Kto wygra wybory prezydenckie, jeśli poparcie dla rządu topnieje
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się już w maju. Pierwsza tura wyborów prezydenckich w niedzielę 18 maja. To, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku zależy od wielu czynników. Na razie wiatr wieje w żagle Karola NAWROCKIEGO. Zmniejsza on dystans do prowadzącego Rafała TRZASKOWSKIEGO, który z kolei będzie zbierał złe oceny, jakimi Polacy obdarowują rządy Platformy Obywatelskiej. Rafał TRZASKOWSKI jest jej wiceprzewodniczącym i wiodącym politykiem obozu rządzącego.
Najnowszy sondaż United Surveys „potężnym uderzeniem” w kampanię Rafała TRZASKOWSKIEGO
.Najnowsze badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski jest potężnym uderzeniem w kampanię Rafała TRZASKOWSKIEGO – faworyta w wyścigu prezydenckim, prezydenta Warszawy, ale przede wszystkich wiceszefa rządzącej Platformy Obywatelskiej.
Z badań tych wynika szybki wzrost negatywnych ocen dotyczących obecnego rządu. Już aż 52,9 proc. badanych uważa, że życie w Polsce stało się trudniejsze po zmianie rządu Mateusza MORAWIECKIEGO na rząd Donalda TUSKA.
Co ma o tyle istotny wpływ na zbliżające się wybory prezydenckie, że Mateusz MORAWIECKI mocno wspiera kandydata na prezydenta, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i obywatelskiego kandydata na prezydenta, startującego z inicjatywy t.zw. inteligencji krakowskiej, popartej następnie przez PiS Karola NAWROCKIEGO, zaś Donald TUSK wyłonionego w prawyborach Platformy Obywatelskiej / Koalicji Obywatelskiej kandydata Rafała TRZASKOWSKIEGO.
Aby nie poddać się atakom o manipulację badaniami, United Surveys ujawnił pytanie zadane respondentom ich najnowszego sondażu. Brzmiało ono: „Czy uważa Pan/Pani, że w 2024 roku życie w Polsce stało się łatwiejsze czy trudniejsze w porównaniu z 2023 rokiem, biorąc pod uwagę sytuację polityczną i gospodarczą po zmianie rządu Mateusza MORAWIECKIEGO na rząd Donalda TUSKA?”.
Odpowiedzi nie są dobre dla Rafała TRZASKOWSKIEGO i jego kampanii prezydenckiej. Wyniki rozkładają się następująco: dla 52,9 proc. respondentów życie w Polsce pod rządami Platformy Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy, czyli pod rządami Donalda TUSKA stało się trudniejsze, z czego 35,5 proc. „raczej trudniejsze” a 17,4 proc. „zdecydowanie trudniejsze”.
Dla znacznie mniejszej grupy respondentów w badaniu United Surveys, bo dla 32,6 proc., życie w w Polsce stało się łatwiejsze po zmianie władzy, przy czym dla 22,2 proc. „raczej łatwiejsze”, zaś dla 10,4 proc. „zdecydowanie łatwiejsze”.
Wiatr w żagle kampanii Karola NAWROCKIEGO
.Z badania United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że respondenci różnią się w swoich odpowiedziach w zależności od skorelowania ich postaw we wcześniejszych wyborach.
I tak najbardziej krytyczni byli zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (aż dla 92 proc. z nich życie stało się trudniejsze, z czego 36 proc. respondentów twierdzi, że życie za rządów Donalda TUSKA jest „zdecydowanie trudniejsze” niż w czasie, gdy jeszcze niedawno premierem był Mateusz MORAWIECKI).
Zaledwie 56 proc. zwolenników partii rządzących zachowuje zadowolenie ze swojej decyzji wyborczej z października 2023 r. 21 proc. z nich oceniło, że ich życie i życie w Polsce stało się „zdecydowanie łatwiejsze”, 35 proc. „raczej łatwiejsze”.
Rosną głosy niezadowolenia wśród zwolenników partii rządzących: aż 29 proc. respondentów stwierdziło, że życie stało się „raczej trudniejsze”, jednocześnie 15 proc. nie potrafi wskazać odpowiedzi. W kontekście wyborów prezydenckich 2025 r. wyniki te są bardzo uważnie analizowane przez politologów i ekspertów.
Bardzo szybka ewolucja postrzegania rządu Donalda TUSKA
.Najnowsze adanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane w dniach 20-22 grudnia 2024 roku metodą CATI & CAWI na próbie 1000 osób. Wcześniejsze, bo wykonane na początku grudnia 2024 roku, tą samą metodą i przez ten sam ośrodek, sygnalizowało już początek tej tendencji ocen.
