Hiszpania musi zwiększyć wydatki na obronność - Departament Stanu USA

Departament Stanu USA

Zastępca sekretarza stanu USA Christopher Landau wezwał rząd Hiszpanii do zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB – poinformował Departament Stanu USA. Procentowo Hiszpania wydaje na armię najmniej w całym NATO, planując osiągnąć poziom 2 proc. do 2029 r.

Hiszpania musi więcej wydawać na armię – Departament Stanu USA

.W opublikowanej 29 marca rozmowie z hiszpańskim wiceministrem spraw zagranicznych Diego Martinezem Belio, Christopher Landau „potwierdził siłę partnerstwa między dwoma krajami i wezwał Hiszpanię do zwiększenia wydatków na obronę zgodnie z jej zobowiązaniami w ramach NATO” – oświadczył Departamentu Stanu USA.

W 2024 r. Hiszpania wydała na obronność jedynie 1,3 proc. PKB, czyli najmniej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Na drugim końcu jest Polska, która wydaje już ponad 4 proc. Prezydent USA Donald Trump skrytykował „bardzo niskie” wydatki Hiszpanii na obronność już podczas pierwszego dnia urzędowania, przy okazji błędnie zaliczając ten iberyjski kraj do grupy państw BRICS.

Sprzeciw skrajnej lewicy

.Rząd Pedro Sancheza powtarza, że Hiszpania planuje wypełnić swoje zobowiązania do 2029 r. Brak stabilnej większości w parlamencie, sprzeciw koalicyjnego skrajnie lewicowego bloku Sumar oraz niechęć społeczeństwa stanowi jednak poważną przeszkodę dla Sancheza w znacznym zwiększeniu wydatków na obronność.

Rozmowa Christophera Landaua z Martinezem Belio była pierwszym oficjalnym kontaktem władz Hiszpanii z przedstawicielem nowej amerykańskiej administracji – zauważył w sobotę dziennik „El Pais”. Wcześniej, po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta, ale przed jego zaprzysiężeniem, Pedro Sanchez złożył gratulacje Republikaninowi. Jak podkreślają hiszpańskie media, wciąż nie doszło do rozmowy sekretarza stanu Marca Rubio z szefem hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuelem Albaresem. Prasa i rząd w Madrycie wiązały duże nadzieje z objęciem urzędu przez Marco Rubio, który pochodzi z rodziny kubańskich imigrantów i mówi po hiszpańsku.

Czas przezbrojenia Europy

.„Europa rozbroiła się do tego stopnia, że przywrócenie niezbędnych zdolności obronnych zajmie dekadę” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Andrew A. Michta, amerykański politolog, starszy pracownik nierezydencjonalny Inicjatywy Scowcroft Strategy w Centrum Strategii i Bezpieczeństwa Rady Atlantyckiej Scowcroft. 

Andrew A. Michta przekonuje, że „To, czy europejscy sojusznicy wywiążą się ze swoich obietnic zwiększenia wydatków na wspólną obronę, będzie miało decydujący wpływ na stosunki transatlantyckie. W obliczu potencjalnej burzy w regionie Indo-Pacyfiku zwolennicy strategii »najpierw Chiny« coraz bardziej naciskają, aby przesunąć priorytety USA z Europy na ten region i skupić się na zagrożeniu stwarzanym przez chińskie aspiracje przejęcia Tajwanu. Poleganie na Ameryce, która przez ostatnie trzy dekady pokrywała 70 proc. kosztów obrony Europy, na jej gwarancji nuklearnej i wysokiej klasy zasobach już nie wystarczy. Stany Zjednoczone muszą stawić czoła Rosji i Chinom zjednoczonym w oporze przeciwko międzynarodowemu porządkowi, który Ameryka i jej sojusznicy wprowadzili po zimnej wojnie. Europa musi więc zintensyfikować działania i samodzielnie zapewnić większą część konwencjonalnych środków odstraszania i obrony w ramach NATO”.

.Autor podkreśla, że „Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać parasol nuklearny i dostarczać wysokiej klasy środki wspomagające, co pozwoli im skoncentrować swoje zasoby na zagrożeniach w regionie Indo-Pacyfiku. Jeżeli sojusznicy opuszczą Wilno, nie przyswoiwszy sobie podstaw tej nowej rzeczywistości geostrategicznej, szczyt nie zdoła wygenerować impulsu niezbędnego do przywrócenia wydolności NATO, a tym samym sprawi, że wszelkie dyskusje na temat członkostwa Ukrainy w Sojuszu staną się jałowe. Na europejskich rządach spoczywa ciężar dopilnowania, by po zakończeniu szczytu w Wilnie spełnione zostały złożone na nim obietnice”.

Artykuł Andrew A. Michty dostępny jest w całości na łamach „Wszystko co Najważniejsze”: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/andrew-a-michta-czas-przezbrojenia-europy-nato-w-wilnie/

PAP/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 marca 2025