Wybory prezydenckie 2025. Pięć najważniejszych pytań

kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025

Pytanie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025 r. zaprząta uwagę ekspertów, polityków, ale i wyborców. Ale też inne: kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce, kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025? Pytań w sprawie wyborów prezydenckich 2025 jest wiele, warto przedstawić odpowiedzi.

Kiedy wybory prezydenckie 2025?

.Wybory prezydenckie 2025 r. zostaną rozpisane przez Marszałka Sejmu Szymona HOŁOWNIĘ w połowie stycznia 2025 r., a ich data ma zostać obwieszczona przez Marszałka Sejmu w pierwszych dniach wcześnie. Data wyborów prezydenckich 2025 znajdzie się w dokumentach Państwowej Komisji Wyborczej, która także dopuści kandydatów do startu w wyborach prezydenckich sprawdzając, czy dopełnili oni wymaganych prawem obowiązków (w tym przedstawieniu 100.000 listów popierających ich wyborców).

Marszałek Sejmu ogłosił, że data pierwszej tury wyborów prezydenckich 2025 r. to niedziela 18 maja 2025 r. Jeśli pierwsza tura wyborów prezydenckich nie rozstrzygnie o ich wyniku, bowiem żaden kandydat nie uzyska 50 proc. głosów plus jeden, wówczas w dwa tygodnie później, a więc w niedzielę 1 czerwca 2025 r. zostanie przeprowadzona druga tura wyborów prezydenckich.

Wynik wyborów prezydenckich musi zostać potwierdzony uchwałą Sądu Najwyższego.

Kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025

.Wszystkie sondaże prezydenckie publikowane na przełomie 2024 i 2025 roku, a więc na sześć miesięcy przed wyborami prezydenckimi 2025 r., są zgodne co do następujących faktów – wynikających z badań wszystkich ośrodków sondażowych:

  1. Karol NAWROCKI – który jeszcze niedawno miał być „wymieniany” jak twierdziły niechętne mu media – bardzo sprawnie daje sobie radę w kampanii. Z szerzej nieznanego urzędnika, prezesa IPN, stał się rozpoznawalnym politykiem aktywnie kandydującym na najwyższy urząd w państwie.
  2. Karol NAWROCKI zmniejsza bardzo szybko dystans do prowadzącego w sondażach Rafała TRZASKOWSKIEGO. Z kilkunastu procent różnicy doszedł do kilku procent – i wciąż dystans ten zmniejsza.
  3. Pozostali kandydaci w wyborach prezydenckich 2025 r. pozostali o kilka okrążeń od faworytów wyścigu prezydenckiego, różnica między Rafałem TRZASKOWSKIM i Karolem NAWROCKIM a kolejnymi kandydatami wynosi kilka a nawet kilkanaście punków procentowych.

Kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025 według CBOS

Najnowszy sondaż prezydencki CBOS pokazuje, że bardzo szybko zmniejsza się dystans pomiędzy liderem wyścigu prezydenckiego wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej Rafałem TRZASKOWSKIM a redukującym szybko dystans do lidera – prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ściganego przez Rosjan, startującego z poparciem t.zw. starej inteligencji krakowskiej i poparciem PiS Karola NAWROCKIEGO

Analitycy CBOS zwracają uwagę na szybko rosnące wskazania Karola NAWROCKIEGO. O ile w poprzednim badanium CBOS zrealizowanym w dniach 18-20 listopada 2024 r. w drugiej turze wyborów prezydenckich Rafał TRZASKOWSKI notował 50 proc. wskazań, zaś Karol NAWROCKI – ledwie 24 proc., o tyle w badaniu przeprowadzonych w dwa tygodnie później, w połowie grudnia 2024 r., Rafał TRZASKOWSKI – notował spadek do 46 proc. poparcia, to Karol NAWROCKI – wzrost do 34 proc.

Kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025 według IPSOS

.Co ciekawe, tendencje w wyścigu prezydenckich już od dawna zdają się być podobne, wskazując trend badany z uwagą przez analityków.

Także z sondażu prezydenckiego IPSOS dla TVP Info i „19:30” w dniach 17 i 18 grudnia 2024 r. dowiadujemy się, że dystans między prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Karolem NAWROCKIEM a wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej Rafałem TRZASKOWSKIM bardzo szybko się zmniejsza.

