Kiedy wybory Prezydenta Polski 2025

wybory prezydenta Polski

To, kiedy będą wybory prezydenta Polski w 2025 r. wynika z konstytucji. Data, w której zostaną zorganizowane wybory prezydenckie w Polsce w 2025 r. musi być podana zanim upłynie kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy. Oficjalny kalendarz wyborów prezydenckich w Polsce 2025 r. zostanie podany przez Państwową Komisję Wyborczą po tym, gdy data wyborów prezydenckich zostanie podana przez Marszałka Sejmu.

Kiedy odbędą się wybory Prezydenta Polski 2025

.Marszałek Sejmu zarządza rozpoczęcie kampanii wyborczej publikując w Dzienniku Ustaw postanowienie o zarządzaniu wyborów. Już w połowie listopada 2024 r. Marszałek Sejmu Szymon HOŁOWNIA pytany o to, kiedy ogłosi datę wyborów prezydenckich, stwierdził, że będzie kierować się prawem mówiącym, że musi on zarządzić wybory prezydenckie nie wcześniej niż na siedem miesięcy przed upływem kadencji zwalniającego urząd prezydenta (Andrzeja Dudy, który kończyć będzie swoją drugą kadencję prezydencką, nie może startować po raz trzeci), a jednocześnie nie później niż na sześć miesięcy przed upływem kadencji.

Druga kadencja wypełniana przez prezydenta Andrzeja Dudę kończyć się będzie 6 sierpnia 2025 r., w pięć lat po uroczystej przysiędze przed Zgromadzeniem Narodowym (połączonymi izbami Sejmu i Senatu). Z nałożenia kalendarza politycznego na przepisy prawa wynika więc, że Marszałek Sejmu będzie musiał ogłosić swoją decyzję o rozpisaniu wyborów następcy Andrzeja Dudy między 6 stycznia a 6 lutego 2025 r.

Marszałek Sejmu nie będzie mógł ogłosić wyborów prezydenckich w pierwszym terminie

.Pierwszy dzień pracy Marszałka Sejmu po przerwie świątecznej i dniach wolnych, w którym będzie mógł ogłosić swoją decyzję o rozpisaniu wyborów, to 7 stycznia 2025 r. Następnego dnia, a więc 8 stycznia 2025 r., powinna rozpocząć się kampania prezydencka – wybory Prezydenta Polski.

Tak się jednak nie stanie, Marszałek Sejmu Szymon HOŁOWNIA myli się zapominając o bardzo ważnym fakcie, który przypomniała Państwowa Komisja Wyborcza. Tym faktem zapomnianym przez Marszałka Sejmu, który to fakt jednakże rzutuje na polityczny kalendarz, a więc na kalendarz prezydencki, jest wprowadzony we wrześniu 2024 r. związany z powodzią stan klęski żywiołowej. Konstytucja RP stanowi bardzo wyraźnie, że jakiekolwiek wybory w Polsce nie mogą zostać przeprowadzone przez 90 dni, a więc przez trzy miesiące, od zakończenia stanu nadzwyczajnego. Przypomnijmy, że związany z powodzią stan klęski żywiołowej zniesiony został dopiero 16 października 2024 r., a trzy miesiące od tego dnia upływają dopiero 14 stycznia 2025 r.

Państwowa Komisja Wyborcza twierdzi w związku z tym, że Marszałek Sejmu będzie mógł ogłosić termin wyborów prezydenckich 2025 r. najwcześniej 15 stycznia 2025 roku.

Data wyborów prezydenckich w Polsce 2025

.Kiedy będą wybory Prezydenta Polski 2025? Data wyborów prezydenckich zostanie podana przez Marszałka Sejmu nie wcześniej niż 15 stycznia 2025 r. Jednocześnie Szymon HOŁOWNIA oświadczył, że nawet jeśli formalnie będzie mógł podać datę wyborów prezydenckich dopiero 15 stycznia 2025 r., to nieformalnie zrobi to wcześniej, gdy tylko będzie mógł to zrobić, a więc 7 stycznia 2025 r. Nie będzie to ogłoszenie formalne, to może zrobić dopiero 15 stycznia 2025 r.

Prawo stanowi, że data wyborów prezydenckich to dzień, który przypada nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.

