Nauczyciele i edukatorzy dokształcani przez Muzeum Auschwitz

Muzeum Auschwitz podało, że ruszył nabór uczestników do polsko-czeskiego dwuetapowego seminarium „Auschwitz – Historia i Symbolika”, które organizuje ta placówka z Miejscem Pamięci w Terezinie. Adresowane jest ono do nauczycieli i edukatorów.

Muzeum Auschwitz podało, że ruszył nabór uczestników do polsko-czeskiego dwuetapowego seminarium „Auschwitz – Historia i Symbolika”, które organizuje ta placówka z Miejscem Pamięci w Terezinie. Adresowane jest ono do nauczycieli i edukatorów.

Seminarium w Muzeum Auschwitz

.„Seminarium adresowane jest do nauczycieli starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz edukatorów pragnących poszerzyć wiedzę na temat Zagłady, historii niemieckiego obozu Auschwitz oraz getta w Theresienstadt. (…) Pierwsza część odbędzie się od 7 do 10 marca w Terezinie w Czechach, a druga w Miejscu Pamięci Auschwitz od 19 do 22 września” – poinformowały służby prasowe Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu.

W programie znajdą się wykłady, warsztaty, a także zajęcia prowadzone w historycznych przestrzeniach. Językami roboczymi będą polski i czeski.

Muzeum Auschwitz podało, że udział w projekcie jest bezpłatny. Zainteresowani muszą do 21 stycznia wypełnić formularz zgłoszeniowy. Dostępny jest on na stronie placówki. Liczba miejsc jest ograniczona.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Powstanie Muzeum Auschwitz

.W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W 1979 r. to miejsce pamięci zostało wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Terezin (podczas okupacji – Theresienstadt) to niewielkie miasto w Czechach. Podczas II wojny Niemcy zamienili tamtejsza twierdzę w ośrodek represji. W części zwanej Małą Twierdzą powstało więzienie praskiego gestapo. W głównej twierdzy w listopadzie 1941 r. utworzono getto. Niemcy deportowali tam ponad 140 tys. Żydów z terenów Czech, Niemiec, Austrii, Holandii, Danii, Słowacji i Węgier. W wyniku przepełnienia i katastrofalnych warunków sanitarnych w getcie zmarło ponad 33 tys. osób. Niemcy chcąc rozładować przepełnienie zaczęli deportować Żydów „na Wschód”, w tym też na zagładę do Auschwitz.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Marek Szafrański/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 stycznia 2024