Najpiękniejsze miejscowości we Francji

Najpiękniejsze miejscowości we Francji

Od 11 lat Francuzi co roku wybierają najpiękniejszą i najbardziej zachęcającą turystycznie miejscowość, w ramach konkursu „Ulubione miasteczko Francuzów” („Le village préféré des Français”). Każdy region reprezentowany jest przez jedną miejscowość, na którą mogą głosować Francuzi. Najpiękniejsze miejscowości we Francji przyciągają również wielu turystów.

Najpiękniejsze miejscowości we Francji

.Po Bergheim w Alzacji, które zwyciężyło w 2022 roku, zwycięzca tegorocznej edycji zostanie wyłoniony podczas programu telewizyjnego „Le village préféré des Français”, prowadzonego przez Stéphane’a Berna (znanego polskim widzom z programu „Historia w postaciach zapisana”). Popularność konkursu, emitowanego w największych francuskich kanałach telewizyjnych, pokazuje najpiękniejsze miejscowości we Francji i świadczy o miłości Francuzów do ich dziedzictwa. Przedstawiamy miejscowości, biorące udział w tegorocznej edycji „Ulubionego miasteczka Francuzów”.

Flagy (Île-de-France)

.Region stołeczny reprezentowany jest przez miejscowość Flagy. W tej małej miejscowości (ok.300 mieszkańców) zebrane jest wszystko to, co może przyciągnąć odwiedzających : urok dawnych drewnianych publicznych pralni nad przepływającymi przez Flagy kanałami, średniowieczny kościół, winnicę, wysokiej jakości tradycyjną restaurację, prężnie działającą społeczność (odbywają się m.in.wystawy twórczości mieszkańców, czy koncerty w ramach piątkowych apéro-concerts, kiedy główny plac miejscowości zapełnia się ponad tysiącem osób, przyjeżdżających specjalnie na to wydarzenie z okolicznych miast). Otoczone niskimi pagórkami Flagy, będące w niedalekiej odległości od innych równie urokliwych miejscowości, zachęca paryżan, lubiących weekendowe wędrówki. 

Beaumont-en-Auge (Normandia)

.Beaumont-en-Auge jest typową normandzką miejscowością. Urokliwe uliczki, zabudowane zadbanymi i okwieconymi domami szachulcowymi w różnych kolorach, sprawiają, że Beaumont-en-Auge jest jednym z najczęściej odwiedzanych miasteczek tej części Normandii. Mikroregion Pays d’Auge, gdzie znajduje się miejscowość, jest symbolem francuskich pejzaży wiejskich, z jego sadami, polami, domami z dachami ze słomy i przydrożnymi kapliczkami. 

Lavoûte-Chilhac (Owernia-Rodan-Alpy)

.Położona w Owerni miejscowość Lavoûte-Chilhac zachwyca głównie otaczającą ją przyrodą. Wzgórze, na którym znajduje się serce miasteczka, otoczone jest meandrem, utworzonym przez rzekę Allier. Dwie części Lavoûte-Chilhac, przedzielone meandrem Allier, nad którym górują XVIII-wieczne domy typowe dla tej części Francji, łączy stary, kamienny most. Wraz z XV-wiecznym kościołem, znajdującym się w centrum miejscowości, tworzą one obraz typowy dla południowej Francji. 

Druyes-les-Belles-Fontaines (Burgundia – Franche-Comté)

.Miejscowość Druyes-les-Belles-Fontaines znajduje się w Burgundii, niedaleko parku krajobrazowego Morvan, znanego jako kraina jezior. Miasteczko posiada bogate dziedzictwo : XII-wieczny kościół romański, wiadukt z końca XIX wieku, a także średniowieczny zamek książąt Auxerre i Nevers. 

Pontrieux (Bretania)

.Urok położonego niedaleko północnego wybrzeża Bretanii miasteczko Pontrieux opiera się na przecinających je kanałach. Domy szachulcowe i typowe bretońskie domy z kamienia, górujące nad kanałami, tworzą „małą Wenecję” tej bretońskiej miejscowości. W granicach Pontrieux znajduje się mały port jachtów i łódek, pozwalających dopłynąć do niedalekich wysp Bréhat, Guernesey i Jersey. 

Belvès (Nowa Akwitania)

.Belvès znajduje się w historycznym regionie Perigordu, w malowniczej dolinie rzeki Dordogne. Posiadająca prestiżowe oznaczenie „Najpiękniejsze miasteczka Francji” (Les Plus Beaux Villages de France), średniowieczna miejscowość o siedmiu wieżach skrywa dziedzictwo architektury. Dolina Dordogne jest krainą zamków: również w Belvès znajduje się renesansowy zamek, pochodzący z XVI wieku. W centrum miejscowości znajduje się plac z drewnianą halą targową.