Oznacza to, że – biorąc pod uwagę koniec drugiej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy przypadający na 6 sierpnia 2025 r. – wybory prezydenckie 2025 r. powinny być wyznaczone między 28 kwietnia a 23 maja 2025 r. Zwyczajowo wybory Prezydenta Polski dokonywane są w dzień wolny od pracy – w niedzielę, co oznacza, że możliwa data pierwszej tury wyborów prezydenckich 2025 to 4, 11 lub 18 maja 2025 r. Wiemy już, że Marszałkowi Sejmu zależy, aby nic nie wpływało in minus na frekwencję w wyborach prezydenckich 2025 stąd też wybory te nie zostaną przeprowadzone najprawdopodobniej 4 maja 2025 r., aby nie kolidowały z t.zw. długim majowym weekendem. Nie zostaną też przeprowadzone 11 maja 2025 r., gdyż wówczas oznaczałby drugą turę wyborów prezydenckich w Zielone Świątki.

Biorąc to pod uwagę, najbardziej prawdopodobna data pierwszej tury wyborów to niedziela 18 maja 2025 r. Druga tura, o ile wybory Prezydenta Polski nie dokonają się w pierwszej turze, zostanie przeprowadzona w dwa tygodnie później, w niedzielę 1 czerwca 2025 r.

Czy wybory Prezydenta Polski mogą zakończyć się w pierwszej turze?

.To, aby wybory prezydenckie 2025 r. zakończyły się już w pierwszej turze, było jak się wydaje celem premiera Donalda TUSKA. Wczesną jesienią 2024 r. jego otoczenie przekonywało do wystawienia jednego reprezentanta „obozu demokratycznego”. Wówczas, gdy jeszcze Rafał TRZASKOWSKI nie został wskazany w wewnętrznym referendum w Platformie Obywatelskiej / Koalicji Obywatelskiej, można było wypracować wariant, w którym jeden wspólny kandydat jest reprezentantem zarówno Platformy Obywatelskiej / Koalicji Obywatelskiej, jak i Trzeciej Drogi / Polski 20250 / Polskiego Stronnictwa Ludowego, oraz Lewicy (wówczas, wczesną jesienią 2024 r. – razem z Razem).

Koncepcja Donalda TUSKA wpierw została zablokowana uchwałą Klubu Parlamentarnego Lewicy o wystawieniu w wyborach prezydenckich 2025 własnej kandydatki / własnego kandydata. Ostatecznie wybrano spośród kilku możliwych kandydatów Magdalenę BIEJAT. Zdobywając kilka procent w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2025 r. odbiera ona możliwość rozegrania ich już w pierwszej turze wyborów.

Dodatkowo koncepcja Donalda TUSKA została rozbita „awanturniczym i egoistycznym podejściem Szymona HOŁOWNI„, jak przedstawia sytuację jeden z posłów Platformy Obywatelskiej. „Awanturnictwo i egoizm” Szymona HOŁOWNI polegać miało na tym, że nie rozumie on, iż startując w wyborach prezydenckich występuje przeciwko Rafałowi TRZASKOWSKIEMU obniżając szanse na rozwiązanie problemu pt. „wybory Prezydenta Polski” w pierwszej turze. Ataki na Szymona HOŁOWNIĘ nie spowodowały, na tę chwilę, aby zrezygnował on ze startu.

W tej sytuacji, przy starcie Szymona HOŁOWNI i Magdaleny BIEJAT, lub tylko jednego z tych kandydatów, idea Donalda TUSKA, aby ograniczyć wybory prezydenckiej do jednej tury, wygranej przez Rafała TRZASKOWSKIEGO, są nierealizowalne.

Z uwagi na start Marka JAKUBIAKA i Sławomira MENTZENA, a potencjalnie także generała Romualda ANDRZEJCZAKA, nie będzie możliwe także rozegranie wyborów w pierwszej turze przez środowisko prawicy, czyli nadziei aby Karol NAWROCKI zdobył urząd prezydenta RP w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Kto wygra wybory prezydenckie 2025?

.Kto wygra wybory Prezydenta Polski Anno Domini 2025 dowiemy się początkowo i w mocno niepewny sposób w wieczór wyborczy po drugiej turze wyborów – z wstępnych sondaży przeprowadzanych po oddaniu głosu przez wyborców, a następnie po przeliczeniu 100 proc. głosów przez Państwową Komisję Wyborczą, zaś upewnimy się, co do wyniku wyborów prezydenckich 2025 – po przyjęciu i opublikowaniu uchwały Sądu Najwyższego.

