
„Lidove Noviny” o rodzinie Ulmów - „Opowiadamy Polskę światu”

W opublikowanym w czeskiej gazecie „Lidove Noviny” artykule prezydent RP podkreślał, że beatyfikacja rodziny Ulmów wykracza poza wymiar religijny. To także hołd dla bohaterów uosabiających najwyższe ideały człowieczeństwa – uznał prezydent Andrzej Duda.
Beatyfikacja rodziny Ulmów
.„Niemiecka nazistowska okupacja, Holokaust oraz masowe zbrodnie na Polakach to ogromnie ważny i wciąż bolesny wątek dziejów mojej Ojczyzny” – napisał prezydent Duda. Przypomniał w tekście tragiczną historię małżeństwa Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy zostali zamordowani 24 marca 1944 roku przez Niemców wraz ze swoimi dziećmi za ukrywanie Żydów.
Prezydent przypomniał, że w przedwojennej Polsce żyła bardzo liczna społeczność żydowska, a pod koniec lat 30. Warszawa była drugim – po Nowym Jorku – największym skupiskiem ludności żydowskiej na świecie. „Żydzi przez wieki chętnie osiedlali się w naszym kraju, który sami nazwali wszystko mówiącym słowem Polin, tłumaczonym jako – tutaj odpoczniesz”– napisał Andrzej Duda.
„Niemiecki plan całkowitej zagłady Żydów – porażający swoim nieludzkim, mechanicznym, nieledwie przemysłowym charakterem – musiał te fakty uwzględniać. Dlatego właśnie w okupowanej Polsce niemieccy naziści stworzyli fabryki śmierci: obozy zagłady, do których transportowano również Żydów z innych krajów podbitych przez III Rzeszę” – napisał Duda.
Wsparcie, które ocaliło życie
.Jak podkreślił, Niemcy spodziewali się oporu wobec swoich zbrodniczych działań na polskich ziemiach, dlatego karali śmiercią wszystkich, którzy starali się pomagać Żydom. „Jednak mimo tak surowej sankcji tysiące polskich Żydów otrzymało wsparcie pozwalające ocalić życie. Pomagali im w ucieczce z getta, udostępniano ukryte miejsca pobytu, dostarczano żywność, pieniądze, fałszywe dokumenty” – zaznaczył prezydent Polski, podkreślając, że w gronie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Polacy stanowią największą grupę narodową.
Podkreślił, że polskie władze i instytucje państwowe nie ustają w staraniach, aby godnie upamiętnić tamtych cichych, często anonimowych bohaterów – szczególnie tych, którzy swoją ofiarność i odwagę przypłacili życiem. Jak dodał Andrzej Duda, los rodziny Ulmów dotknął wielu Polaków, a co roku 24 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Beatyfikacja rodziny Ulmów wykracza poza wymiar religijny
.Prezydent RP skonstatował, że beatyfikacja rodziny Ulmów wykracza poza wymiar religijny. Jego zdaniem jest ona hołdem dla bohaterów uosabiających najwyższe ideały człowieczeństwa.
„Historia ich męczeństwa – wstrząsająca, a zarazem budująca jako niezwykłe świadectwo miłości bliźniego – powinna być znana na całym świecie. Niech przemienia ludzkie serca, niech będzie wzorem otwartości i solidarności wobec drugiego człowieka” – napisał Andrzej Duda.
„Opowiadamy Polskę światu”
.Tekst prezydenta został opublikowany w poczytnej czeskiej gazecie w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu”, realizowanego przez zespół Instytutu Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze” we współpracy z Polską Fundacją Narodową, Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polską Agencją Prasową.
Wcześniejsze edycje projektu związane były m.in. z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos, 160. rocznicą powstania styczniowego czy 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.
Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.
Rodzina Ulmów
.Na temat historii rodziny Ulmów, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Mateusz SZPYTMA w tekście „Na czym polega wyjątkowość rodziny Ulmów?„. Autor zwraca w nim uwagę na to, że błogosławiona rodzina Ulmów ma szansę na stanie się międzynarodowym symbolem.
„Rodzina Ulmów była wyjątkowa. Józef Ulma oraz jego żona Wiktoria nie byli majętni i mieszkali na wsi. Pozostawali jednocześnie ludźmi światłymi o otwartych umysłach. Józef był człowiekiem niezwykłym, w dużej mierze samoukiem, który ukończył cztery klasy szkoły powszechnej i pół roku szkoły rolniczej, a mimo to uznać go można za przedstawiciela inteligencji chłopskiej. Był osobą oczytaną, prenumerującą czasopisma i posiadającą w domu biblioteczkę, która składała się z co najmniej trzystu pozycji. Był także znany ze swej działalności społecznej na szczeblu lokalnym – działał w kilku spółdzielniach, a jako młody człowiek w organizacjach związanych z Kościołem Katolickim oraz w Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Wiktoria Ulma również nie miała wyższego wykształcenia – ukończyła siedem klas szkoły powszechnej”.
Postawa Ulmów podczas II wojny światowej była jednak szczególna. Zdecydowali się ukryć w swym domu ośmioro Żydów, za co w bestialski sposób zostali zamordowani przez niemieckiego okupanta. Dokumenty podziemia niepodległościowego pozwalają przypuszczać, że osobą, która doniosła Niemcom o działalności Ulmów, był funkcjonariusz granatowej policji z Łańcuta Włodzimierz Leś, który w przeszłości sam pomagał Żydom ukrywającym się w domu Józefa i Wiktorii Ulmów. W przeciwieństwie do tych ostatnich Leś wyrzucił jednak Żydów, a ponieważ ci domagali się zwrotu swojego majątku, doniósł na nich Niemcom. Policjant brał także udział w zbrodni jako pomocnik niemieckiej żandarmerii.
PAP/ Piotr Górecki/ Wszystko co Najważniejsze/ LW