Godzina bez smartfona - więcej nastolatek już nie wytrzyma

Jak wynika z raportu „Młodzi vs Mobile” co dziesiąty młody Polak mógłby funkcjonować bez smartfona najwyżej godzinę. Podczas zakupów w sklepach stacjonarnych z telefonu korzysta 78 proc. najmłodszych, sprawdzając oceny i opinie o produktach.

Wyniki raportu – wpatrzeni w smartfon

.Jak wskazują autorzy raportu „Młodzi vs Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej”, młodym Polakom trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfona.

„Co dziesiąty młody człowiek (15-20 lat) dałby radę funkcjonować bez telefonu maksymalnie jedną godzinę. Z kolei 87 proc. Polaków w tym wieku patrzy w ekran telefonu między 2 a 10 godzin dziennie” – wynika z raportu. Maksymalnie pół dnia bez telefonu wytrzymałaby natomiast 1/3 badanych; tyle samo deklaruje, że byłyby to dwa dni.

Najmłodsi spędzają najwięcej czasu wpatrując się w ekran swojego smartfonu – 39 proc. z nich między 5 a 10 godzin, a 9 proc. ponad 10 godzin dziennie. Z kolei 48 proc. osób w tym wieku spędza z telefonem w ręku od 2 do 5 godzin, a 4 proc. – mniej niż godzinę.

Smartfon ważny dla najmłodszych

.Według badania im młodsze osoby, tym większa skłonność do instalowania aplikacji mobilnych. Oferowane w nich zniżki i rabaty zachęcają do zakupów w aplikacjach. Najmłodsi (15-20 lat) przez aplikację najchętniej kupują odzież i obuwie (88 proc.), streaming video (82 proc.), jedzenie z dostawą (78 proc.) i bilety do kina lub teatru (76 proc.). Nie kupują przez aplikację m.in. artykułów spożywczych, biletów na wydarzenia sportowe czy sprzętu sportowego.

78 proc. Polaków między 15. a 20. rokiem życia korzysta z telefonu w trakcie zakupów w sklepach stacjonarnych. 16 proc. z nich nigdy nie korzysta z internetu w trakcie takich zakupów.

„Im kupujący są młodsi, tym częściej sprawdzają oceny i opinie o produktach (48 proc.)” – wskazano. Najmłodsza grupa zdecydowanie częściej niż pozostali używa telefonu do fotografowania produktów w celu ich zapisania – 30 proc.

Raport „Młodzi vs Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej” powstał w oparciu o badanie ilościowe wykonane metodą CAWI na ogólnopolskim panelu on-line; uczestniczyło w nim 1011 osób w wieku 15-35 lat. Badanie zostało zrealizowane w kwietniu 2023 roku, przy współpracy firmy Future Mind i SW Research.

Cyfrowy porządek świata

.Internet, zupełnie tak jak Bóg światowych religii, zlał się dziś z cywilizacją w nierozerwalny stop. ONZ uznaje dostęp do niego za prawo człowieka, tak jak dostęp do wody i jedzenia. Tam, gdzie by go zabrakło, tam byłby płacz i zgrzytanie zębów. Jeśli nie wierzysz, odłącz bez wyraźnego powodu Wi-Fi swoim dzieciom – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Grzegorz LEWICKI. W tekście pod tytułem „Internet jest jak Bóg. Ześle nam zbawienie, ale najpierw wojnę” autor podkreśla, że „Internet to początek wielkiej transformacji ludzkości. Dlatego możliwość wyłączenia go daje moc większą niż walizka atomowa”.

PAP/ Aneta Oksiuta/ Wszystko co Najważniejsze/ LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 czerwca 2023