Karol NAWROCKI może wygrać wybory prezydenckie?

Karol NAWROCKI może wygrać wybory prezydenckie 2025 szanse sondaże prezydenckie

Karol NAWROCKI uzyskał wsparcie Prawa i Sprawiedliwości jako kandydat w wyborach prezydenckich 2025 r. Wybory prezydenckie odbędą się w maju 2025 r. Od dłuższego czasu Karol NAWROCKI pojawiał się w sondażach prezydenckich. Jakie są szanse Karola NAWROCKIEGO w wyborach prezydenckich? Czy Karol NAWROCKI może wygrać wybory prezydenckie 2025 r.?

Karol NAWROCKI kandydatem na prezydenta 2025

.Karol NAWROCKI uzyskał nominację ze strony Prawa i Sprawiedliwości jako kandydat w wyborach prezydenckich 2025 r. Miejscem nominacji była hala klubu „Sokół” w Krakowie, w której nominowano także poprzednika Karola NAWROCKIEGO – prezydenta Andrzeja DUDĘ 11 listopada 2014 r.

Karol NAWROCKI wystąpił na Kongresie Obywatelskim „Przyszłość Polska” jako bezpartyjny kandydat obywatelski, wspierany przez stowarzyszenia i organizacje patriotyczne i konserwatywne.

W trakcie prezentacji wsparcia PiS dla Karola NAWROCKIEGO w krakowskiej hali „Sokół” byli obecni m.in. prof. Andrzej Nowak (lider komitetu obywatelskiego, który wystawia bezpartyjnego kandydata), Bronisław Widstein, prof. Andrzej Zybiertowicz, prof. Zdzisław Krasnodębski, Sławomir Cenckiewicz, a także czołówka PiS z Jarosławem Kaczyńskim, Mateuszem Morawieckim, Mariuszem Błaszczakiem, posłowie i senatorowie tego ugrupowania..

Wsparcie dla kandydatury Karola NAWROCKIEGO za strony Prawa i Sprawiedliwości stanowi przede wszystkim pomoc logistyczną w organizacji kampanii prezydenckiej. Jednym z warunków startu jest zebranie co najmniej 100.000 podpisów pod listami poparcia kandydata. Struktury PiS będą także niezbędne przy organizacji spotkań wyborczych w terenie, co jak dotąd jest najbardziej skuteczną strategią zdobywania poparcia wyborców w kampanii prezydenckiej. Karol NAWROCKI, podobnie zresztą jak Andrzej DUDA w 2014 r., nie miał wcześniej w swojej karierze startu w wyborach prezydenckich.

Kiedy wybory prezydenckie 2025?

.Kiedy odbędą się wybory prezydenckie, co o nich już wiemy, czego powinniśmy się spodziewać? Wybory prezydenckie 2025 r. zostaną przeprowadzone według zasad, o których mówią zapisy konstytucji i ordynacji wyborczej. W dniu 7 stycznia 2025 r., w pierwszym możliwym terminie, Marszałek Sejmu ogłosi datę przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Musi je ogłosić nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.

Druga kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2025 r. Oznacza to, że pierwsza tura wyborów prezydenckich powinna zostać przeprowadzona 4, 11, 18 lub 25 maja.

Najbardziej prawdopodobnym dniem, w którym zostanie przeprowadzona pierwsza tura wyborów prezydenckich, jest niedziela 18 maja 2025 r. Będzie wówczas już po majówce (przedłużonym majowym weekendzie z 4 maja 2025 r.) oraz bez kolizji ze Świętem Zesłania Ducha Świętego (Zielonymi Świątkami) w drugiej turze.

Jeśli w pierwszej turze wyborów prezydenckich nie zostanie wybrany prezydent, wówczas ruga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 1 czerwca 2025 r.

Wyniki wyborów prezydenckich 2025 r. będą musiały zostać potwierdzone uchwałą Sądu Najwyższego.

