GENESTAR pomoże lepiej dać o zdrowie kosmicznych turystów

Naukowcy opracowali GENESTAR – szczegółowy protokół badania uczestników komercyjnych misji kosmicznych. Pozwoli to lepiej zadbać o zdrowie astronautów-turystów.
.Wraz ze wzrostem liczby osób podróżujących w kosmos w ramach misji komercyjnych, coraz ważniejsze staje się zrozumienie, w jaki sposób przestrzeń kosmiczna wpływa na ludzkie ciało. Dlatego naukowcy z Baylor College of Medicine i Translational Research Institute for Space Health (TRISH), opracowali i przetestowali Genomic Evaluation of Space Travel and Research (GENESTAR) – kompleksowy protokół zbierania, przetwarzania i przechowywania próbek biologicznych od uczestników komercyjnych lotów kosmicznych, dostosowany do analizy wszystkich obecnych i przewidywanych pomiarów biologicznych i genetycznych. Badanie zostało opisane w czasopiśmie npj Microgravity.
Jak wskazują badacze, protokół nie tylko spełnia wysokie standardy jakości dla zaawansowanych testów molekularnych, ale także dba o prywatności danych, etykę badań i skuteczne śledzenie próbek. Chociaż GENESTAR został stworzony dla kosmicznych turystów, może on również usprawnić opiekę zdrowotną na Ziemi.
„Przestrzeń kosmiczna to wymagające środowisko. Mikrograwitacja, promieniowanie i izolacja mogą wpływać na organizm człowieka w sposób, który dopiero zaczynamy rozumieć. GENESTAR ma na celu wypełnienie tej luki w wiedzy poprzez zbieranie szerokiej gamy próbek biologicznych – takich jak krew, ślina – od kosmicznych turystów przed i po ich misjach” – mówi Harsha Doddapaneni z Baylor College of Medicine.
GENESTAR jest częścią szerszej inicjatywy, projektu Genomics and Space Medicine (Space Omics) prowadzonego w Baylor College of Medicine. Program obejmuje kompleksowy plan pobierania próbek biologicznych, który wykorzystuje najnowocześniejszą technologię do badania genów, białek i innych cząsteczek organizmu człowieka.
„GENESTAR obejmowałby szczegółowe procedury, aby zapewnić spójne pobieranie próbek w ramach wszystkich misji kosmicznych. Materiał ten następnie byłby analizowany przy użyciu technologii wszelakich technologii pozwalających odkryć, w jaki sposób podróże kosmiczne wpływają na organizm na poziomie molekularnym. Naukowcy nie prowadzą zbyt wielu badań genetycznych w kontekście przestrzeni kosmicznej, więc GENESTAR jest krokiem w tym kierunku. Zbieranie danych tego typu jest niezbędne do zrozumienia zmian genetycznych, fizjologicznych, komórkowych i mikrobiomu związanych z podróżami kosmicznymi” – twierdzi Rihana S. Bokhari z Medicine i Translational Research Institute for Space Health.
Naukowcy przetestowali protokoły GENESTAR na czterech członkach załogi z misji Axiom-2, 10-dniowej podróży na Międzynarodową Stację Kosmiczną w maju 2023 roku. Zebrali ponad 300 próbek od uczestników na 90, 30 i 3 dni przed startem oraz kilka dni po powrocie, a następnie poddali je analizie.
„Stwierdziliśmy, że 98 proc. próbek krwi i ponad 91 proc. próbek innych niż krew spełniało standardy jakości dla zaawansowanych badań molekularnych. Ponadto protokół obejmował pełne poinformowanie uczestników o sposobie wykorzystania pobranego materiału i pozyskanych danych. Każda próbka była anonimowa, dzięki użyciu dwuetapowego procesu kodowania w celu ochrony tożsamości uczestników” – zaznacza Aparna Krishnavajhala z Baylor College of Medicine.
Kolejną innowacją było zastosowanie laboratoryjnego systemu zarządzania informacjami, który śledził każdą próbkę od momentu pobrania do analizy. Gwarantowało to, że dane są dokładne, bezpieczne i łatwe do udostępnienia innym badaczom. GENESTAR będzie oferował również astronautom-turystom możliwość otrzymania raportu z sekwencjonowania całego genomu. Będzie mógł on ujawnić ważne informacje genetyczne, takie jak predyspozycje do niektórych chorób lub sposób, w jaki dana osoba może reagować na niektóre leki.
.Projekt pomoże również zbudować ogromny biobank próbek i danych, które naukowcy z będą mogli wykorzystać do lepszego poznania wpływu przebywania człowieka w kosmosie.
Oprac. EG