Błędy Macrona wzmocniły Mélenchona - Éric Zemmour

Eric Zemmour

Są rzeczy, o których by nie powiedziano, gdyby Reconquête nie istniała: o islamie, o imigracji, o gospodarce, o podatkach, o progresywizmie, o szkole – mówi Éric Zemmour

.Przewodniczący liberalno-konserwatywnej partii Reconquête był gościem dziennikarza Cyrila Hanouny w radiu Europe 1. Sytuacja tej młodej, trzyletniej partii skomplikowała się nagle w niedzielę 9 czerwca, gdy godzinę po ogłoszeniu wyników wyborów europejskich prezydent Republiki Emmanuel Macron ogłosił rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego i przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych trzy tygodnie później. Podczas gdy Rassemblement National Marine Le Pen i Jordana Bardelli przyjął Érica Ciottiego, przewodniczącego centroprawicowej Les Républicains, i jego bliskich współpracowników z otwartymi ramionami, odmówił dołączenia Reconquête, co doprowadziło do masowego exodusu kadry kierowniczej z partii Érica Zemmoura, w tym 4 z 5 nowo wybranych posłów do PE, jedynego senatora i dużej części liderów ruchu młodzieżowego.

Cyril Hanouna zapytał pisarza o jego strategię na wybory parlamentarne: „Reconquête wystawia 330 kandydatów. Podczas wyborów europejskich zagłosowało na nas 1 300 000 wyborców i nie mógłbym powiedzieć im, żeby teraz nie zostali w domu. Jednocześnie staram się mieć poczucie odpowiedzialności i kiedy istnieje zagrożenie ze strony lewicy, nie wystawiam kandydata, który zaryzykowałby rozdrobnienie naszych głosów”. Éric Zemmour, któremu RN odmówiła udziału w zjednoczeniu prawicy, weźmie zatem udział w wyborach parlamentarnych (sondaże dają Reconquête 3 proc. głosów), ale pozostawia otwarte drzwi do przyszłych negocjacji i wykonuje gesty dobrej woli wobec Marine Le Pen i Jordana Bardelli. Na przykład sam Éric Zemmour nie będzie kandydował w swoim okręgu na południu Francji.

.W Europe 1 zapytano Érica Zemmoura o jego cel wyborczy: „Moim celem jest przede wszystkim mówienie prawdy. Są rzeczy, o których by nie powiedziano, gdyby Reconquête nie istniała: o islamie, o imigracji, o gospodarce, o podatkach, o progresywizmie, o szkole”. W ten sposób Éric Zemmour wskazuje, jakie są ideowe różnice między Reconquête a RN. Regularnie oskarża RN o celowe porzucenie kwestii społecznych i tożsamościowych, aby przypodobać się wyborcom lewicowym.

Reconquête koncentruje się na kwestiach, które są postrzegane jako decydujące dla przyszłości Francji. Islam rozwijający się obecnie we Francji jest opisywany jako „niezgodny z Republiką”, podczas gdy Marine Le Pen deklaruje coś przeciwnego. Innym przykładem jest to, że Reconquête zdecydowanie sprzeciwia się „postępom” społecznym, takim jak macierzyństwo zastępcze, podczas gdy liderzy RN wielokrotnie składali niejednoznaczne oświadczenia w tej sprawie. Istnieją również rozbieżności gospodarcze, przy czym partia Érica Zemmoura przyjmuje raczej liberalne stanowisko i asertywny konserwatyzm fiskalny, podczas gdy niektóre propozycje RN wydają się skierowane raczej do lewicowego elektoratu, takie jak zniesienie reformy emerytalnej prezydenta Macrona.

Dziennikarz prowadzący rozmowę w Europe1 zwrócił uwagę, że w 1997 r. Éric Zemmour napisał książkę wzywającą do zjednoczenia prawicy, ale od tego czasu wygłosił obraźliwe uwagi na temat Jordana Bardelli. Hanouna zapytał Zemmoura, czy teraz tego nie żałuje. „Wzywam do przełamania tego kordonu sanitarnego od 25 lat. W tym czasie byłem obrażany i poddawany ostracyzmowi, mimo że mówiłem tylko prawdę. W końcu prawda wyszła na jaw i cieszę się, że tak się stało. Gratuluję Éricowi Ciottiemu złamania skostniałych zasad LR. Jeśli chodzi o przemoc w polityce, to istnieje ona po to, by zapobiegać przemocy na ulicy” – odpowiedział.

Cyril Hanouna zadał kilka krótkich pytań, na które Éric Zemmour musiał odpowiedzieć „tak” lub „nie”: „Czy zostanie premierem jest w zasięgu Jordana Bardelli?”. „Tak”, odpowiedział kandydat w wyborach prezydenckich z 2022 r. „Gdyby Jordan Bardella został premierem, czy mógłby Pan zostać ministrem jego rządu?”, kontynuował dziennikarz. Nieco zakłopotany Éric Zemmour również odpowiedział twierdząco. Następnie powiedział, że Emmanuel Macron miał rację, rozwiązując Zgromadzenie Narodowe, że nie wybaczy Marion Maréchal „zdrady” i że pozostanie we Francji, jeśli Jean-Luc Mélenchon zostanie premierem. Zapytany, czy woli Emmanuela Macrona, czy Jeana-Luca Mélenchona, Éric Zemmour odmówił wyboru i podsumował: „Z 500 000 nowymi imigrantami rocznie Francja Emmanuela Macrona przygotowuje Francję Jeana-Luca Mélenchona”.

Oprac. Nathaniel Garstecka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 czerwca 2024