Czy Karol NAWROCKI może wygrać wybory prezydenckie?
Badanie „Idealny prezydent 2025”

.Najnowsze badania pokazują, jakie cechy kandydata na prezydenta są ważne dla wyborców, aby ten a nie inny polityk został przez nich w wyborach prezydenckich obdarzony głosem wyborczym. Ciekawy sondaż wskazujący odpowiedzi na te kwestie został zrealizowany przez Opinia24 dla Radia ZET na próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i powyżej w dniach 13-18 listopada 2024 r. W badaniu wyselekcjonowano tych respondentów – i dalej brano pod uwagę odpowiedzi – którzy w pierwszych pytaniach ankiety zadeklarowali swój udział w wyborach prezydenckich 2025.

Na wynik badań dla Radia ZET nałóżmy to, co wiemy o Karolu NAWROCKIM.

W badaniu tym zbadano najważniejsze elementy wizerunku, które są ważne dla wyborców przy głosowaniu w wyborach prezydenckich. Zbadano, jak bardzo będą ważyły na decyzji wyborczej Polaków AD 2025 takie elementy jak płeć, wiek, wykształcenie, pochodzenie, świat wartości czy orientacja seksualna. Jak w świetle tego badania wygląda kandydatura Karola NAWROCKIEGO?

🔵 JEST MĘŻCZYZNĄ. Z badania wynika, że nie jest decydująca dla chęci oddania głosu – płeć kandydata. Dla 61 proc. respondentów płeć nie ma żadnego znaczenia, jedynie dla 4 proc. chciałoby, aby urząd prezydenta sprawowała kobieta, zaś 35 proc. wolałoby, aby był to mężczyzna. Karol NAWROCKI zdobywa więc w tym punkcie badania punkt. Podobnie oczywiście jak jego konkurenci.

🔵 WIEK. Idealnym kandydatem na prezydenta 2025 r. – jak uważa 50 proc. badanych – powinien być reprezentantem raczej młodszego pokolenia. Jedynie dla 12 proc. respondentów kandydat na prezydenta w wyborach prezydenckich 2025 r. być ze starszego pokolenia. 38 proc. badanych odpowiada, że wiek kandydata w wyborach prezydenckich nie jest ważny. W tym wskaźniku Karol NAWROCKI mający 41 lat także zdobywa punkt.

🔵 WYKSZTAŁCENIE. Wykształcenie kandydata na prezydenta jest ważne, i to aż do 76 proc. respondentów. Ledwie 19 proc. uważa, że kandydat na prezydenta nie musi mieć wyższego wykształcenia. 5 proc. respondentów nie ma w tej sprawie zdania. Tytuł doktorski sprawia, że Karol NAWROCKI w tym miejscu zdobywa kolejny punkt.

🔵 RODZINA. 46 proc. respondentów w tym badaniu uważa, że kandydat w wyborach prezydenckich 2025 r. powinien mieć własną rodzinę (żonę i dzieci). Równocześnie 41 proc. uznaje, że nie jest to ważne. 13 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania. Tu kolejny punkt dla Karola NAWROCKIEGO, który jest żonaty z Martą; jest ojcem trójki dzieci: dwóch synów i córki.

🔵 OSOBA HETEROSEKSUALNA. Badacze w ankiecie Radia ZET założyli, że ta kwestia może być kwestią istotną i może podzielić Polaków. Czy kandydatem na prezydenta może być tylko osoba heteroseksualna? Tak – twierdzi 45 proc. badanych. Odmiennego zdania jest 34 proc. respondentów, dla których „kandydat nie musi być heteroseksualny”. 21 proc. badanych twierdzi, że nie ma to wielkiego znaczenia. Karol NAWROCKI zdobywa w tym miejscu kolejny punkt.

🔵 CZŁOWIEK WARTOŚCI TRADYCYJNYCH. Warto, aby kandydat w wyborach prezydenckich 2025 r. był człowiekiem „wartości tradycyjnych” – uważa 47 proc. respondentów. Odważne popieranie zmian obyczajowych to zadanie prezydenta zdaniem 38 proc. badanych, zaś 14 proc. nie jest w stanie wyrazić w tej sprawie oceny. Kolejny punkt dla kandydatury Karola NAWROCKIEGO.

