Kolejny kraj buduje wojska dronowe

Korea Południowa rozpoczęła produkcję bezzałogowych statków powietrznych MUAV, które mają poprawić możliwości wojskowego nadzoru nad Koreą Północną – poinformowała południowokoreańska agencja ds. zamówień zbrojeniowych (DAPA). Pierwsze egzemplarze uformują wojska dronowe w 2027 roku.

Czy można zwalczyć drony kamikadze?

.Jak powiadomiła DAPA, maszyny produkowane przez największe południowokoreańskie linie lotnicze Korean Air mają być, po odpowiednich modyfikacjach, używane również przez marynarkę wojenną i jednostki straży przybrzeżnej.

Mierzące 13 metrów długości i 3 metry wysokości MUAV są w stanie poruszać się na wysokości 10-12 km i rejestrować obrazy w wysokiej rozdzielczości z odległości ponad 100 km. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi 25 metrów.

Pierwsze egzemplarze, montowane w zakładach w mieście Pusan na południowym zachodzie kraju, znajdą się na wyposażeniu południowokoreańskich sił zbrojnych w 2027 r.

W październiku DAPA podpisała umowę z polską Grupą WB na dostawę blisko 200 sztuk amunicji krążącej (dronów kamikadze) Warmate.

Południowokoreańskie media zwracały wcześniej uwagę na to, że w związku ze wzrostem napięć na Półwyspie Koreańskim i groźbami Korei Północnej władze w Seulu muszą wprowadzić w armii drony na masową skalę.

Pod koniec listopada przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nakazał masową produkcję bojowych dronów kamikadze, oceniając, że maszyny te stały się obecnie niezbędnym elementem strategii wojskowej.

Wcześniej, w połowie października, władze komunistycznej Korei Północnej informowały o odnalezieniu szczątków co najmniej jednego południowokoreańskiego drona bojowego, który rzekomo rozbił się w stolicy kraju. Wojsko Południa zostało oskarżone o używanie bezzałogowych statków powietrznych do „infiltracji” Pjongjangu i zrzucania tam ulotek propagandowych. Południowokoreańskie Dowództwo Połączonych Szefów Sztabów powiadomiło w reakcji na te zarzuty, że „nie ma sensu weryfikować lub odpowiadać na jednostronne oświadczenia Korei Północnej”.

Wojska dronowe to nie jedyne nowości przemysłu zbrojeniowego

.”Możemy zaobserwować pewne trendy wynikające z szybkiego rozwoju techniki, a zwłaszcza sztucznej inteligencji. Trzeba przy tym zauważyć, że wiele rozwiązań wrzuca się do worka ze sztuczną inteligencją trochę dla efektu, nie będziemy tu jednak rozpatrywać ścisłych kryteriów. Nieco w cieniu sztucznej inteligencji znajduje się obszar internetu rzeczy, gdzie chodzi raczej o łączność, sensory i elementy wykonawcze (efektory), podczas gdy AI bardziej zajmuje się rozpoznaniem sytuacji i wspomaganiem podejmowania decyzji. Bez rozdzielania włosa na czworo – chciałbym przedstawić wybrane trendy i pewne nowatorskie rozwiązania, bo zmienia się w tej dziedzinie naprawdę wiele” – pisze w swoim arytkule Jan ŚLIWA, pasjonat języków i kultury.

Wśród ogólnych trendów można wyliczyć:

  • systemy zdalnie sterowane i autonomiczne,
  • bronie precyzyjne,
  • sensoryka,
  • globalna i lokalna łączność, wojna elektromagnetyczna,
  • internet pola walki (Internet of Battlefield Things, IoBT),
  • wojska robotów, współpraca ludzi i robotów,
  • łączenie informacji z wielu źródeł, kompleksowa ocena sytuacji,
  • ekstrakcja istotnych zdarzeń ze strumienia danych,
  • analiza danych (big data) na wielu poziomach,
  • krótsze czasy reakcji, za krótkie dla człowieka,
  • rozpoznawanie twarzy i głosów,
  • rozpoznawanie emocji i zamiarów,
  • produkowanie i wykrywanie fałszywek (deep fakes),
  • decyzje strategiczne (użycie broni jądrowej).

W wielu krajach rozwijane są autonomiczne pojazdy lądowe, morskie i powietrzne. Szczególnie interesująca jest ich współpraca z innymi pojazdami załogowymi i bezzałogowymi. I tak Boeing MQ-25 Stingray może służyć jako latający tankowiec. X-62 VISTA został wytrenowany do walk z samolotami załogowymi przy prędkościach do Mach 1,6 i minimalnej odległości 600 m. Wymaga to błyskawicznej oceny sytuacji, wyznaczenia trajektorii lotu (w przeliczeniu na ciąg silnika i pozycje lotek) oraz korekty w zależności od zachowania przeciwnika. Jest to dość odległe od konwersacyjnej sztucznej inteligencji typu ChatGPT.

Artykuł dostępny we Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/jan-sliwa-inteligentna-bron/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 grudnia 2024