Najnowszy sondaż prezydencki IPSOS w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2025 r. przewiduje, że znajdą się: Rafał TRZASKOWSKI – z wynikiem 35 proc., Karol NAWROCKI – 22 proc., Sławomir MENTZEN – 14 proc., Szymon HOŁOWNIA – 8 proc., Magdalena BIEJAT – 5 proc., Marek JAKUBIAK – 3 proc. 

IPOS w swoim badaniu przewiduje także wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025: Rafał TRZASKOWSKI – z wskaźnikiem poparcia 42 proc., Karol NAWROCKI – z szybko rosnącym wskaźnikiem 34 proc. Przy okazji dowiadujemy się, że wciąż 12 proc. wie, że pójdzie na wybory prezydenckie, ale nie są to wyborcy jeszcze pewni, na kogo oddadzą swój głos.

Kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025 wg IBRIS

.Podobną do IPSOS kolejność, jak również rozkład głosów w wyborach prezydenckich, przewiduje sondaż prezydencki IBRIS dla „Wydarzeń” Polsatu. Odpowiadając na pytanie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025, ośrodek ten wskazuje na sondaż pierwszej tury wyborów prezydenckich: Rafał TRZASKOWSKI – 35,7 proc. wskazańKarol NAWROCKI – 26,2 proc., Szymon HOŁOWNIA – 10,1 proc., Sławomir MENTZEN – 9, 6 proc., Magdalena BIEJAT – 6,1 proc., Marek JAKUBIAK – 1,6 proc., Piotr SZUMLEWICZ – 0 proc., Trudno powiedzieć – 10,8 proc.

Sondaż IBRISu dla „Wydarzeń” Polsatu pokazuje też dwie prawidłowości. Po pierwsze, Karol NAWROCKI wygrywa wśród mężczyzn. I po drugie: Karol NAWROCKI pokonuje Rafała TRZASKOWSKIEGO w kluczowej grupie 40-49 lat

Karol NAWROCKI wskazywany jest częściej przez mężczyzn (34 proc.). Kolejne miejsca zajmują: Rafał TRZASKOWSKI (32 proc.), Sławomir MENTZEN (13 proc.), Magdalena BIEJAT (6 proc.), czy Marek JAKUBIAK (7 proc.).  Kobiety wskazują Rafała TRZASKOWSKIEGO (39 proc.), Karola NAWROCKIEGO (20 proc.), Szymona HOŁOWNIĘ (12 proc.), Sławomira MENTZENA (7 proc.), Magdalenę BIEJAT (7 proc.) i Marka JAKUBIAKA (1 proc.).

Karol NAWROCKI zwycięża także w grupie wyborczej 40-49 lat. W grupie tej Rafał TRZASKOWSKI notuje poparcie jedynie 20 proc. przegrywając tu zarówno z Karolem NAWROCKIM (25 proc.), jak i Szymonem HOŁOWNIĄ (25 proc.).

Czy Karol NAWROCKI może wygrać wybory prezydenckie 2025? Na kilka miesięcy przed pierwszym terminem wyborów, w dodatku przy dużej niewiadomej, co do finalnego składu kandydatów w wyborach prezydenckich, którzy zostaną zaakceptowani przez Państwową Komisję Wyborczą, odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo trudne. Eksperci przypominają jednocześnie fakt, który często umyka, czyli konieczność zatwierdzenie wyniku wyborów prezydenckich przez Sąd Najwyższy.

Kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025 według United Surveys

.Najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski zrealizowany w dniach 20-22 grudnia 2024 r. wskazuje, że w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. spotkają się Rafał TRZASKOWSKI (36,2 proc. poparcia, ze spadkiem 0,7 pp. względem sondażu z 6-8 grudnia 2024 r.) i KAROL NAWROCKI (28,8 proc., spadek o 1,5 pp.). Kolejne miejsca w tym badaniu zajmują Szymon HOŁOWNIA (10,2 proc.), Sławomir MENTZEN (10,1 proc.)Magdalena BIEJAT (5,8 proc.)Marek JAKUBIAK (1,3 proc.).

