Papież Franciszek gościem Szczytu G7

Papież Franciszek jako pierwsza głowa Stolicy Apostolskiej w historii będzie gościem szczytu przywódców państw G7. Podczas kilkugodzinnej wizyty w miejscu obrad – Borgo Egnazia w Apulii na południu Włoch – przeprowadzi 10 rozmów bilateralnych, między innymi z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i USA Joe Bidenem.
Papież Franciszek uda się na szczyt przywódców państw G7
.Komentatorzy podkreślają, że do przywódców Włoch, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Japonii, Kanady oraz Unii Europejskiej i ich gości specjalnych papież przybędzie z przesłaniem pokoju i to będzie głównym tematem rozmów, jakie przeprowadzi.
Papież Franciszek został zaproszony przez premier Włoch Giorgię Meloni na sesję, poświęconą głównie sztucznej inteligencji, która jest jednym z priorytetów przewodnictwa Italii w G7. Jest to także coraz ważniejsza kwestia w optyce Watykanu i samego papieża, którego przesłanie na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju nosi tytuł: „Sztuczna inteligencja i pokój”.
W przesłaniu tym napisał: „Najbardziej zaawansowane aplikacje techniczne nie powinny być wykorzystywane do ułatwiania brutalnego rozwiązywania konfliktów, lecz do przygotowywania drogi do pokoju”.
Oczekuje się, że w swym wystąpieniu papież Franciszek nawiąże do największych obecnie globalnych wyzwań, przede wszystkim wojen i konfliktów. O sytuacji na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie przypomina co kilka dni powtarzając stale apele o pokój w obliczu tego, co nazywa „trzecią wojną światową w kawałkach”.
Do miejsca obrad, luksusowego kurortu w prowincji Brindisi, papież przybędzie około południa.
Następnie przeprowadzi rozmowy z dyrektor generalną Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, przywódcą Francji Emmanuelem Macronem i premierem Kanady Justinem Trudeau.
Po tych spotkaniach wczesnym popołudniem Franciszek weźmie udział we wspólnej sesji w ramach G7, w trakcie której wygłosi oczekiwane przemówienie.
Po godzinie 17.30 rozpocznie się druga seria dwustronnych spotkań. W ciągu około dwóch godzin rozmówcami papieża będą: prezydent Kenii William Samoei Ruto, premier Indii Narendra Modi, prezydenci: USA – Joe Biden, Brazylii – Luiz Inacio Lula da Silva, Turcji – Recep Tayyip Erdogan i Algierii – Abd al-Madżid Tabbun. Wieczorem Franciszek powróci do Watykanu.
Relacje Stolicy Apostolskiej z Ukrainą
.Z Wołodymyrem Zełenskim papież widział się ostatnio w maju zeszłego roku w Watykanie.
Od tamtego czasu kilkakrotnie w relacjach między Kijowem a Stolicą Apostolską doszło do nieporozumień, napięć i polemiki na tle słów papieża, między innymi o „odwadze białej flagi”, co na Ukrainie zinterpretowano jako zachętę do kapitulacji.
Amerykańskiego prezydenta papież Franciszek przyjął na audiencji w październiku 2021 roku. Następnie, po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, rozmawiali przez telefon.
Konieczna jest regulacja rozwoju Sztucznej Inteligencji
.Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” ukazało się Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 58. Światowy Dzień Komunikacji, 24.01.2024 r. Papież zwraca w nim uwagę, że „rewolucja cyfrowa może uczynić nas bardziej wolnymi, ale nie wtedy, gdy uwięzi nas w modelach znanych dziś jako życie w swojej bańce”.
„Ewolucja systemów tak zwanej „sztucznej inteligencji”, nad którą zastanawiałem się już w moim ostatnim Orędziu na Światowy Dzień Pokoju, w sposób radykalny zmienia również informację i komunikację, a poprzez nie, pewne podstawy współżycia obywatelskiego. Jest to zmiana, która dotyka wszystkich, nie tylko specjalistów. Przyspieszone rozprzestrzenianie się cudownych wynalazków, których funkcjonowanie i potencjał są dla większości z nas niemożliwe do rozszyfrowania, budzi zdumienie, które oscyluje między entuzjazmem a dezorientacją, i nieuchronnie stawia nas przed fundamentalnymi pytaniami: czym zatem jest człowiek, na czym polega jego wyjątkowość i jaka będzie przyszłość naszego gatunku zwanego homo sapiens w erze sztucznej inteligencji? Jak możemy pozostać w pełni ludźmi i ukierunkowywać dokonującą się zmianę kulturową ku dobru?” – pisze papież Franciszek.
Jak twierdzi, „to człowiek decyduje, czy stać się pokarmem dla algorytmów, czy też karmić swoje serce wolnością, bez której nie wzrastamy w mądrości. Mądrość ta dojrzewa, doceniając czas i uwzględniając słabości. Rośnie w przymierzu między pokoleniami, między tymi, którzy pamiętają przeszłość, a tymi, którzy mają wizję przyszłości. Tylko razem wzrasta zdolność do rozeznania, do czujności i do postrzegania rzeczy z perspektywy ich spełnienia. Aby nie utracić naszego człowieczeństwa, szukajmy Mądrości, która jest przed wszystkim (por. Syr 1, 4), która zstępując przez czyste serca przygotowuje przyjaciół Boga i proroków (por. Mdr 7, 27): pomoże nam ona dostosować również systemy sztucznej inteligencji do komunikacji w pełni ludzkiej”.
PAP/Sylwia Wysocka/WszystkoCoNajważniejsze/SN