To, kto wygra wybory Prezydenta Polski – na razie możemy oprzeć na spekulacjach i analizie wyników sondaży wyborczych, zarówno sondaży prezydenckich, jak i sondaży poparcia dla partii politycznych oraz zaufania do poszczególnych polityków. Możemy analizować kandydatów w wyborach prezydenckich i poparcie, jakie znajdują ich kandydatury w społeczeństwie. Ważne dla analizy tego, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku jest też t.zw. tło społeczne, nastroje analizowane uważnie przez kilka ośrodków badawczych.

Utrata zaangażowanych wyborców Platformy Obywatelskiej z października 2023 r.

.Faktem jest głębokie rozczarowanie elektoratu Platformy Obywatelskiej / Koalicji obywatelskiej, a więc wyborców którym rząd Donalda TUSKA zawdzięcza swoje rządy. Jak głębokie to rozczarowanie, pokazują dwa badania: pierwsze ośrodka Opinia24 wykonane między 4 a 19 listopada 2024 roku i drugie, które od 6 do 8 grudnia 2024 roku wykonał ośrodek badawczy United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Badania te mówią o bardzo wysokiej demobilizacji wyborczej młodych kobiet – tych samych, które wyniosły do władzy rząd Donalda TUSKA w wyborach w październiku 2023 r. Już blisko 30 proc. najmłodszych wyborców-kobiet nie wie, na kogo oddać głos. Powodem jest, zdaniem analityków, duży zawód. Pogłębione badania pokazują, że zawód ten związany jest z brakiem realizacji przez rząd obietnic wyborczych dotyczących praw kobiet.

„Za Morawieckiego żyło się lepiej, niż za Tuska”

.Klasycznym pytaniem każdego polityka – a tym bardziej każdego kandydata w wyborach prezydenckich – jest pytanie czy lepiej żyje się wyborcom za jego rządów, czy za rządów jego następców (bądź poprzedników). To pytanie zadawali i Ronald REAGAN, i Donald TRUMP, zadawać ma prawo i KAROL NAWROCKI i Rafał TRZASKOWSKI.

Badania United Surveys dla Wirtualnej Polski nie są zbyt optymistyczne dla Rafała TRZASKOWSKIEGO – wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej współrządzącej w ostatnim roku. Bardzo krytycznie ocenia działania rządu Donalda TUSKA aż 51,8 proc. badanych przez United Surveys (w tym 23,9 proc. respondentów opowiada się za wskazanie „raczej niedobrze”, 27,9 proc. – „zdecydowanie niedobrze”). Zaledwie 39,3 proc. repondentów ocenia działania rządu Donalda TUSKA pozytywnie (z czego jedynie 4,5 proc. wystawiło gabinetowi współtworzonemu przez Platformę Obywatelską notę „zdecydowanie dobrze”, zaś 34,8 proc. „raczej dobrze”.

Żółtą, jeśli nie czerwoną kartką dla analityków Platformy Obywatelskiej i zaplecza analitycznego kampanii Rafała TRZASKOWSKIEGO jest informacja, że aż 39,4 proc. badanych przez United Surveys dla Wirtualnej Polski ocenia, że to jednak rządy Mateusza Morawieckiego były dla nich lepsze. O wiele mniej, bo 30,2 proc. badanych opowiada się za stwierdzeniem, że lepiej żyje im się za rządów Donalda Tuska. Dla porządku dodajmy, że po roku od powstania nowego rządu, i wymiany ekipy Prawa i Sprawiedliwości na ekipę Platformy Obywatelskiej, 30,4 proc. badanych nie jest w stanie ocenić tej zmiany.

Najnowszy barometr nastrojów społecznych CBOS – rosnące niezadowolenie

.Wybory prezydenta Polski odbywają się w kontekście wydarzeń w polityce międzynarodowej, zmian gospodarczych, społecznych, kulturowych. Zjawiska te odzwierciedla najnowszy barometr nastrojów społecznych z 28 listopada – 8 grudnia 2024 r.

CBOS informuje, że w grudniu 2024 r. w stosunku do poprzednich badań ośrodka wykonanych w listopadzie 2024 r. – zwiększyło się niezadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju. Polacy uważają, że sytuacja w ich kraju zmierza w złym kierunku. W badaniu przeprowadzonym w grudniu 2024 r. uważało tak 50 proc. badanych, w porównaniu do 47 proc. wyrażających podobną opinię w listopadzie 2024 r. Zaledwie 21 proc. badanych twierdzi, że sytuacja w Polsce w ciągu najbliższego roku (a więc do wyników prezydenckich) się poprawi, jednocześnie aż 34 proc. respondentów jest przekonanych, że będzie gorzej. 

