Lista kandydatów w wyborach prezydenckich 2025

Lista kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 roku zostanie ogłoszona przez Państwową Komisję Wyborczą 28 kwietnia 2025 r. O tym, kto startuje w wyborach prezydenckich rozpisanych na 18 maj 2025 r. możemy na razie dywagować biorąc pod uwagę wpływające z PKW dane, w tym rejestrację kolejnych komitetów wyborczych kandydatów.
Wybory prezydenckie 2025 kandydaci
.Ważne daty kalendarium wyborczego zostały przedstawione przez Marszałka Sejmu i Państwową Komisję Wyborczą. Lista kandydatów w wyborach prezydenckich będzie wynikała także z tego kalendarium. W tej chwili trwa rejestracja komitetów wyborczych kandydatów.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta jest do 24 marca. Wybory prezydenckie różnią się od innych tym, że komitety wyborcze mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne, czy ich koalicje.
Po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla kandydata pełnomocnik komitetu wyborczego zawiadamia PKW o utworzeniu komitetu. Dopiero po rejestracji komitetu przez PKW może on prowadzić agitację.
Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi jest zgłoszenie kandydata na prezydenta – czas na to upływa 4 kwietnia (piątek) o godz. 16. Do rejestracji kandydata przez PKW konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego.
I dopiero wówczas, po sprawdzeniu wypełnienia wszystkich warunków startu w wyborach prezydenckich, w dniu 28 kwietnia 2025 r. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi listę kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 r. Lista kandydatów w wyborach prezydenckich będzie dokumentem ostatecznym – nazwiska kandydatów będą takie same jak te na listach wyborczych.
Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 18 maja 2025. Jednak wszystkie sondaże prezydenckie wskazują, że do wyłonienia zwycięzcy będzie potrzebna druga tura wyborów prezydenckich, w niedzielę w dwa tygodnie później, a więc 1 czerwca 2025 r.
Kandydaci na prezydenta 2025 z zarejestrowanymi komitetami wyborczymi
.Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dotąd 28 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Dwa kolejne – Krzysztofa Sitko i Jakuba Perkowskiego czekają na rejestrację.
Do PKW wpłynęło do tej pory 30 zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Tworzy się w ten sposób lista kandydatów w wyborach prezydenckich, choć pamiętajmy, że to dopiero lista zgłoszonych, zarejestrowanych komitetów wyborczych przyszłych kandydatów.
Jak dotąd w Państwowej Komisji Wyborczej zarejestrowanych zostało 28 komitetów. Są to komitety:
- Rafała Trzaskowskiego (wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej i prezydenta Warszawy),
- Karola Nawrockiego (kandydata obywatelskiego popieranego przez PiS, prezesa IPN)
- Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji),
- Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem),
- Magdaleny Biejat (Lewica),
- Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji),
- Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi),
- Marka Jakubiaka (posła koła Wolni Republikanie),
- Macieja Maciaka (związanego z Włocławkiem lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju),
- Marka Wocha (kandydata Bezpartyjnych Samorządowców),
- Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj),
- Wojciecha Papisa (kandydat Bezpartyjnych),
- Romualda Starosielca (kandydat Ruchu Naprawy Polski)
- Pawła Tanajno (kandydata Polski Liberalnej Przedsiębiorców PL)
- Dawida Jackiewicza (b. ministra skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło),
- Aldony Skirgiełło (kandydatki Samoobrony, znanej z programu „Żony Podlasia”),
- Dominiki Jasińskiej (trenerki Porozumienia Bez Przemocy i mediatorki),
- Joanny Senyszyn (b. posłanki SLD, ekonomistki, nauczycielki akademickiej),
- Krzysztofa Tołwińskiego (kandydata partii Front, b. wiceministra skarbu państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i b. posła PiS)
- Piotra Szumlewicza (przewodniczącego Związkowej Alternatywy).
- Eugeniusza Maciejewskiego (prezesa partii PIAST – Jedność Myśli Europejskich Narodów),
- Katarzyny Cichos (doktor nauk prawnych, inicjatorka Platformy Rozwoju Polski),
- Jana Kubania (prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego),
- Włodzimierza Rynkowskiego (przewodniczącego partii Związek Słowiański),
- Marcina Bugajskiego (politologa),
- Artura Bartoszewicza (ekonomisty),
- Kamila Całek (działacza społecznego, politycznego i sportowego)
- Jolanty Dudy (finansistki).
Z informacji uzyskanych w Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że na rejestrację czekają: komitet wyborczy Krzysztofa Andrzeja Sitko (Alternatywa Społeczna) i komitet wyborczy Jakuba Perkowskiego (Federacja dla Rzeczypospolitej).
Lista kandydatów w wyborach prezydenckich powstanie dopiero 28 kwietnia 2025 r. Jak dotąd Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała na razie jednego kandydata na prezydenta – Sławomira Mentzena. Jego zgłoszenie trafiło do PKW 30 stycznia 2025 roku.
PAP/AJ