Polski łazik marsjański zajął 11. miejsce w konkursie w USA

Polski łazik marsjański

Studenci Politechniki Częstochowskiej zajęli 11. miejsce na 104 drużyny startujące w prestiżowym konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge organizowanym przez Mars Society. W zeszłym roku zespół zajął także 11. lokatę.

Polski łazik marsjański

.Studenci Politechniki Częstochowskiej z zespołu PCz Rover Team zajęli ostatecznie 11. lokatę (podobnie jak rok temu) w konkursie łazików marsjańskich, zorganizowanym przez Mars Society w Hanksville w stanie Utah, w USA. Startowały łącznie 104 drużyny z całego świata, poziom zawodów uznali za rekordowo wysoki, jak powiadomili na swoim profilu facebookowym.

Lokata ta oznacza jednocześnie 2. miejsce pośród drużyn europejskich. Najwyżej uplasowaną europejską drużyną jest zespół studentów Krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej AGH Space Systems.

Zadania w czasie konkursu

.Za swój wielki sukces w szczególności zespół PCz Rover Team uważa osiągnięcie aż 98.13/100 w konkurencji Science Mission, co jest 3. wynikiem na świecie i jednocześnie najlepszym wynikiem z tej konkurencji w historii drużyny. Zadanie polegało na pobraniu próbek gleby oraz wykonaniu fotografii skał, a następnie przeanalizowaniu czy istnieje tam życie, czy nie istnieje, bądź czy kiedykolwiek mogło ono tam istnieć. Następnie w ciągu 15 minut prezentacji musieli obronić wyniki swoich badań przed jury.

Słowa gorących podziękowań studenci Politechniki Częstochowskiej kierują do wszystkim wspierających ich projekt i trzymających kciuki podczas zawodów. Przede wszystkim dziękują partnerom, którzy umożliwili wyjazd na zawody i to, że postał polski łazik marsjański.

Misje kosmiczne z udziałem Polski

.Zastępca dyrektora ds. rozwoju technologii i profesor w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Piotr ORLEAŃSKI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „W nadchodzącym roku będzie kontynuowany program Artemis. Europa w 2023 roku przygotowuje się do kolejnych misji, ale już w kolejnym powinno dojść do startu sondy JUICE, która będzie jednym z największych działań Europejskiej Agencji Kosmicznej. Będzie to bardzo trudna misja”.

„Polska bierze udział w tym przedsięwzięciu i zbudowała dwa urządzenia pomiarowe, które są już zainstalowane w satelicie i zostaną wyniesione w przyszłym roku na orbitę. Prawdopodobnie zakończą się również przygotowania Europejskiej Agencji Kosmicznej do misji Probe, która rozpocznie się na końcu 2023 albo w 2024 roku. Nigdy dotychczas nie realizowano podobnej misji stworzenia instrumentu pomiarowego składającego się z dwóch niezależnych satelitów lecących w formacji kilkadziesiąt kilometrów od siebie. Jeden będzie miał za zadanie zasłonić tarczę słoneczną, a drugi w tym czasie ma zbadać koronę Słońca. Te dwie misje Europejskiej Agencji Kosmicznej są w końcowej fazie przygotowań. Chińczycy prowadzą poważny program związany ze stacją kosmiczną. W programie marsjańskim mamy w tej chwili kilka łazików amerykańskich i jeden chiński badający Czerwoną Planetę. Przyszły rok również przyniesie wiele ciekawych kosmicznych odkryć” – pisze prof. Piotr ORLEAŃSKI w tekście „Kosmos coraz bliżej, także z Polakami„.

PAP/Maciej Świerzy/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 czerwca 2023