Globalne ocieplenie przyspiesza na skutek redukcji emisji SO2. Rozwiązaniem może być geoinżynieria
Chociaż redukcja emisji dwutlenku siarki SO2 ma dobroczynne właściwości takie jak zmniejszenie liczby zgonów do których prowadzi ten związek chemiczny, to paradoksalnie jednocześnie może przyspieszyć tempo globalnego ocieplenia – informuje brytyjski portal „The Economist” przekonując, że rozwiązaniem problemu może być geoinżynieria.
Redukcja emisji SO2 przyspiesza globalne ocieplenie
.Dane satelitarne pokazują, że od przełomu XX i XXI wieku albedo Ziemi – które jest parametrem pozwalającym określić ilość odbijanego światła przez powierzchnię planety – systematycznie spada. Na skutek tego, że światło, które nie jest odbijane zostaje pochłaniane, to zjawisko to wiąże się ze wzrostem temperatur na Ziemi, a tym samym pogłębiającym się problemem globalnego ocieplenia. To właśnie globalne zaciemnienie jest jednym z głównych powodów tego, że globalne tempo wzrostu temperatur, które do 2010 r. wynosiło 0,18°C na dekadę obecnie najwidoczniej znacznie przekracza 0,2°C na dekadę.
W okresie od 2013 do 2023 r. tempo wzrostu globalnych temperatur wynosiło 0,26°C. Dla ekosystemów znajdujących się w strefach klimatycznych i szerokościach geograficznych najbardziej narażonych na te zmiany pogłębiające się globalne ocieplenie klimatu będzie miało szczególnie kluczowe znaczenie – co wynika chociażby z tego, iż może ono grozić pogłębieniem się ekstremalnych zjawisk pogodowych, które nie były widoczne od dekad.
Jednym z powodów globalnego zaciemnienia jest coraz bardziej wzmagające się zanieczyszczenie powietrza, informuje portal „The Economist”. Jedna z głównych przyczyn coraz silniejszego zanieczyszczenia powietrza ma związek ze spalaniem paliw kopalnych (węgla, gazu ziemnego, ropy, biomasy), które zawierają dwutlenek siarki SO2. Ten powstający podczas spalania węglowodorów związek chemiczny tworzy drobne cząsteczki unoszące się w powietrzu, które powodują smog. To właśnie w wyniku smogu zjawisko to jest śmiertelnie niebezpieczne. Każdego roku liczba zgonów na świecie spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza sięga milionów osób.
Jak wykazały badania, zmniejszenie się natężenia dwutlenku siarki SO2 wiąże się z poprawą zdrowia, produktywności i nastroju ludzi. To właśnie z tych powodów Komunistyczna Partia Chin (KPCh) jest zainteresowana znaczącym ograniczeniem emisji dwutlenku siarki SO2. Jak dowodzi portal „The Economist” wysiłki Chińskiej Republiki Ludowej w tej materii są imponujące – w ciągu ostatnich dwóch dekad udało się ograniczyć emisję dwutlenku siarki o aż 90 proc. Pekin osiągnął to za sprawą polityki licznych ograniczeń oraz modernizacji przemysłu (chociażby kominów przemysłowych). Analogiczne ograniczenia stosowane przez poszczególne kraje, które doprowadziły do ograniczenia poziomu siarki w paliwie wykorzystywanym w żegludze sprawiły, że emisja tego związku gwałtownie spadła gwałtownie na pełnym morzu od 2020 r.
Geoinżynieria rozwiąże problem wzrostu globalnych temperatur?
.Zmniejszenie emisji siarki wiąże się również z obniżeniem albedo. W wyniku tego, że cząsteczki siarczanów rozpraszają światło, to ostatecznie ich część zostaje odbita w przestrzeń kosmiczną. Cząsteczki siarczanów mogą również służyć jako zalążki kropelek wody tworzących chmury. Mniejsza liczba takich cząsteczek może sprawić, że nie tylko chmury będą mniej jasne;, ale na dodatek oprócz tego, że czasem w ogóle one mnie będą się tworzyć. „The Economist” podkreśla, że nie jest pewne w jakim stopniu przyspieszone ocieplenie Ziemi można przypisać redukcji emisji siarki. Działanie chmur jest złożone, a siarka nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na nie.
Jednak naukowcy specjalizujący się w dziedzinie atmosfery od dawna alarmują, iż usunięcie tego czynnika może doprowadzić do jeszcze szybszego tempa wzrostu globalnego ocieplenia. „Przepisy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, w połączeniu z ciągłym wzrostem emisji CO2, mogą przybliżyć świat do niebezpieczeństwa katastrofalnego globalnego ocieplenia bardziej niż się wydaje” – ostrzegał w 2006 r. Paul Crutzen.
.Według holenderskiego chemika atmosfery i meteorologa Paula Crutzena rozwiązaniem problemu wzrostu globalnej temperatury, która przyspiesza na skutek redukcji emisji SO2 byłaby geoinżynierii słoneczna. Wedle tego pomysłu modyfikacje w atmosferze, których celem jest odbicie części promieni słonecznych z powrotem w przestrzeń kosmiczną, mogą pomóc w ochłodzeniu ocieplającej się planety.
Oprac. Marcin Jarzębski