Od początku roku NASK wykrył ponad 30 tys. cyberataków przeciwko Polsce

cyberatak

Rośnie aktywność grup hakerskich powiązanych m.in. z Rosją i Białorusią. Od początku br. NASK wykrył ponad 30 tys. cyberataków, których celem było uderzenie w naszą infrastrukturę krytyczną, kradzież informacji i działania fraudowe – mówi wiceszef cyfryzacji Paweł Olszewski.

Wiceszef cyfryzacji o cyfrowym bezpieczeństwie Polski

.Wiceminister Olszewski w piątek 19 kwietnia przekazał, że od początku br. NASK (państwowy instytut badawczy) wykrył ponad 30 tys. cyberataków. Od marca 2023 r. do marca br. jest to wzrost o ponad 170 proc. „System cyberbezpieczeństwa działa i współpracuje” – zapewnił wiceminister.

„Mamy do czynienia z bardzo aktywną działalnością grup APT, grup hakerskich związanych z krajami wrogimi – Rosją, Białorusią, ale też innymi. Codziennie odpieramy te ataki, niestety ten rok zamkniemy z jeszcze większą liczbą cyberataków” – powiedział.

Jak wyjaśnił wiceszef cyfryzacji, głównym celem ataków jest uderzenie w infrastrukturę krytyczną naszego kraju, próba wyciągania informacji, czyli swoisty wywiad cybernetyczny oraz działania fraudowe, przestępcze.

„Ataki następują głównie z Rosji i Białorusi, ale inne kraje również podejmują takie próby. Dominujący jest kierunek wschodni, bezpośrednio związany z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. (…) Dzisiaj mamy regularną wojnę w Ukrainie, ale Polska też prowadzi wojnę, prowadzimy ją w cyberprzestrzeni. To się dzieje 24 godziny na dobę” – podkreślił.

W 2023 r. liczba cyberataków wzrosła o 100 proc.

.Z opublikowanego w kwietniu br. raportu pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa wynika, że w 2023 r. odnotowano ponad 80 tys. incydentów cyberbezpieczeństwa co stanowi 100-procentowy wzrost cyberataków w porównaniu do 2022 r.

Autorzy raportu podkreślali, że w ubiegłym roku rosła aktywność grup prowadzących nielegalne działania w świecie cyfrowym, począwszy od haktywistów, przez grupy cyberprzestępcze o charakterze zarobkowym, po grupy powiązane z innymi państwami lub wręcz bezpośrednio działające w ramach instytucji państw-adwersarzy.

Informacja może być potężną bronią

.O zagrożeniach, które mogą wynikać z użycia nowych technologii pisał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Krzysztof GAWKOWSKI, dziś wicepremier i minister cyfryzacji.

W jego ocenie, informacja jest dziś także podstawą planowania, wyznaczania kierunków działalności, sposobów promocji, zdobywania wiedzy o rynkach, na których funkcjonują firmy, i rynkach, na których chciałyby funkcjonować w przyszłości, o działaniach konkurencji, trendach, sezonowych modach, planowanych zmianach prawnych i klientach oraz potencjalnych klientach itd. Bardzo często gromadzone przez różne instytucje informacje dotyczą bardzo licznych grup osób i mają charakter tzw. danych osobowych.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski zaznacza też, że przyspieszający rozwój nowoczesnych technologii zmienia naszą cywilizację nie do poznania. Integracja cyfrowa na całym świecie stała się tak powszechnym zjawiskiem, że wielu ludzi zapomina o czasach, w których telefon przewodowy był szczytem technologicznego postępu i w których z możliwości wysłania telegramu tylko w Polsce korzystano rocznie kilkadziesiąt milionów razy. Dziś taki telefon to coraz częściej wspomnienie minionych lat, a z usługami telegramu Poczta Polska w 2018 roku postanowiła  pożegnać się na zawsze. Globalna firma analityczna IDC prognozuje, że do końca 2020 roku blisko trzy czwarte firm na świecie postawi na cyfrową transformację jako główne założenie strategii rozwoju.

Przede wszystkim rozwijać się będą rozwiązania chmurowe i big data, internet rzeczy, robotyzacja i automatyzacja oraz komunikacja sieciowa społeczeństwa. Inwestycje firm w tym zakresie szacuje się na blisko bilion dolarów i jest to czterokrotnie więcej niż obecnie. 

„Z tegorocznego badania Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa #CyfrowaTransformacja2018 wynika, że polskie firmy również mają świadomość potrzeby cyfrowej przemiany, ale nie zawsze takie postrzeganie rzeczywistości idzie w parze z ochroną przed zagrożeniami cyfrowymie. Firmy  postrzegają cyfryzację najczęściej jako czynnik, który decyduje o przewadze konkurencyjnej (76 proc.); strategię transformacji cyfrowej ma ponad połowa badanych (57 proc.), natomiast o konieczności wdrożenia odpowiednich zabezpieczeń czy ewentualnych problemach związanych z cyberbezpieczeństwem myśli jedynie 21 proc. badanych” – opisuje polityk.

Co więcej, wielu małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) w Polsce zdaje sobie sprawę, że wysoka innowacyjność firmy jest szczególnym czynnikiem stymulującym rozwój biznesu w warunkach gospodarki opartej na wiedzy. Śmiało można powiedzieć, że jest ona wręcz wskazywana jako jeden z fundamentów rozwoju. Inwestorzy zdają sobie również sprawę, że adaptowanie dostępnych technologii w wielu różnych obszarach powoduje, że firma staje się efektywniejsza i kreatywniejsza. W tym kontekście bardzo niepokojącym sygnałem jest brak zrozumienia dla konieczności inwestowania w działania mające na celu cyberbezpieczeństwo oraz ochronę informacji, danych czy patentów technologicznych. 

„Innym punktem niedoceniania zagrożeń wynikających z konieczności ochrony cyberprzestrzeni w firmach jest brak wiedzy o stratach, jakie mogą one spowodować. Dzieje się tak zapewne z powodu dość powszechnego myślenia, że przestępstwo komputerowe wiąże się przede wszystkim z kradzieżą danych lub środków z konta firmowego. Nie ma nic bardziej mylnego” – pisze Krzysztof Gawkowski.

Przytacza on, że jak wynika z raportu PwC „Cyber-ruletka po polsku”, w 2017 roku aż 40 proc. wszystkich incydentów w cyberprzestrzeni wiązało się z dłuższymi niż trzy godziny przestojami w prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. W 15 proc. badanych firm trwały one więcej niż jeden dzień, z czego w 5 proc. przypadków było to ponad pięć dni. Gdyby zatem przeliczyć dzienny koszt sparaliżowania pracy w działach obsługi klientów, sprzedaży czy jednostek odpowiedzialnych za produkcję bądź logistykę, to okazałoby się, że mówimy o stratach sięgających milionów złotych.

„Rosnące ryzyko cyberataku na firmę nie spowodowało u polskich przedsiębiorców radykalnej zmiany myślenia, także w kontekście stosowania odpowiednich zabezpieczeń” – podsumowuje autor.

PAP/AKG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 kwietnia 2024