Karol NAWROCKI o CPK

Prezes IPN Karol Nawrocki podkreślił, że instytucja jest gotowa do podjęcia prac ekshumacyjnych na Wołyniu.

Obywatelski kandydat w wyborach prezydenckich (poparty przez PiS) Karol NAWROCKI zapowiedział, że jeśli obywatelski projekt ustawy ws. CPK zostanie odrzucony w środę w Sejmie, będzie jego pierwszą inicjatywą ustawodawczą, jeśli obejmie urząd prezydenta. Wybory prezydenckie 2025 r. odbędą się w maju 2025 r. Co mówi Karol NAWROCKI o CPK – jeden z faworytów wyborów prezydenckich 2025 r.?

Karol NAWROCKI o CPK: „Polska potrzebuje dziś upartych wizjonerów, ambicji i realnych marzeń”

.Karol NAWROCKI mówił w środę podczas konferencji prasowej o obywatelskim projekcie ustawy o zobowiązaniu władz publicznych do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego; w środę w Sejmie będzie głosowany wniosek Koalicji Obywatelskiej / Platformy Obywatelskiej o jego odrzucenie. Karol NAWROCKI zaapelował do „wszystkich polityków i wszystkich klubów parlamentarnych”, aby nie odrzucać projektu w pierwszym czytaniu, „bez merytorycznej dyskusji”. Przekonywał, że „osobiste ambicje i aspiracje oraz partyjne spory muszą dzisiaj przegrać z przyszłością RP”.

Karol NAWROCKI zadeklarował, że jeśli projekt ustawy zostanie odrzucony w środę w Sejmie, to ten sam projekt stanie się jego pierwszą inicjatywą ustawodawczą, jeśli obejmie urząd prezydenta RP. Podkreślał, że Polska potrzebuje dziś „upartych wizjonerów, ambicji i realnych marzeń, które pozwolą na to, że Polska wygra ekonomiczną konkurencję w Europie”. Takim „realnym marzeniem” – zdaniem Karola NAWROCKIEGO – ma być właśnie CPK.

„CPK daje symboliczne, ale też realne, rzeczywiste szanse na połączenie Polski centralnej z Polską lokalną i pozwoli scalić ziemie polskie w sieci komunikacji kolejowej, czego tak bardzo potrzebujemy” – mówił Karol NAWROCKI o CPK.

Obywatelski projekt ustawy o CPK

.Obywatelski projekt ustawy zobowiązuje rząd, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, organy administracji rządowej oraz spółkę celową CPK do realizacji programu Centralnego Portu Komunikacyjnego w kształcie i w harmonogramie zawartych w uchwale Rady Ministrów z 24 października 2023 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego – „Program Inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II. 2024-2030”.

W projekcie proponuje się zakazać rządowi dokonywania w programie zmian, polegających na zmianie jego celu i zakresu, skutkujących opóźnieniem uruchomienia lotniska i zakończenia budowy linii kolejowej Warszawa-Łódź poza 2030 r. Zgodnie z propozycją, rząd nie mógłby też obniżyć finansowania programu z obligacji.

Projekt zobowiązuje też inne niż rząd podmioty, zaangażowane w projekt, do powstrzymania się „od jakichkolwiek działań prawnych lub faktycznych, które mogłyby bezpośrednio lub pośrednio wpływać negatywnie na realizację Programu CPK w terminach i na zasadach w nim określonych”. Projekt zawiera też zobowiązanie do przeniesienia całego cywilnego ruchu lotniczego z Lotniska Chopina na lotnisko CPK do 30 czerwca 2031 r. Na Lotnisku Chopina dozwolone byłyby tylko takie inwestycje, które się zwrócą przed końcem 2030 r.

AJ/PAP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 listopada 2024