🔵 PARTYJNOŚĆ CZY NIEZALEŻNOŚĆ? Zdaniem Polaków kandydat na prezydenta powinien być maksymalnie niezależny w swoich działaniach i ocenach, nie powinien być zakładnikiem partii politycznej, do której należy. Aż 78 proc. respondentów jest za „zachowaniem neutralności” prezydenta. Jedynie 18 proc. badanych uważa, że kandydat na prezydenta powinien „popierać poglądy partii, z którą jest związany”. Tylko dla 4 proc.respondentów kwestia ta jest obojętna. Tu bezpartyjny, niezależny Karol NAWROCKI zdobywa kolejny ważny punkt.

Inne czynniki, które należy rozważyć przy ważeniu szans kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 r. wskazuje Eryk Mistewicz w tekście „Kto wygra wybory prezydenckie?” [LINK].

Kim jest KAROL NAWROCKI?

.Karol NAWROCKI dotychczas nie był znany w świecie polityki. Nie należy do żadnej partii politycznej. Nie działał w żadnej z partii politycznych. Nie są znane jego poglądy, jeśli chodzi o wymiar partyjny polskiej polityki.

Karol NAWROCKI jest cenionym historykiem, popularyzatorem i obrońcą polskiej historii. W latach 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zaś wcześniej i później związany był z Instytutem Pamięci Narodowej, od najniższego stanowiska aż po prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

W ostatnich miesiącach został gruntownie „przeskanowany” przez niechętne mu media, jednak w jego życiorysie, działaniach, wypowiedziach nie znaleziono faktów, które mogłyby zachwiać poparcie dla jego kandydatury przez dużą partię polityczną.

Karol NAWROCKI – pasja promocji i obrony polskiej historii

.Karol NAWROCKI urodził się 3 marca 1983 r. w Gdańsku. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Gdańskim. Doktorat obronił w 2013 r. – tematem doktoratu był opór społecznego wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim w latach 1976–1989. Jego zainteresowania historyczne to historia opozycji antykomunistycznej, historia przestępczości zorganizowanej PRL lat 80., historia sportu. W 2023 r. został absolwentem studiów podyplomowych.

Karol NAWROCKI jest autorem monografii naukowej „Zarys historii NSZZ „Solidarność” Regionu Elbląskiego (1980–1989)”, czy książki „Wokół elbląskiej «Solidarności». Dokumenty”. Jest również współautorem następujących pozycji „Lechia – Juventus. Więcej niż mecz” i „Sprawa kwidzyńska 1982. Internowanie, pobicie, proces (Gdańsk–Kwidzyn 2012)”, „Czerwiec 1976 na Pomorzu”, „Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku”. 

Karol NAWROCKI – od najniższego stanowiska do prezesa IPN

.Z Instytutem Pamięci Narodowej Karol NAWROCKI związany jest od 2009 r., kiedy to został zatrudniony w gdańskim oddziale IPN. W 2014 r. awansował na Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN. Działając w oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Karol NAWROCKI był szczególnie zainteresowany wzmacnianiem i propagowaniem wiedzy oraz pamięci dotyczącej żołnierzy wyklętych z tego województwa. Był m.in. przewodniczącym Koalicji na Rzecz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku, a także współinicjatorem nazwania jednej z ważniejszych tras, jaka została oddana do użytku w 2012 r. w Gdańsku, jako Aleja Żołnierzy Wyklętych. Współorganizował również uroczysty pogrzeb państwowy Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

Karol NAWROCKI na kilka lat rozstał się z IPN w 2017 r., kiedy to został wybrany dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kierując muzeum wzbogacił je o kilkanaście nowych gablot i instalacji przedstawiający historię np. rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów, kaźni duchownych w obozach koncentracyjnych itp.

Ze stanowiska dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Karol NAWROCKI wrócił do Instytutu Pamięci Narodowej od 1 czerwca do 23 lipca 2021 roku, gdy pełnił funkcję wiceprezesa tej instytucji. 28 maja 2021 Sejm większością głosów wybrał go na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Taką samą decyzję podjął 23 lipca 2021 Senat – od tego momentu Karol NAWROCKI sprawuje urząd prezesa IPN.

„Niezależnie od tego, jakie barwy polityczne przebierał nasz polski bohater narodowy, jesteśmy zobowiązani, aby dbać o jego pamięć. IPN w swojej misji nie rozpoznaje, nie zagłębia się w politykę, tylko czci polskich bohaterów” – powtarza Karol NAWROCKI. „Misja Instytutu Pamięci Narodowej dowodzi temu na każdym kroku wśród bohaterów, o których pisze Instytut Pamięci Narodowej, są antykomunistyczni socjaliści, są narodowcy, są ludowcy, są państwowcy”.

Karol NAWROCKI na liście Kremla. Jako wróg państwowy pierwszej kategorii

.Karol NAWROCKI jest zwolennikiem patriotycznej polityki historycznej, upamiętniającej i kultywującej karty chluby w dziejach Polski. Jako działacz, a następnie prezes IPN-u szczególnie zwracał uwagę na kultywowanie pamięci o żołnierzach wyklętych.

Wyjątkowo aktywne działania podejmowane przez prezesa IPN Karola NAWROCKIEGO mające na celu dekomunizację polskiej przestrzeni publicznej spotkały się z oburzeniem Kremla. Z powodu silnego zabiegania przez szefa Instytutu Pamięci Narodowej o usuwanie pomników Armii Czerwonej z polskich miast znalazł się on na liście osób poszukiwanych przez rosyjskie MSW – liście wrogów Władimira Putina. „Pomniki ku chwale wyzwolicieli z Armii Czerwonej to pomniki kłamstwa i symbole systemu, którego duch jest widoczny w obecnych działaniach Rosji” – mówił w październiku 2022 r. Karol NAWROCKI

Apolityczny urzędnik, nienależący do żadnej partii politycznej

.Prezes IPN wielokrotnie podkreślał, iż jego organizacja ma charakter apolityczny, a także zaznaczał, iż praca kierowanej przez niego organizacji wiąże się przede wszystkim z polityką pamięci oraz kwestiami martylogicznymi oraz oddawaniem hołdu polskim bohaterom. „Instytut Pamięci Narodowej jest częścią infrastruktury państwa polskiego, ale nie jest częścią administracji rządowej. Robimy swoje niezależnie od tego, jaki jest rząd i jacy politycy w nim zasiadają „– stwierdził Karol NAWROCKI w rozmowie z portalem Interia.pl. „Praca IPN to nie tylko szukanie miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych, ale także kwestie lustracyjne, naukowe, badawcze, edukacyjne czy opieka nad 93 kilometrami akt (…) Pokazujemy, że nie jesteśmy tylko instytutem pamięci narodowej, ale jesteśmy też instytutem przyszłości narodowej i prowadzimy szereg działań edukacyjnych” – wyjaśniał.

Karol NAWROCKI jako prezes IPN wielokrotnie odnosił się do problemu, jakim są wciąż nierozwiązane ekshumacje Polaków na Wołyniu. — Wolna Polska także czci swoich bohaterów i chowa ich z należnymi honorami – choćby od ich śmierci minęło nie osiem dni, lecz osiem dekad. W ramach Instytutu Pamięci Narodowej, którym mam zaszczyt kierować, działa Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, zatrudniające historyków i archiwistów, ale też genetyków czy archeologów. W Polsce i za granicą odnajdujemy szczątki ofiar czystek etnicznych z lat 1917–1989 oraz dwóch systemów totalitarnych: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Ludzi pogrzebanych w nieoznakowanych dołach śmierci, którzy na zawsze mieli zostać wymazani z historii. Przywracamy im tożsamość. — napisał na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” Karol NAWROCKI.

Karol NAWROCKI żona, rodzina, dzieci

.Karol NAWROCKI ma żonę Martę, która ma 38 lat. Kim jest żona Karola NAWROCKIEGO? Marta Nawrocka jest absolwentką prawa i administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje od ponad 17 lat w Krajowej Administracji Skarbowej będąc inspektorką pracującą przy walce z przemytem produktów naftowych, spirytusowych i nielegalnym hazardem. Wcześniej pracowała w Służbie Celnej.