Wybory Prezydenta Polski 2025 – najnowsze sondaże prezydenckie

.Kto wygra wybory prezydenckie 2025? Na pół roku przed wyborami prezydenckimi wszystkie sondaże obarczone są dużym błędem przewidywań.

Po pierwsze, wiele elementów może jeszcze wpływać na ostateczny wynik, z których większość jest nieprzewidywalna nawet dla najlepszych znawców polskiej polityki.

Po drugie, możliwa jest do ostatniego momentu zgłoszenia kandydatów w Państwowej Komisji Wyborczej – wymiana kandydatów niedających sobie rady z tempem, intensywnością kampanii.

Po trzecie, poza czynnikami stricte polskimi (stan gospodarki, nastroje społeczne w polaryzowanej Polsce) mamy do czynienia także z wpływem polityki globalnej, w tym sporu mocarstw o Europę Środkowo-Wschodnią, którego wybory prezydenckie w Polsce w 2025 r. są elementem.

Najnowszy sondaż prezydencki IBRIS dla Polsatu przeprowadzony między 19 a 21 grudnia 2024 r. potwierdza to, co pokazują też badania innych ośrodków:

  • wybory prezydenckie 2025 r. zostaną rozstrzygnięte w drugiej turze,
  • do drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. wchodzą Rafał TRZASKOWSKI i KAROL NAWROCKI (nie można w tej chwili przewidzieć, w jakiej kolejności), dystans pomiędzy nimi szybko się zmniejsza, pozostali zawodnicy tego wyścigu pozostawieni są kilka okrążeń za nimi,
  • nie ma już wątpliwości co do „jakości” kandydata na prezydenta Karola NAWROCKIEGO – prezes IPN sprawdził się w pierwszych tygodniach kampanii, „wszedł z impetem”, „przetarł się”, także niechętne mu media starały się go zaatakować – niczego konkretnego jednak nie znaleziono,
  • przy olbrzymiej przez wiele lat budowanej rozpoznawalności Rafała TRZASKOWSKIEGO i niewielkiej początkowej rozpoznawalności kandydata Karola NAWROCKIEGO, przy aktywnej roli mediów atakujących prezesa IPN, szybko wzrosła jego rozpoznawalność i nie mają już uzasadnienia twierdzenia, lansowane tuż po jego starcie, że może on zostać wymieniony na innego kandydata,

Najnowszy sondaż prezydencki IBRIS dla „Wydarzeń” Polsatu podaje deklarowaną frekwencję wyborczą w wyborach prezydenckich 2025 na poziomie 67,6 proc.

Sondaż prezydencki IBRIS dla „Wydarzeń” Polsatu podaje, że w pierwszej turze wyborów respodenci oddaliby swój głos w sposób następujący: Rafał TRZASKOWSKI – 35,7 proc., Karol NAWROCKI – 26,2 proc., Szymon HOŁOWNIA – 10,1 proc., Sławomir MENTZEN – 9, 6 proc., Magdalena BIEJAT – 6,1 proc., Marek JAKUBIAK – 1,6 proc., Piotr SZUMLEWICZ – 0 proc., Trudno powiedzieć – 10,8 proc.

Karol NAWROCKI
– wygrywa wśród mężczyn
– pokonuje Rafała TRZASKOWSKIEGO w kluczowej grupie 40-49 lat

.Badanie IBRIS dla „Wydarzeń” Polsatu warte jest szczególnej analizy z jeszcze jednego powodu. Oto bowiem okazuje się, że Karol NAWROCKI wygrywa w sondażu prezydenckich wśród mężczyzn (34 proc.). Mężczyźni znacznie dalej plasują w tych badaniach Rafała TRZASKOWSKIEGO (32 proc.), Sławomira MENTZENA (13 proc.), Magdalenę BIEJAT (6 proc.), Marka JAKUBIAKA (7 proc.)

