Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?

Jak zmienić miejsca głosowania

Osoby, które chcą głosować w kraju w II turze wyborów prezydenckich w innym miejscu niż poprzednio, mają czas do 29 maja na złożenie wniosku w urzędzie lub przez internet – przypomina Państwowa Komisja Wyborcza.

Jak zmienić miejsca głosowania w wyborach?

.Państwowa Komisja Wyborcza w komunikacie przypomina, że wyborcy, którzy złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania przed I turą w wyborach prezydenckich, będą ujęci w tym samym spisie wyborców również w II turze wyborów 1 czerwca 2025 r. Wyborca, który chce wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie w kraju, w tym również w miejscu stałego zamieszkania, musi otrzymać z dowolnego urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania; złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w urzędzie gminy, w której będzie przebywać w dniu ponownego głosowania albo za pośrednictwem strony gov.pl. Można to zrobić najpóźniej do 29 maja 2025 r.

W przypadku obywatela ujętego w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą, wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie jest możliwe po otrzymaniu od konsula lub z dowolnego urzędu gminy zaświadczenia o prawie do głosowania (do 29 maja br.); po złożeniu wniosku o ujęcie w spisie wyborców w konsulacie właściwym dla wybranego obwodu głosowania (do dnia 27 maja br.); złożeniu wniosku o zmianę miejsca głosowania w urzędzie gminy, w której będzie przebywać w dniu głosowania albo za pośrednictwem strony gov.pl (do 29 maja 2025 r.) Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca.

Wybory prezydenckie. Jak zagłosuje wagon trzeciej klasy?

.”Pod biało-czerwoną zmieścimy się wszyscy. Zatem nie słowa, lecz czyny. Nie obelgi, tylko szacunek. „Żyj i daj żyć innym” zamieńmy w najbliższym tygodniu na „Głosuj i daj głosować innym” – pisze Paulina MATYSIAK w tekście „Wybory prezydenckie. Jak zagłosuje wagon trzeciej klasy?”.

„Czy państwo też są zmęczeni tym nieustannym zawodzeniem liberalnych mediów i emocjonalnym szantażem w kontekście wyboru kandydata na urząd prezydenta? Szczęśliwie do 1 czerwca już niewiele czasu, a potem – mam taką nadzieję – odetchniemy”.

„Mijający tydzień niczym mnie zbytnio nie zaskoczył. Za to chyba niektórych zaskoczyła moja wypowiedź w jednej z rozgłośni radiowych. Cóż takiego powiedziałam? Ano tylko tyle, że idę zagłosować w drugiej turze i dopuszczam albo zagłosowanie na Karola Nawrockiego, albo zagłosowanie na Rafała Trzaskowskiego, albo oddanie nieważnego głosu. Opcji „zostaję w domu” po prostu nie biorę pod uwagę”.

Internet oszalał. W prawicowych mediach ukazały się artykuły w takim tonie, że „fajnie, posłanka Matysiak nie wyklucza głosowania na Nawrockiego”. Za to w liberalnych nie widziałam żadnego, że „fajnie, posłanka Matysiak nie wyklucza głosowania na Trzaskowskiego”. Jakby ostatecznie oddanie głosu na konserwatywnego liberała było opcją domyślną, a na mniej liberalnego konserwatystę aktem odwagi”.

.”Jeśli do tego dorzucimy mniej lub bardziej udolne zaganianie polityków pod skrzydła Trzaskowskiego, obrażanie wyborców przez komentatorów, publicystów i profesorów, działalność fanów liberalnej strony w internecie – to przedwyborcza rzeczywistość nie wygląda dobrze. Miliony Polaków są obrażane – a to za rzekome kołtuństwo, a to za wyciąganie ręki po transfery pieniężne, a to za zdradę, a to za zaczadzenie i otumanianie, za bycie debilami, faszystami, nieukami czy bigotkami. Można długo przywoływać te komentarze, tylko… po co?”.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/paulina-matysiak-jak-zaglosuje-wagon-trzeciej-klasy/

PAP/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 maja 2025