Co wiemy o żonie Karola NAWROCKIEGO? Marta Nawrocka ma przeszłość w balecie, uczęszczała do Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku im. Janiny Jarzynówny-Sobczak. Zamiłowanie do tańca klasycznego pozostało do dziś, co w jakiś sposób dopełnia w tym związku sportowe zainteresowania męża.

Karol NAWROCKI grał w piłkę nożną oraz trenował boks. „Na wiele lat wylądowałem w piłkarskiej B i A klasie w EX Siedlce Gdańsk, boksersko rozbijałem się już wyłącznie sparingowo, ale za to we wszystkich możliwych klubach w Gdańsku – zrozumiałem, że sport pozostanie tylko pasją” – wspominał w rozmowie z portalem lehiahistoria.pl.

Karol NAWROCKI z żoną Martą mają trójkę dzieci: Daniela (pracuje jako dziennikarz, nieudanie próbował startu w 2024 r. w wyborach samorządowych z list PiS w Gdańsku), Antoniego i Katarzynę.

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025

.Kto obok Karola NAWROCKIEGO kandyduje w wyborach prezydenckich 2025, tego dowiemy się ostatecznie z obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej, która poda nazwiska kandydatów w wyborach prezydenckich. Obwieszczenie PKW poznamy na 45 dni przed pierwszą turą wyborów.

Dotychczas wiadomo, że deklarację startu zgłosili: Sławomir MENTZEN – po decyzji ciała statutowego Konfederacji, Marek JAKUBIAK – po swojej deklaracji, Szymon HOŁOWNIA – po swojej deklaracji jako szefa Polska 2050. W wyniku prawyborów w Platformie Obywatelskiej został wskazany jako kandydat PO na prezydenta Rafał TRZASKOWSKI – co oznacza z listy dotychczasowych konkurentów Radosława SIKORSKIEGO oraz (warunkowo) Donalda TUSKA. Po decyzji o wsparciu Karola NAWROCKIEGO przez PiS z listy dotychczasowych potencjalnych kandydatów odpadają politycy liczący na start z wsparciem Prawa i Sprawiedliwości.

Kandydaci na Prezydenta RP od kilku już miesięcy znajdują się w zestawieniu prowadzonym przez tygodnik „Gazeta na Niedzielę”. To lista kandydatów zgłaszających się, kandydatów rozważanych przez partie polityczne, a także potencjalnych kandydatów którzy zdaniem liderów opinii mogliby godnie reprezentować urząd Prezydenta RP. Po zmianach wynikających z najnowszych nominacji partyjnych lista osobistości, spośród których zostanie wybrany Prezydent RP 2025 r., została znacznie skrócona. W kolejności alfabetycznej wygląda w sposób następujący:

  • Rajmund ANDRZEJCZAK – generał
  • Magdalena BIEJAT – polityk lewicy
  • Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK – polityk lewicy
  • Krzysztof GAWKOWSKI – polityk lewicy
  • Dorota GAWRYLUK – publicystka
  • Łukasz GIBAŁA – Kraków dla Mieszkańców
  • Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050
  • Klaudia JACHIRA – polityk Zielonych
  • Dawid JACKIEWICZ – Przyszłość 5.0
  • Marek JAKUBIAK – Wolni Republikanie
  • Michał KLEIBER – naukowiec
  • Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – lider PSL
  • Katarzyna KOTULA – polityk lewicy
  • Łukasz LITEWKA – polityk lewicy
  • Paulina MATYSIAK – polityk lewicy
  • Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji
  • Karol NAWROCKI – prezes IPN
  • Jacek SIEWIERA – szef BBN
  • Krzysztof STANOWSKI – przedsiębiorca
  • Rafał TRZASKOWSKI – polityk PO
  • Maciej WILK – Tak dla CPK
  • Adrian ZANDBERG – polityk lewicy
  • Stanisław ŻÓŁTEK – polityk PolExit

Arkadiusz Jordan

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 listopada 2024