W drugiej turze wyborów prezydenckich według badaczy United Surveys spotkają się Rafał TRZASKOWSKI (56,2 proc.) i Karol NAWROCKI (35,9 proc.). W badaniu tym 6,5 proc. respondentów zapowiada, że nie weźmie udziału w drugiej turze, zaś 1,4 proc. nie wie jeszcze, na kogo odda swój głów.

Wcześniejsze badania tego ośrodka wskazywały, jak zmniejsza się dystans pomiędzy Karolem NAWROCKIM Rafałem TRZASKOWSKIM bardzo szybko się zmniejsza, co widać było nakładając wyniki badań z grudnia 2024 r. do tych z listopada 2024 r.

Jak czytać wyniki sondaży prezydenckich?

.Badacze ostrzegają, że analizując możliwe estymacje, co do wyników wyborów prezydenckich 2025 r., należy zwracać także uwagę na trendy w opinii publicznej, w tym odwracających się od Platformy Obywatelskiej części najbardziej zaangażowanych wyborców Platformy Obywatelskiej, którzy w październiku 2023 r. w wyborach parlamentarnych poparli ugrupowanie Donalda TUSKA i Rafała TRZASKOWSKIEGO.

Zwróćmy uwagę na dwa badania: ośrodka Opinia24 z 4-19 listopada 2024 roku oraz United Surveys dla Wirtualnej Polski z 6-8 grudnia 2024 roku. Obydwa te badania pokazują znaczącą demobilizację wyborczą młodych kobiet. Według tych badań już blisko 30 proc. najmłodszych wyborców-kobiet, które wzięły udział w wyborach parlamentarnych 13 października 2023 r. – nie wie, na kogo odda swój głos w wyborach prezydenckich 2025 r. Analitycy przekonują, że najmłodsze kobiety przeżywają swój zawód związany z brakiem realizacji przez ekipę Donalda TUSKA i Rafała TRZASKOWSKIEGO składanych solennie w trakcie kampanii w 2023 r. obietnic dotyczących ich praw.

Najnowszy barometr nastrojów społecznych CBOS

.Zimnym prysznicem dla kampanii kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2025 Rafała TRZASKOWSKIEGO jest zauważalny przez analityków mocny zjazd nastrojów społecznych. Wskazują nań wyniki badania CBOS z 28 listopada-8 grudnia 2024 r. 

W stosunku do listopadza 2024 r. w grudniu 2024 r. zwiększyło się niezadowolenie z kierunku zmian w Polsce. Badani twierdzą, że ich zdaniem sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku. W listopadzie 2024 r. tak negatywnie oceniało rozwój sytuacji w Polsce 47 proc. badanych, to w grudniu 2024r. było to już 50 proc. respondentów. Jedynie 21 proc. badanych w tym sondażu odpowiadało, że sytuacja w Polsce w najbliższym roku ulegnie poprawie, zaś 34 proc. dzieli się przekonaniem, że będzie gorzej. 

„Za Morawieckiego żyło się lepiej, niż za Tuska”

.Kolejne niepokojące dla Donalda TUSKA i Rafała TRZASKOWSKIEGO dane przynosi też sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski, w którym działania rządu negatywnie oceniane są przez aż 51,8 proc. badanych (dla 23,9 proc. ocena: „raczej niedobrze”, zaś dla 27,9 proc. „zdecydowanie niedobrze”). Ledwie 39,3 proc. respondentów United Surveys ocenia pozytywnie działania rządu Donalda TUSKA.

Być może ważniejsze dla oceny szans Rafała TRZASKOWSKIEGO w wyborach prezydenckich 2025 r. jest ten fragment raportu z badań United Surveys przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski wynika, że 39,4 proc. badanych twierdzi, że lepsze dla nich rządy Mateusza Morawieckiego, byłego premiera prowadzącego swój rząd oparty na PiS, które to ugrupowanie popiera dziś Karola NAWROCKIEGO. Mniej, bo 30,2 proc. respondentów twierdzi, że żyje im się za rządów Donalda Tuska, zaś 30,4 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Jakie cechy kandydata zadecydują, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025?

.Ośrodek badawczy Pollster dla Superekspresu w badaniu wykonanym 10 i 11 grudnia 2024 r. skupił się na tym, jakie są cechy idealnego prezydenta Polaków. Zdaniem respondentów wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025 ten, kto będzie:

  • inteligentny (97 proc. wskazań),
  • znający języki (96 proc.),
  • niezależny (93 proc.),
  • przedsiębiorczy (92 proc.),
  • dobrze wyglądający (85 proc.),
  • posiadający żonę i dzieci (72 proc.),
  • wysportowany (59 proc.),
  • religijny (47 proc.),
  • wysoki (44 proc.),
  • bogaty (32 proc.). 

Z kolei najnowsze badanie UCE Research dla Onetu zbadało oczekiwania wobec przyszłego prezydenta. I tak Polacy oczekują od przyszłego prezydenta: 

  • żeby mocno i stanowczo prezentował swoje poglądy (41,13 proc.), 
  • żeby jasno i przejrzyście prowadził swoją kampanię (39,25 proc.), 
  • żeby bardziej tłumaczył/wyjaśniał swoje poglądy (29,84 proc.),
  • żeby już teraz zaczął eksponować swój program wyborczy (26,61 proc.),
  • żeby lepiej wchodził w interakcje z wyborcami (23,8 proc.),
  • żeby bez potrzeby nie atakował swoich konkurentów (22,3 proc.),
  • żeby nie reagował na zaczepki innych kandydatów (16,5 proc.),
  • żeby był bardziej aktywny w mediach społecznościowych (12,2 proc.),
  • żeby bardziej krytykował/punktował swoich konkurentów (10,1 proc.).

W badaniu tym zbadano także, jakie według respondentów są obowiązki Prezydenta Polski wobec obywateli, czego wyborcy-respondenci sondażu UCE Research oczekują od Prezydenta RP, jakie nadzieje wiążą z tym, kogo Polacy wybiorą na Prezydenta Polski, a więc także na jakie obietnice wyborcze w rozpoczynającej się kampanii wyborczej najbardziej liczą:

  • Poprawa dostępu do lekarzy specjalistów (22,6 proc.),
  • Zmniejszenie ogólnej inflacji (20,6 proc.),
  • Poprawa obronności kraju (20,2 proc.),
  • Ograniczenie 800+ dla osób najbardziej zamożnych (18,6 proc.),
  • Poprawa stosunków z UE (15,2 proc.),
  • Dalsza waloryzacja świadczenia 800+ (14,9 proc.),
  • Przyznanie kolejnych świadczeń emerytalnych (13 proc.),
  • Polityka klimatyczna (12,4 proc.),
  • Większe uniezależnienie od UE (11,8 proc.),
  • Ochrona przed drożyzną w sklepach (11,6 proc.),
  • Ochrona społeczeństwa przed wzrostem cen (tj. energii elektrycznej, paliw) (10,8 proc.),
  • Reforma wymiaru sprawiedliwości (9,4 proc.),
  • Zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli (8,9 proc.),
  • Obniżenie podatków dochodowych (8,6 proc.),
  • Obniżenie cen leków (8,5 proc.),
  • Zwiększenie wydatków na armię (7,8 proc.),
  • Zwiększenie dzietności (7 proc.),
  • Wejście do strefy euro (6,5 proc.),
  • Tworzenie nowych świadczeń socjalnych dla rodziców (6,2 proc.),
  • Polityka historyczna państwa (5,9 proc.),
  • Budowa tanich mieszkań pod sprzedaż/wynajem (5,4 proc.),
  • Obniżenie stawek podatku VAT (5,2 proc.),
  • Wzmocnienie krajowego rolnictwa (4,2 proc.),
  • Przywrócenie powszechnego poboru do wojska (3,4 proc.),
  • Budowa nowych dróg oraz linii kolejowych (3,2 proc.),
  • Dopłaty do kredytów hipotecznych (1,5 proc.),
  • Zwiększenie dostępności kredytu hipotecznego (0,9 proc.).

Badanie pokazuje niską wiedzę na temat prerogatyw prezydenckich i zapisów polskiej konstytucji dotyczących zadań i roli urzędu Prezydenta RP w polskim systemie władzy. Co tylko pokazuje, w jakich warunkach świadomości społecznej odbywać się będą wybory prezydenckie 2025 r.

Oprac. Arkadiusz Jordan

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 stycznia 2025
Fot. Adam Chełstowski/FORUM