Według analityków to, że Karol NAWROCKI wygrywa wśród mężczyzn, oznacza, że wciąż prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat obywatelski startujący z poparciem t.zw. inteligencji krakowskiej i Prawa i Sprawiedliwości, jest osobą nieznaną dla kobiet mniej zainteresowanych polityką. Kobiety wskazują w tym badaniu na pierwszym miejscu Rafała TRZASKOWSKIEGO (39 proc.), a potem kolejno: Karola NAWROCKIEGO (20 proc.), Szymona HOŁOWNIĘ (12 proc.), Sławomira MENTZENA (7 proc.), Magdalenę BIEJAT (7 proc.) i Marka JAKUBIAKA (1 proc.).

Ciekawe rzeczy dzieją się w grupie wyborców definiowanych wiekowo jako zakres wieku 40-49 lat. W tej niesłychanie ważnej grupie wiekowej Rafał TRZASKOWSKI z poparciem ledwie 20 proc. przegrywa zarówno z Karolem NAWROCKIM (25 proc.), jak i liderem Polski 2050 i Marszałkiem Sejmu Szymonem HOŁOWNIĄ (25 proc.). 

Z badania IBRIS dla „Wydarzeń” Polsatu wynika też, że na Rafała TRZASKOWSKIEGO głosują chętniej wyborcy w miastach powyżej 250 tysięcy mieszkańców, gdy KAROL NAWROCKI bezapelacyjnie zwycięża w miastach określanych jako miasta średniej wielkości, miasteczka, wsie – z dużą przewagą nad Rafałem TRZASKOWSKIM.

Wybory Prezydenta Polski według IPSOS

.Dystans dzielący jeszcze niedawno Karola NAWROCKIEGO od Rafała TRZASKOWSKIEGO bardzo szybko się zmniejsza – to wnioski z sondażu prezydenckiego IPSOS dla TVP Info i „19:30” w dniach 17 i 18 grudnia 2024 r.

Predykcje pierwszej tury wyborów prezydenckich wg IPSOS: Rafał TRZASKOWSKI – 35 proc., Karol NAWROCKI – 22 proc., Sławomir MENTZEN – 14 proc., Szymon HOŁOWNIA – 8 proc., Magdalena BIEJAT – 5 proc., Marek JAKUBIAK – 3 proc. 

Predykcje drugiej tury wyborów prezydenckich wg IPOS: Rafał TRZASKOWSKI – 42 proc., Karol NAWROCKI – 34 proc. Do przejęcia jest 12 proc. tych, którzy wiedzą już, że pójdą na wybory, ale nie są w tej chwili pewni, na kogo oddadzą swój głos.

Wybory Prezydenta Polski według United Surveys

.Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski także pokazuje bardzo szybko zmniejszający się dystans pomiędzy Karolem NAWROCKIM Rafałem TRZASKOWSKIM. Porównanie wyników badań z grudnia 2024 r. do tych z listopada 2024 r. pokaże istotny, wynoszący aż o 5,6 proc., spadek poparcia dla Rafała TRZASKOWSKIEGO. Jednocześnie to samo badanie pokazuje w tym czasie wzrost aż o 7,5 pkt. proc. wyniku Karola NAWROCKIEGO.

Predykcje pierwszej tury wyborów prezydenckich wg Unites Surveys: Rafał TRZASKOWSKI – 36,9 proc., Karol NAWROCKI – 30,3 proc., Szymon HOŁOWNIA – 7,9 proc., Sławomir MENTZEN – 7,3 proc., Magdalena BIEJAT – 4,8 proc., Marek JAKUBIAK – 0,5 proc.

Wybory Prezydenta Polski według CBOS

.Bardzo szybko zmniejsza się dystans między atakującym pierwszą pozycję Karolem NAWROCKIM a broniącym jej Rafałem TRZASKOWSKIM.

Predykcje drugiej tury wyborów prezydenckich wg CBOS: Rafał TRZASKOWSKI – 46 proc., Karol NAWROCKI – 34 proc. Zauważalna jest znacząca poprawa wskaźników poparcia dla Karola NAWROCKIEGO w porównaniu z poprzednim badaniem CBOS (z 18-20 listopada 2024 r.), kiedy to Rafał TRZASKOWSKI notował 50 proc. poparcia, zaś Karol NAWROCKI – ledwie 24 proc.

Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025?

.Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025 r. zostaną ogłoszeni przez Państwową Komisję Wyborczą najpóźniej 20 dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. To PKW sprawdzi, czy kandydaci wypełnili wszystkie elementy swoistego „kontraktu wyborczego”, a więc obowiązki ciążące na kandydatach w wyborach prezydenckich. Warunkiem najtrudniejszym do spełnienia – szczególnie dla kandydatów niedysponujących zapleczem logistycznym w postaci dużej partii lub organizacji społecznej – będzie konieczność wykazania się przez kandydata 100.000 podpisów udzielonego mu poparcia przez obywateli.

