Pierre Brochand, szef wywiadu Francji, o pół wieku błędów jego kraju w polityce imigracyjnej

Były szef wywiadu wojskowego (DGSE) Pierre Brochand w wywiadzie dla dziennika „Le Figaro” ocenił, że liczbę uczestników zamieszek można oszacować nawet na 200 tysięcy. „Nic takiego nie wydarzyło się we francuskich miastach od rewolucji francuskiej 1789, ich przyczyną jest masowa migracja” - podkreślał.

Były szef wywiadu wojskowego (DGSE) Pierre Brochand w wywiadzie dla dziennika „Le Figaro” ocenił, że liczbę uczestników zamieszek można oszacować nawet na 200 tysięcy. „Nic takiego nie wydarzyło się we francuskich miastach od rewolucji francuskiej 1789, ich przyczyną jest masowa migracja” – podkreślał.

Zamieszki na przedmieściach francuskich miast

.„To, gdzie się znajdujemy wynika z dominującej ideologii, która usprawiedliwiała, a nawet gloryfikowała masową imigrację osadniczą, której doświadczano przez pół wieku. Nie da się tak naprawdę wyjaśnić obecnego rozwoju sytuacji bez powrotu do zmiany modelu społeczeństwa, jaka nastąpiła w latach 70. Moim zdaniem od tego wszystko się zaczyna. W tamtym czasie myśleliśmy, że robimy nowy krok w emancypacji człowieka, przechodząc od nowoczesnego państwa narodowego do społeczeństwa jednostek” – mówi Brochand, pytany o przyczyny zamieszek na przedmieściach francuskich miast.

„Niekompetencja? Hipokryzja? Arogancja? Naiwność? Na pierwszy plan postawię brak odwagi, w obliczu panicznego strachu przed byciem nazwanym „rasistą”, oznaką natychmiastowego zakończenia kariery. Dowodem na to jest podwójny dyskurs tych samych polityków, którzy podczas wizyt zagranicznych mówią innym głosem niż podczas wieców w kraju” – mówi były szef wywiadu i były ambasador Francji na Węgrzech i w Izraelu.

Zamieszki podsycane poczuciem bezkarności

.Pierre Brochand podkreśla, że zamieszki podsycane są poczuciem bezkarności ich sprawców.

„Konieczne jest bezlitosne zwalczanie poczucia bezkarności” – zauważa były szef wywiadu, postulując również przemodelowanie edukacji narodowej i państwa opiekuńczego oraz ograniczenie zasiłków rodzinnych do trójki dzieci.

„Przywróćmy porządek węwnętrzny”

.Zapytany o wizerunek Francji za granicą Bronchard przypomina: „Francja po raz drugi w bardzo krótkim czasie musiała odwołać z powodu niepokojów wewnętrznych wydarzenia przygotowywane bardzo długo, jak wizyty króla Anglii we Francji, a następnie prezydenta Macrona w Niemczech. Ponadto niezliczone filmy z zamieszek dają nieskończenie dokładniejszy i bardziej upokarzający obraz naszych nieszczęść niż w przeszłości”.

„W Algierii czy Mali, skąd pochodzi wiele rodzin „młodych rebeliantów”, zwolennicy reżimu śmieją się pod nosem z dobrego figla spłatanego byłemu kolonizatorowi. Iran i Rosja ironicznie kierują naszą krytykę ich organów ścigania z powrotem na nas. Ale w oczach wszystkich jesteśmy teraz „chorym człowiekiem” kontynentu, Rady Bezpieczeństwa, G7 i G20.” – ocenia były szef wywiadu, który apeluje do francuskich przywódców o „przywrócenie porządku wewnętrznego”.

Francja – brak chęci obrony swoich wartości?

.Największym zagrożeniem czyhającym na Francję nie jest to, że zostanie zdominowana liczebnie przez muzułmanów, ale brak chęci obrony swoich wartości i sposobu życia – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Michèle TRIBALAT.

W tekście pod tytułem „Popełniliśmy błąd. Koniec asymilacji à la française” autorka podkreśla, że „Europa jest świadoma swoich grzechów z przeszłości i że elity przemieniły się w „strażników świątyni”, obawiających się najgorszego ze strony potomków Europejczyków, którzy w historii dopuszczali się przecież okrucieństw. Takie podejście elit zaspokaja ich własne ego”.

PAP/ Katarzyna Stańko/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 lipca 2023