Beaulieu-Lès-Loches (Region Centralny)

.Znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Loches i jego średniowiecznej fortecy, Beaulieu-Lès-Loches urzeka wąskimi uliczkami, dawną architekturą i przepływającymi przez miejscowość kanałami. W Beaulieu-Lès-Loches można zobaczyć niedawno odnowioną romańską wieżę kościoła przyklasztornego z XI wieku i XI-wieczny kościół Saint-Laurent, wpisany do krajowego rejestru zabytków.

Lumio (Korsyka)

.Lumio, niezwykle malowniczo położone na jednym ze wzgórz, dominujących korsykańskie wybrzeże i jednocześnie u stóp gór, odznacza się ciepłymi, żywymi barwami domów i wieżą kościoła. Wyjątkowość tego miejsca najlepiej widać przy zachodzącym słońcu, kiedy miejscowość idealnie współgra z grą świateł. Lumio znane jest z produkcji wina, olejków zapachowych z ziół rosnących w okolicy i z tradycyjnych metod tworzenia mąki.

Hattonchâtel (Grand Est)

.Region Grand Est, który zwykle reprezentowany jest przez miejscowości alzackie, tym razem wybrał miejscowość, znajdującą się w Lotaryngii. Wybór wydaje się trafny, zważywszy na usytuowanie Hattonchâtel, na wzgórzu dominującym jezioro, a także na pozostałości po historii tego miejsca, m.in. zamek Hattonchâtel, odbudowany w stylu neorenesansowym i wpisany do rejestru zabytków. Blisko miejscowości znajduje się dawne opactwo, pochodzące z XII wieku i wpisane do krajowego rejestru zabytków. 

Esquelbecq (Hauts-de-France)

.Esquelbecq w północnej Francji jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury flamandzkiej we francuskich miejscowościach. Centrum miejscowości, wokół ciekawego kościoła wybudowanego z żółtych i czerwonych cegieł, zabudowane jest ceglanymi domami z fasadami pokrytymi płaskorzeźbami. W sercu miejscowości znajduje się również zamek Esquelbecq, świadczący o rozwoju flamandzkiego renesansu. Zamek z ośmioma wieżami można zobaczyć z reprezentacyjnych ogrodów. 

L’Entre-Deux (Reunion)

.Terytoria Zamorskie Francji reprezentowane są przez miejscowość, znajdującą się na wyspie Reunion. L’Entre-Deux położone jest między górami i kraterami wulkanów. W miejscowości, posiadającej bogatą historię, można zobaczyć piękne przykłady typowych kreolskich domów. Oprócz zachwycającej przyrody i tradycyjnej architektury, dziedzictwo wyspy Reunion obecne jest w L’Entre-Deux również poprzez rzemieślników, tworzących wyroby z kakaowca, orzechów kokosowych i kawy, która jest symbolem miejscowości.

Belcastel (Oksytania)

.Belcastel to położone na wzgórzu dominującym brzeg rzeki Aveyron, średniowieczne miasteczko, nad którym góruje forteca. Imponujący średniowieczny zamek obronny wpisany jest do krajowego rejestru zabytków. W miejscowości jest również kościół z XV wieku i kamienny most z tego samego okresu.

Lassay-les-Châteaux (Kraj Loary)

.Lassay-les-Châteaux w Kraju Loary znane jest głównie dzięki XV-wiecznemu zamkowi obronnemu.   Zamek, niezniszczony przez wojny i inwazje, wielokrotnie restaurowany, jest przykładem doskonale zachowanego obiektu dziedzictwa historycznego. Osiem masywnych wież obronnych wokół zamku najlepiej zobaczyć z urokliwego małego jeziorka przy zamku. Urok miasteczka tworzą uliczki z zachowanymi dawnymi szyldami sklepów i warsztatów, a także liczne ogrody, m.in.rozarium.

Saintes-Maries-de-la-Mer (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże)

.Miejscowość Saintes-Maries-de-la-Mer położona jest w sercu parku krajobrazowego Camargue, między Rodanem a Morzem Śródziemnym. Obszar nizinny Camargue charakteryzuje się licznymi trzęsawiskami, polami, wrzosowiskami na których można spotkać typowe dla Camargue białe konie – park krajobrazowy znany jest również z licznych tu flamingów. Do pięknego IX-wiecznego romańskiego kościoła w Saintes-Maries-de-la-Mer trzy razy w roku przybywają pielgrzymki. Jedna z nich jest szczególnym symbolem tradycji i kultury Camargue – odbywająca się w maju pielgrzymka romska. 

Julia Mistewicz, Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 kwietnia 2023