W poprzednim badaniu 39,4 proc. respondentów wskazywało, że za czasów Mateusza MORAWIECKIEGO żyło im się lepiej, niż za nowych rządów Donalda TUSKA. Odmiennej opinii było 30,2 proc. badanych. Wówczas, trzy tygodnie wcześniej, aż 30,4 proc. badanych nie było w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
W poprzednim badaniu to niezdecydowanie było zauważalne szczególnie wśród respondentów niezwiązanych z głównymi ugrupowaniami politycznymi. Wśród tych badanych, aż 59 proc. nie było w stanie jednoznacznie ocenić, który z rządów jest dla nich lepszy, choć 28 proc. oceniało rządy Mateusza MORAWIECKIEGO pozytywnie, podczas gdy 13 proc. taką oceną nagradzało rząd Donalda TUSKA.
Barometr nastrojów społecznych CBOS ostrzeżeniem dla kampanii prezydenckiej
.Barometr nastrojów społecznych CBOS uznawany jest za jedno z najważniejszych narzędzi analityków i ekspertów, które pozwala im określić poziom wsparcia społecznego dla koalicji rządzącej.
CBOS po najnowszym badaniu przeprowadzonym w dniach 28 listopada – 8 grudnia 2024 r. pisze, że w grudniu 2024 r. w stosunku do poprzedniego pomiaru w listopadzie 2024 r. zwiększyło się niezadowolenie respondentów z obserwowanego kierunku zmian dokonujących się w Polsce. Eksperci przekonują, że badanie to stanowi w sposób oczywisty zagrożenie dla faworyta obozu rządzącego w wyborach prezydenckich 2025.
Raport z badania CBOS sygnalizuje, że w sposób istotny rośnie liczba osób uważających, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. W listopadzie 2024 r. oceniało tak sytuację 47 proc. badanych, podczas gdy w grudniu 2024 r. już 50 proc. respondentów. Ledwie 21 proc. badanych ma nadzieję, że sytuacja w Polsce w ciągu najbliższego roku się poprawi, zaś 34 proc. uważa, że będzie już tylko gorzej.
Kto ma głosować na Rafała TRZASKOWSKIEGO, jeśli następuje demobilizacja bazy wyborczej PO?
.Badania kolejnego ośrodka badawczego, tym razem Opinia24 pokazują, że koalicja wyborcza utraciła w ciągu roku zaangażowanych wyborców, dzięki którym wygrała wybory parlamentarne 15 października 2023 r. Dziennik „Rzeczpospolita” analizował: „To ich głosy przesądziły przed rokiem o powstaniu rządu Donalda Tuska. Dziś młodzi wyborcy nie są już tak entuzjastycznie nastawieni do Koalicji Obywatelskiej”.
Ośrodek badawczy Opinia24 skupia się w swoich badaniach na potężnym tąpnięciu elektoratu „obozu demokratycznego”. Zwraca uwagę na demobilizację szczególnie wysoką wśród młodych kobiet. Już blisko 30 proc. najmłodszych wyborców-kobiet nie wie, na kogo oddać głos. Badacze twierdzą, że świadczy to o dużym zawodzie, będącym z kolei efektem braku realizacji przez rząd obietnic wyborczych.
Warto zwrócić uwagę przy tym na wysoką frekwencję deklarowaną wśród młodych Polek i Polaków – aż 78 proc. respondentów (53 proc. z nich deklaruje, że „zdecydowanie” chce wziąć udział w wyborach). Jednocześnie raport z badań dla More in Common Polska i Fundacji Ważne Sprawy pokazuje, że najbardziej popularną partią dla respondentów z najmłodszej grupy wyborców, a więc mających 18–29 lat, jest dziś na pierwszym miejscu Konfederacja (26 proc.), następnie są Koalicja Obywatelska (15 proc.), Prawo i Sprawiedliwość (8,5 proc.), Polska 2050 (8,5 proc.), Nowa Lewica (7,6 proc.), Partia Razem (4 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.). 22 proc. respondentów z tej najmłodszej grupy wyborców zalicza się do niezdecydowanych.
Kiedy dowiemy się, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025?
.Wybory prezydenckie 2025 r. zostaną ogłoszone przez Marszałka Sejmu w początkach stycznia 2025 r. Aby nie wejść w zakres t.zw. długiego majowego weekendu (w pierwszej turze wyborów) ani t.zw. Zielonych Świątek (w drugiej turze wyborów prezydenckich), najbardziej stosowną datą dla przeprowadzenia wyborów prezydenckich 2025 r. wydaje się niedziela 18 maja 2025 r. Jeśli wybory te nie zostaną rozstrzygnięte przy urnach za pierwszym razem, druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w dwa tygodnie później – w niedzielę 1 czerwca 2025 r.
Aby wybory prezydenckie 2025 r. były ważne, ostateczną decyzję wyborców potwierdzi uchwałą Sąd Najwyższy.
Zaprzysiężenie nowego prezydenta powinno nastąpić 6 sierpnia 2025 r., w pięć lat po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy.
Arkadiusz Jordan