Hubble uchwycił galaktykę w gwiazdozbiorze Hydry
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako NGC 5495, znajdującą się w gwiazdozbiorze Hydry.
.Jak tłumaczą astronomowie z NASA, obraz uchwycony przez kamerę Wide Field Camera 3 na Teleskopie Hubble’a przedstawia Imponujące ramiona należące do galaktyki spiralnej NGC 5495. NGC 5495, znajdująca się około 300 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Hydry, jest galaktyką Seyferta – typem galaktyki ze szczególnie jasnym regionem centralnym. Te jasne jądra, znane badaczom jako aktywne jądra galaktyk (AGN), są zdominowane przez światło emitowane przez pył i gaz wpadający do supermasywnej czarnej dziury.
.Zdjęcie pochodzi z serii obserwacji wykonanych przez naukowców badających supermasywne czarne dziury czające się w sercach odległych galaktyk. Obserwacja centralnych regionów tak odległych obiektów może być wyzwaniem – oprócz światła wytwarzanego przez materię wpadającą do supermasywnych czarnych dziur, obszary formowania się gwiazd i światło z istniejących już tego typu obiektów przyczyniają się do jasności rdzeni galaktyk. Obraz z Hubble’a pomógł astronomom rozdzielić różne źródła pochodzenia światła w jądrze NGC 5495, umożliwiając dokładną analizę supermasywnej czarnej dziury w centrum.
Oprócz NGC 5495, na zdjęciu widoczne są dwie „gwiezdne przeszkody”. Jedna z nich znajduje się tuż obok centrum galaktyki, a druga bardzo wyraźnie odznacza się obok niej. Chociaż obiekty te znajdują się w tym samym miejscu na niebie, to są położone znacznie bliżej Ziemi niż NGC 5495 – są to gwiazdy znajdujące się w Drodze Mlecznej. Jasne obiekty otoczone są kolcami dyfrakcyjnymi – optycznymi artefaktami stworzonymi przez wewnętrzną budowę Hubble’a oddziałującą ze światłem gwiazd.
Hydra (łac. Hydra) jest największym pod względem powierzchni gwiazdozbiorem, spośród wszystkich 88 i rozciąga się na ponad 1/4 nieba. Głowa Hydry leży na południe od Raka i trochę na północ od równika niebieskiego, a ogon między Wagą i Centaurem, na południowej półkuli. W Polsce konstelacja jest widoczna wiosną. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 130.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG