Wybory prezydenckie 2025. Jaka data?

kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2025 r.

Odsuwa się dzień, gdy dowiemy się kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2025 r. Data ta powinna być ogłoszona przez marszałka Sejmu. Szymon HOŁOWNIA ogłosił, że uczyni to 7 stycznia a kampania wyborcza 2025 ruszy 8 stycznia. Teraz okazuje się, że nie jest to możliwe.

Szymon HOŁOWNIA ma problem z ogłoszeniem rozpoczęcia wyborów prezydenckich

.Wybory prezydenckie 2025 zbliżą się a kampania wyborcza rozpocznie się po publikacji postanowienia marszałka Sejmu Szymona HOŁOWNI o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw – tak stanowi prawo. Szymon HOŁOWNIA zapowiedział już, że 8 stycznia ogłosi start kampanii wyborczej – i stanie się to w pierwszym możliwym dniu dla takiej decyzji. Tłumaczył podczas spotkania przedwyborczego w Rypinie, że pierwszy możliwy termin ogłoszenia daty wyborów prezydenckich 2025 r. to 6 stycznia, wówczas jednak przypada święto. 7 stycznia przyjdzie czas na dopełnienie wszystkich możliwych formalności m.in. z Państwową Komisją Wyborczą. „Kampania prezydencka zacznie się w naszym kraju 8 stycznia przyszłego roku” – poinformował Szymon HOŁOWNIA.

Marszałek Sejmu jest zobowiązany do zarządzenia wyborów prezydenckich nie wcześniej niż na siedem miesięcy i nie później niż na sześć miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. A ponieważ kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2025 r., Szymon HOŁOWNIA musi zarządzić wybory nie wcześniej niż 6 stycznia 2025 r. i nie później, niż 6 lutego 2025 r.

Plany Szymona HOŁOWNI pokrzyżowała Państwowa Komisja Wyborcza wydając stanowisko, zgodnie z którym marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie dopiero 15 stycznia 2025 r. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej – informuje sekretarz PKW Magdalena Pietrzak. Konstytucja RP stanowi bowiem, że wybory nie mogą być przeprowadzone w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego. Wprowadzony przez rząd w związku z wrześniową powodzią stan klęski żywiołowej został zniesiony 16 października 2024 r., okres 90 dni mija więc 14 stycznia 2025 r., pojawiły się pytania, czy możliwe jest podanie 8 stycznia daty wyborów.

W związku z podnoszonymi wątpliwościami marszałek Sejmu Szymon HOŁOWNIA wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej z zapytaniem w tej sprawie. Jak informuje sekretarz PKW i szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, w poniedziałek Komisja przyjęła stanowisko, które głosi, że z uwagi na zakończony 16 października br. stan klęski żywiołowej, marszałek Sejmu Szymon HOŁOWNIA może zarządzić wybory prezydenckie dopiero po 14 stycznia 2025 r.

Takie samo stanowisko – powołując się na art. 228 ust. 7 Konstytucji – PKW wyraziła już wcześniej w sprawie wyborów organów jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzanych w toku kadencji na obszarze, na którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej. Wówczas PKW informowała, że „zniesienie stanu klęski żywiołowej z dniem 16 października br. oznacza, że do 14 stycznia 2025 r. na obszarze, na którym obowiązywał stan klęski żywiołowej, w dalszym ciągu nie mogą być zarządzane kolejne wybory, ani wybory, które powinny się odbyć, a nie zostały zarządzone z uwagi na obowiązywanie stanu klęski żywiołowej”.

kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2025 r.?

.Data wyborów prezydenckich 2025, gdy wreszcie zostanie podana przez Szymona HOŁOWNIĘ, marszałka Sejmu, zostanie przez niego wyznaczona na dzień wolny od pracy, jednak nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji ustępującego prezydenta.

Druga kadencja prezydenta Andrzeja Dudy zakończy się 6 sierpnia 2025 r., co oznacza, że wybory prezydenckie 2025 powinny zostać przeprowadzone w dniu wolnym od pracy między 28 kwietnia a 23 maja 2025 r. Sprawia to, że Marszałek Sejmu będzie miał czas, aby przeprowadzić wybory prezydenckie 2025 w jednym z trzech możliwych terminów pierwszej tury wyborów: 4, 11 i 18 maja 2025 r.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2025 r.? Dziś najbardziej prawdopodobną datą do przeprowadzenie pierwszej tury wyborów to niedziela 18 maja 2025 r. Ponieważ nie ma zbyt wielu szans, aby wybory prezydenckie 2025 r. zostały rozstrzygnięte już w pierwszej turze, druga tura wyborów odbędzie się, w dwa tygodnie po pierwszej turze, a więc w niedzielę 1 czerwca 2025 r.

Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025?

.Kto zostanie Prezydentem Polski w majowych wyborach 2025? Kto wygra wybory prezydenckie 2025? Na tę odpowiedź będziemy musieli poczekać do przełomu maja i czerwca. Kto będzie kandydował w wyborach prezydenckich 2025, tego dowiemy się z oświadczenia Państwowej Komisji Wyborczej nie później niż 20 dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Wówczas PKW przedstawi finalną listę kandydatów.

Do pierwszych dni grudnia 2024 r. złożyli już deklaracje startu: Sławomir MENTZENMarek JAKUBIAKSzymon HOŁOWNIARafał TRZASKOWSKIKarol NAWROCKI. Dwie ostatnie osoby wygrały rywalizację uzyskując wsparcie w Platformie Obywatelskim – Rafał TRZASKOWSKI i z wsparciem t.zw. krakowskiej inteligencji oraz Prawa i Sprawiedliwości – Karol NAWROCKI. Sprawia to, że lista potencjalnych kandydatów na prezydenta, lista wskazań i rekomendacji liderów opinii, nie tylko liderów partyjnych, opublikowana pierwotnie przez tygodnik „Gazeta na Niedzielę” musiała zostać skrócona. Wiemy coraz więcej o tym, kto może wystartować, a sondaże przedwyborcze mówią nam także o tym, kto może wygrać wybory prezydenckie 2025.

Kandydaci 2025 

Stan listy w początkach grudnia 2024 r., kolejność alfabetyczna:

  1. Rajmund ANDRZEJCZAK – generał
  2. Magdalena BIEJAT – polityk lewicy
  3. Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK – polityk lewicy
  4. Krzysztof GAWKOWSKI – polityk lewicy
  5. Dorota GAWRYLUK – publicystka
  6. Łukasz GIBAŁA – Kraków dla Mieszkańców
  7. Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050
  8. Klaudia JACHIRA – polityk Zielonych
  9. Dawid JACKIEWICZ – Przyszłość 5.0
  10. Marek JAKUBIAK – Wolni Republikanie
  11. Michał KLEIBER – naukowiec
  12. Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – lider PSL
  13. Katarzyna KOTULA – polityk lewicy
  14. Łukasz LITEWKA – polityk lewicy
  15. Paulina MATYSIAK – polityk lewicy
  16. Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji
  17. Karol NAWROCKI – prezes IPN
  18. Jacek SIEWIERA – szef BBN
  19. Krzysztof STANOWSKI – przedsiębiorca
  20. Rafał TRZASKOWSKI – polityk PO
  21. Maciej WILK – Tak dla CPK
  22. Adrian ZANDBERG – polityk lewicy
  23. Stanisław ŻÓŁTEK – polityk PolExit

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 grudnia 2024