Kogo możemy się spodziewać w obwieszczeniu Państwowej Komisji Wyborczej w wydarzeniu politycznym pt. wybory Prezydenta Polski AD 2025? W kolejności alfabetycznej:

  1. Rajmund ANDRZEJCZAK – generał Wojska Polskiego, który zrezygnował z kierowania armią na kilka dni przed kluczowymi dla polskiej prawicy wyborami parlamentarnymi 2023 r,, co jest mu wciąż wypominane w środowiskach konserwatywnych. Dysponuje wsparciem mediów alternatywnych Krzysztofa STANOWSKIEGO.
  2. Magdalena BIEJAT – polityk lewicy, wicemarszałek Senatu, wskazana decyzją całej Lewicy, co wyeliminowało z wyborów m.in. Krzysztofa GAWKOWSKIEGO i Agnieszkę DZIEMIANOWICZ-BĄK.
  3. Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050 i marszałek Sejmu, wskazany własną autonomiczną decyzją, startuje po rezygnacji Władysława KOSINIAKA-KAMYSZA z poparciem Polskiego Stronnictwa Ludowego przy bardzo dużym dystansie ze strony koalicyjnej Platformy Obywatelskiej.
  4. Marek JAKUBIAK – startuje swoją własną autonomiczną decyzją jako przewodniczący partii Wolni Republikanie, dysponuje i dysponować będzie dużym wsparciem tradycyjnych mediów, ponieważ odbiera głosy innym kandydatom prawicy, szczególnie PiS i Konfederacji.
  5. Paulina MATYSIAK – polityk Razem dysponująca wsparciem środowisk prorozwojowych związanych z projektami CPK, rozwoju infrastruktury transportowej dla mniejszych ośrodków etc. Jeśli wystartuje, będzie kandydatem obywatelskim, co nie wyklucza startu z Razem innej osoby.
  6. Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji, który został wskazany jako pierwszy kandydat w wyborach prezydenckich przez ciało statutowe formacji, po rezygnacji Krzysztofa BOSAKA z rywalizacji w formule prawyborów.
  7. Karol NAWROCKI – prezes IPN, kandydat obywatelski startujący z poparciem komitetu poparcia t.zw. inteligencji krakowskiej, zgromadzonej wokół osoby prof. Andrzeja NOWAKA, wybitnego polskiego historyka, Kawalera Orderu Orła Białego, ma także wsparcie PiS, które ostatecznie nie wystawia w tych wyborach ani Mateusza MORAWIECKIEGO, ani Mariusza BŁASZCZAKA, ani Przemysława CZARNKA.
  8. Krzysztof STANOWSKI – showman, szef internetowego projektu Kanał Zero, jeśli zdecyduje się na wystawienie siebie bądź gen. Rajmunda ANDRZEJCZAKA, będzie to raczej projekt zmierzający ku budowie partii politycznej, jednej z kolejnych inicjatyw tego typu.
  9. Piotr SZUMLEWICZ – startujący z rekomendacją struktury syndykalistycznej Związkowa Alternatywa
  10. Rafał TRZASKOWSKI – wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, czołowy polityk partii rządzącej. W prawyborach organizowanych przez premiera Donalda TUSKA pokonał szefa MSZ Radosława SIKORSKIEGO, dysponującego o wiele większym doświadczeniem międzynardowym.
  11. Maciej WILK – jeden z liderów ruchu Tak dla CPK, może wystartować samodzielnie lub w tandemie z Pauliną MATYSIAK, w tym drugim wariancie mogąc liczyć na interesujący wynik.
  12. Marek WOCH – zgłaszający się bliżej nieznany kandydat Bezpartyjnych Samorządowców, jeśli uda mu się zebrać 100.000 podpisów wejdzie do gry odbierając głosy kandydatom PiS i Konfederacji.
  13. Adrian ZANDBERG – polityk partii Razem z silnie antyrządową kampanią, co także będzie odbierało głosy kandydatom PiS, Konfederacji i Wolnych Republikanów.
  14. Stanisław ŻÓŁTEK – polityk PolExit na razie bliżej nieznany poza zgłoszeniem się do tego wyścigu.

Oprac. Arkadiusz Jordan

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 grudnia 2024
Fot. Adam Chełstowski/FORUM