Leon XIV w Monako. Program papieskiej pielgrzymki

Watykan ogłosił szczegółowy program pierwszej europejskiej, apostolskiej podróży papieża podczas której będzie Leon XIV w Monako. Odbędzie się ona w sobotę 28 marca 2026 roku. Będzie to krótka, jednodniowa pielgrzymka o wyraźnie duszpasterskim charakterze, skoncentrowana na spotkaniu z lokalną wspólnotą katolicką, młodzieżą oraz władzami księstwa.
Leon XIV w Monako. Symbolika logo wizyty
.Logo przygotowane na okazję papieskiej wizyty łączy elementy papieskiej misji z symbolami suwerenności księstwa. W górnej części po lewej stronie znajduje się czarno-biały wizerunek papieża – uśmiechniętego i udzielającego błogosławieństwa w szatach liturgicznych, z mitrą i pastorałem. Podkreśla to duchowy i pasterski wymiar wizyty. Po prawej stronie umieszczono stylizowaną wieżę Pałacu Książęcego w Monako, symbolizującą tożsamość i suwerenność księstwa. Wieża ma jasny, żółty kolor, dzięki czemu cała górna część logo nawiązuje wizualnie do barw flagi Watykanu.
Dolną część logo wypełnia napis zapowiadający podróż apostolską. Dominującym elementem jest imię papieża – „Leon XIV” – zapisane dużymi literami w centrum kompozycji. Obok wyróżnia się nazwa „Monaco”, zapisana intensywną czerwienią, nawiązującą do barw narodowych i herbu książęcego. U podstawy logo znajduje się motto wizyty: „Je suis le Chemin, la Vérité et la Vie” – „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem” (J 14,6). Cytat ten podkreśla, że papież przybywa jako świadek Chrystusa i głosiciel Jego Ewangelii. Całość kompozycji ukazuje papieża i jego apostolską misję w harmonii z gościnnością księstwa, którego religią państwową pozostaje katolicyzm.
Program wizyty 28 marca 2026
.Podróż apostolska papieża Leona XIV do Monako będzie miała intensywny, jednodniowy charakter. Papież wyruszy z Watykanu w sobotni poranek 28 marca. O godzinie 7:00 helikopter zabierze go z watykańskiego heliportu w kierunku Lazurowego Wybrzeża. Po około dwóch godzinach lotu, o 9:00, papież wyląduje na heliportcie w Monaco, gdzie rozpocznie się oficjalna część wizyty.
Pierwszym punktem programu będzie ceremonia powitalna w Pałacu Książęcym w Monako, po której papież złoży tradycyjną wizytę księciu Monako. Spotkanie z rodziną panującą podkreśli zarówno państwowy wymiar wizyty, jak i szczególną więź między Stolicą Apostolską a księstwem, którego religią państwową pozostaje katolicyzm. Następnie papież spotka się z wiernymi. O godzinie 11:00 w Katedrze w Monako odbędzie się spotkanie z lokalną wspólnotą katolicką. W trakcie liturgii słowa papież wygłosi homilię skierowaną do mieszkańców księstwa oraz licznych pielgrzymów. Krótko później, o 11:45, program wizyty przewiduje przeniesienie się przed kościół św. Dewoty, patronki Monako. Tam papież spotka się z młodzieżą oraz katechumenami przygotowującymi się do przyjęcia chrztu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie przemówienie papieskie, skierowane przede wszystkim do młodego pokolenia katolików.
Kulminacyjnym momentem pielgrzymki będzie popołudniowa Eucharystia. O godzinie 15:30 papież Leon XIV będzie przewodniczył Mszy świętej na stadionie Ludwika II, gromadzącym kilka tysięcy wiernych. Podczas liturgii papież wygłosi homilię, która będzie głównym przesłaniem duszpasterskim całej wizyty. Po zakończeniu uroczystości papież uda się ponownie na heliport w Monako. O 17:35 odbędzie się oficjalna ceremonia pożegnania, po której – o 17:45 – helikopter wystartuje w drogę powrotną do Watykanu. Przylot planowany jest na godzinę 19:45, co zakończy jednodniową podróż apostolską do Monako.
Droga Leona
.Podróż do Monako, czyli pierwsza europejska pielgrzymka Leona XIV staje się symbolem nie tylko oficjalnego spotkania Stolicy Apostolskiej z księstwem, lecz także znakiem duchowej jedności, trwania w Europie i otwarcia Kościoła na współczesny świat. Ta jednodniowa wizyta, w której każdy gest – od uśmiechu Ojca Świętego po błogosławieństwo przed młodzieżą w Kościele św. Dewoty – niesie przesłanie obecności Chrystusa w codziennym życiu, pokazuje, że pontyfikat Leona XIV nie dąży do spektaklu ani manifestacji władzy, lecz do tworzenia wspólnoty, dialogu i nadziei.
W Monako, kraju o bogatej historii i silnych tradycjach katolickich, papież staje się świadkiem i przewodnikiem, łącząc duchową głębię Ewangelii z konkretnym życiem ludzi: młodych, wiernych i tych, którzy dopiero odkrywają wiarę. W tym krótkim, lecz intensywnym dniu odbija się misja pontyfikatu: prowadzenie Kościoła ku spotkaniu, rozmowie i otwartości, gdzie każdy krok po placach, ulicach i stadionie stadionie Ludwika II stać ma się świadectwem, że Kościół nie jest instytucją odległą, lecz żywym ciałem Chrystusa obecnym w świecie, który pragnie prawdy, nadziei i miłości.
Z Rzymu,
Michał Kłosowski





