Człowiek ponownie postawi nogę na Księżycu, wcześniej łaziki

Artemis

Misja badawcza łazików na Księżycu ma stanowić preludium do drugiego lądowania człowieka na Księżycu.

.W ciągu najbliższych kilku lat nowe łaziki będą badać większą powierzchnię Księżyca niźli kiedykolwiek wcześniej. Poprzez własny program Artemis, NASA po raz pierwszy od pięciu dekad planuje wysłać ludzi na Księżyc, kładąc podwaliny pod budowę stałej bazy księżycowej. Ale zanim astronauci postawią stopę na Księżycu, „wielonarodowa grupa robotów” wcześniej pojawi się na księżycowej ziemi.

Na początku lat 70. zarówno Stany Zjednoczone, jak i Związek Radziecki wysłały łaziki na Księżyc, ale od tego czasu tylko dwa nowe łaziki z powodzeniem zbadały powierzchnię Księżyca. Były to chińskie łaziki, z których pierwszy Yutu wylądował w 2013 roku. Kolejny chiński łazik Yutu-2 został wysłany na Księżyc w 2019 roku, i do dnia dzisiejszego znajduje się na Księżycu.

Terry Fong, robotyk z NASA Ames Research Center w wywiadzie dla Smithsonian Magazine stwierdził, że księżycowe łaziki w tej nowej fali różnią się znacznie od poprzednich zarówno pod względem wielkości, jak i możliwości technicznych, po części dlatego, że każdy z nich bada inną część satelity. Każdy łazik ma unikalne zdolności, które pozwalają sprostać różnym wyzwaniom, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć w swoim księżycowym miejscu docelowym. „Środowisko na Księżycu jest bardzo różne w zależności od tego, dokąd się wybierasz” – stwierdził ekspert.

Wiele misji skupi się na ziemi księżycowej, czyli regolicie. Wysłanie łazików na Księżyc w przypadku niektórych krajów oznaczać będzie pierwsze próby eksploracji Srebrnego Globu. Jak podaje Smithsonian Magazine na następne trzy lata zaplanowanych jest tuzin misji łazików.

Jedną z takich misji będzie wykonywał łazik Volatiles Investigating Polar Exploration Rover, lepiej znany jako VIPER. Pojawi się on na naturalnym satelicie Ziemi jako kluczowy element programu Artemis, w ramach którego do 2025 roku ludzie mają ponownie wylądować na Księżycu, w tym pierwsza kobieta. Ten wysoki na osiem stóp łazik spędzi 100 ziemskich dni na badaniu bieguna południowego Księżyca w 2024 roku, aby zbadać wodę znalezioną pod powierzchnią Księżyca. Aby przeprowadzić tę misję, łazik będzie wyposażony w kilka instrumentów naukowych, w tym regolit i świder lodowy oraz wiele spektrometrów, które mogą wykrywać atomy wodoru z wody.

.Ruchy VIPER będą stale kontrolowane przez inżynierów na Ziemi ze względu na stosunkowo niewielką odległość między Księżycem a Ziemią. W przeciwieństwie do łazików marsjańskich, dla których polecenia i dane są wymieniane tylko raz dziennie, kierowcy VIPER będą kierować łazikiem w czasie rzeczywistym. Jak stwierdził Fong, VIPER „będzie obsługiwany w sposób radykalnie odmienny od poprzednich misji łazików NASA”.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 listopada 2022