„Międzynarodowy Łukasiewicz – Konferencja z Polonią” odbędzie się 20 grudnia 2023 r.
Międzynarodowy Łukasiewicz – Konferencja z Polonią odbędzie się 20 grudnia 2023 r. w formie hybrydowej. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia chętnych do udziału w wydarzeniu.
„Międzynarodowy Łukasiewicz – Konferencja z Polonią”
.Specjaliści z 22 instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz z najważniejszych ośrodków badawczych na świecie porozmawiają o tym, „jak powinna wyglądać doskonała nauka w Polsce”. „Punktem wyjścia do zorganizowania konferencji jest nowa strategia rozwoju Sieci Badawczej Łukasiewicz, która oparta jest na dwóch filarach: uruchomieniu kluczowych programów badawczych oraz na umiędzynarodowieniu” – napisano w komunikacie wysłanym do mediów.
„Doskonałą naukę można uprawiać tylko w bliskim kontakcie ze światem. Spotkanie będzie wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń dotyczących pracy naukowej w Polsce i za granicą oraz zainicjowania projektów naukowych o zasięgu międzynarodowym” – powiedział Andrzej Dybczyński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Polska domem dla naukowców z zagranicy
.Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Artur Ekert specjalizujący się w fizyce kwantowej. Organizatorzy zaplanowali dwa panele dyskusyjne oraz sesję World Café. „Podczas panelu Polska domem dla naukowców z zagranicy – success stories uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie, co przyciąga obcokrajowców do Polski i co skłania Polonię do powrotu. Będzie to rozmowa o sukcesach, wyzwaniach i fascynujących historiach osób, które wybrały Polskę jako swoją naukową przystań. Natomiast podczas części Umiędzynarodowienie – jak to robią inni, swoimi doświadczeniami podzielą się Polacy pracujący w zagranicznych ośrodkach badawczych” – napisali organizatorzy.
Polonia jest naszą ogromną siłą, ogromnym kapitałem
.Na temat tego jakie znaczenie ma Polonia dla polskiego soft power na świecie na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisze Jan DZIEDZICZAK w tekście „Polonia jest naszą ogromną siłą, ogromnym kapitałem„.
„Polonia (polska diaspora) jest ogromną siłą, ogromnym kapitałem. Wystarczy spojrzeć na liczby: podczas gdy w kraju mieszka ok. 38 milionów Polaków, za granicą jest ich łącznie aż 20 milionów. Polska jest w gronie pięciu krajów, które mają najliczniejszą mniejszość poza granicami kraju, Polonia to najliczniejsza procentowo grupę narodową poza granicami własnego państwa. Rola Polonii to trzy podstawowe zadanie: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom”.
„Wszystko zaczyna się od świadomości swojej tożsamości, do czego skłania wiele osób już samo mieszkanie za granicą kraju. Polskość w Polsce jest trochę jak powietrze – tak oczywista, że jej nie zauważamy. Gdy jednak jesteśmy za granicą, zaczynamy dostrzegać tę swoją polską tożsamość, pewien polski kod kulturowy. Wspólnota historii, kultury, tradycji, języka. Jesteśmy w gronie tych uprzywilejowanych narodów, które nie używają cudzego języka jako własnego, ale nasz własny język buduje naszą tożsamość. Podobnie tradycja czy kultura, mocno zakorzeniona w wierze chrześcijańskiej. Bo czyż nie jest tak, że bez względu na wyznawaną wiarę dla wszystkich Polaków najważniejszym wieczorem w roku jest Bożonarodzeniowa wieczerza wigilijna?”.
.”Drugie zadanie stojące przed Polakami to budowanie swojego miejsca w goszczącym nas społeczeństwie, by wzmacniać dobre imię swojego kraju, pokazywać Polskę swoim cudzoziemskim znajomym. Dobrym przykładem jest z pewnością nagłaśnianie tego, jak Polacy zachowali się wobec Ukraińców szukających schronienia przed trwającą u nich wojną” – pisze Jan DZIEDZICZAK.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