności.
Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025
.Najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyborów Państwowa Komisja Wyborcza PKW musi wydać obwieszczenie z listą kandydatów. Dotychczas deklarację startu zgłosili: Sławomir MENTZEN – po decyzji ciała statutowego Konfederacji, Marek JAKUBIAK – po swojej deklaracji, Szymon HOŁOWNIA – po swojej deklaracji jako szefa Polska 2050. W wyniku prawyborów w Platformie Obywatelskiej został wskazany jako kandydat PO na prezydenta Rafał TRZASKOWSKI – co oznacza z listy dotychczasowych konkurentów Radosława SIKORSKIEGO oraz (warunkowo) Donalda TUSKA. Po decyzji o wsparciu Karola NAWROCKIEGO przez PiS jako kandydat obywatelski startuje prezes IPN. Oznacza to wyeliminowanie wielu potencjalnych kandydatów z listy 51 publikowanej przez przez tygodnik „Gazeta na Niedzielę”. Po zmianach związanych z najnowszymi nominacjami partyjnymi lista ta – prezentowana w kolejności alfabetycznej – została znacznie skrócona:
- Rajmund ANDRZEJCZAK – generał
- Magdalena BIEJAT – polityk lewicy
- Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK – polityk lewicy
- Krzysztof GAWKOWSKI – polityk lewicy
- Dorota GAWRYLUK – publicystka
- Łukasz GIBAŁA – Kraków dla Mieszkańców
- Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050
- Klaudia JACHIRA – polityk Zielonych
- Dawid JACKIEWICZ – Przyszłość 5.0
- Marek JAKUBIAK – Wolni Republikanie
- Michał KLEIBER – naukowiec
- Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – lider PSL
- Katarzyna KOTULA – polityk lewicy
- Łukasz LITEWKA – polityk lewicy
- Paulina MATYSIAK – polityk lewicy
- Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji
- Karol NAWROCKI – prezes IPN
- Jacek SIEWIERA – szef BBN
- Krzysztof STANOWSKI – przedsiębiorca
- Rafał TRZASKOWSKI – polityk PO
- Maciej WILK – Tak dla CPK
- Adrian ZANDBERG – polityk lewicy
- Stanisław ŻÓŁTEK – polityk PolExit
PAP/AJ