Polski „Kapral Wojtek" ubiega się o nominację do Oscara

Koprodukcja TVP „Kapral Wojtek” Iaina Gardnera ubiega się o nominację do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Jak podała Telewizja Polska, to opowieść o niedźwiadku znalezionym przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Animacja „Kapral Wojtek” opowie historie wyjątkowego niedźwiedzia

.Jak podano na stronie Centrum Informacji TVP, „Kapral Wojtek” – który rywalizuje o nominację do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany – opowiada o niedźwiadku znalezionym podczas wojny przez żołnierzy II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. „Przemierzył wraz z polskimi wojskowymi szlak z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt, Włochy aż do Wielkiej Brytanii. Podczas działań pod Monte Cassino pomagał żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Z tego powodu symbolem 22 Kompanii stał się właśnie niedźwiedź trzymający w łapach pocisk. Po wojnie z konieczności oddano go do miejscowego ogrodu zoologicznego. Tam dożył 21 lat i zmarł w 1963 r. doglądany przez dawnych towarzyszy broni” – czytamy.

Na ogłoszonej we wtorek shortliście kandydatów do Oscarów znalazł się też inny polski akcent. Szansę na nominację w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy ma reprezentująca Danię „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna. Obraz, zrealizowany w koprodukcji z Polską i Szwecją, nawiązuje do historii seryjnej morderczyni niemowląt Dagmar Overbye, którą w 1921 r. skazano na karę śmierci. Scenariusz von Horn współtworzył z Line Langebek. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek, za scenografię – Jagna Dobesz, za kostiumy – Małgorzata Fudala, a za montaż – Agnieszka Glińska. Polskim producentem jest Mariusz Włodarski (Lava Films).

O miejsce na shortliście w tej kategorii rywalizowały produkcje z 85 krajów. Polskim kandydatem było „Pod wulkanem” Damiana Kocura. Obraz o ukraińskiej rodzinie, którą wybuch wojny zastaje podczas wakacji na Teneryfie, odpadł z oscarowego wyścigu.

Do kogo trafią nominacje – dowiemy się 17 stycznia 2025 r. Gala wręczenia statuetek, którą poprowadzi komik i scenarzysta Conan O’Brien, odbędzie się 2 marca w Dolby Theatre w Hollywood. Ceremonia będzie transmitowana w ponad 200 państwach. 

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 grudnia 2024