Praca zdalna nie wpływa na wydajność, ale znacząco obniża kreatywność - Fanny LEDERLIN
„Badania wykazują, że praca zdalna pozwala na utrzymanie na całkowicie poprawnym poziomie produktywności w pracy, wydajności. Jednak, i jest to powód, dla którego firmy robią krok wstecz, pociąga ona za sobą pewne problemy w zakresie kreatywności. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że kreatywność związana jest ze zbiorowym charakterem pracy” – przekonuje Fanny LEDERLIN.
Praca zdalna nie wpływa na wydajność pracy
.Fanny Lederlin jest francuską filozof, autorką niedawno wydanej książki „Les Dépossédés de l’open space. Une critique écologique du travail”. W wywiadzie dla „Le Figaro” filozof wskazuje na ograniczenia, jakie niesie ze sobą praca zdalna i postrzeganie jej jako prawa pracownika. 15 października w różnych miastach Francji pracownicy Ubisoft, francuskiego producenta gier komputerowych, rozpoczęli strajk po ogłoszeniu przez dyrekcję firmy decyzji o przywróceniu stacjonarnego trybu pracy co najmniej trzy dni w tygodniu.
„Interesujące jest, że związki zawodowe uważają pracę zdalną za dorobek społeczny, podczas gdy nigdy nie zostało to zatwierdzone. Od kryzysu związanego z pandemią COVID-19 niektóre firmy wprowadziły pracę zdalną – całkowitą lub częściową – która dotyczy dziś 30–40 proc. francuskich pracowników. Podkreślały one fakt, że pozwoli to na bardziej komfortową pracę, dając więcej czasu na życie zawodowe i życie prywatne, co ogólnie było popierane przez pracowników. Czy jest to jednak prawdziwy postęp ? Nigdy nie było w społeczeństwie prawdziwej debaty na ten temat. Związki zawodowe (…) nie podjęły pogłębionej refleksji nad tym, co oznacza dorobek społeczny. Jeśli przyjmujemy fakt, że praca zdalna jest dorobkiem społecznym dla 30–40 proc. pracowników, którzy mogą mieć dostęp do pracy zdalnej, co proponujemy pozostałym 70 proc.? Dorobkiem społecznym jest to, że dotyczy on ogółu populacji aktywnej zawodowo” – stwierdza Fanny Lederlin w wywiadzie dla „Le Figaro”.
„Badania wykazują, że praca zdalna pozwala na utrzymanie na całkowicie poprawnym poziomie produktywności w pracy, wydajności. Jednak, i jest to powód, dla którego firmy robią krok wstecz, pociąga ona za sobą pewne problemy w zakresie kreatywności. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że kreatywność związana jest ze zbiorowym charakterem pracy” – ocenia. „Wraz z pracą zdalną traci się relacje międzyludzkie i wszystko to, co dzieje się w firmie na poziomie nieformalnym, poza zebraniami i poza ramami hierarchicznymi: dyskusje przy ekspresie do kawy, pomysły pojawiające się przy okazji nieformalnych spotkań itd.” – dodaje. Zdaniem filozof praca zdalna „pozwala na dokładne trzymanie się standardowych procesów i mechanizmów”, jednak do innowacji „konieczne jest spotkanie”.
.Zdaniem filozof praca zdalna – podobnie jak wcześniej zastąpienie oddzielnych biur pracowników przez open space oraz przestrzenie coworkingowe bez przydzielonego biurka – jest również „znakiem utraty zakorzenienia pracowników” w miejscu pracy.
„Na poziomie indywidualnym większość osób, które pracują w trybie zdalnym, jest zadowolona z warunków pracy. Doceniają one fakt posiadania większej elastyczności, większej wolności w organizacji swojej pracy, większej autonomii itd. Ta nowa organizacja pociąga za sobą jednak hermetyczność między życiem zawodowym a życiem prywatnym. Ramy czasowe praktycznie zniknęły. (…) Istnieje pewien rodzaj wzajemnego przenikania się różnych czasów egzystencjalnych i ta dezorientacja może wywołać różne problemy. Na przykład fakt, że nie poświęca się całkowicie podczas pomagania dziecku w robieniu pracy domowej, ponieważ w tym samym czasie odpowiada się na maila z pracy” – tłumaczy Fanny Lederlin. „Praca zdalna może doprowadzić do życia nieustannie rozproszonego między sferą zawodową a prywatną” – podkreśla.
Oprac. Julia Delanne