Prawo imigracyjne we Francji – projekt reformy

Prawo imigracyjne we Francji – projekt reformy

Podczas środowego spotkania Rady Ministrów w Pałacu Elizejskim, minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin i minister pracy Olivier Dussopt, przedstawili projekt reformujący prawo imigracyjne we Francji.

.Propozycja nowego prawa imigracyjnego zakłada m.in. wzmocnienie kontroli na granicach państwa, skuteczniejsze wydalanie z kraju obcokrajowców przedstawiających „poważne zagrożenie”, skazanych za „zbrodnie lub występki za które grozi co najmniej 10 lat pozbawienia wolności”. System przyznawania azylu ma być poddany reformie, celem której sprawniej będą zarówno przebiegać procedury przyznania azylu, jak i wydalania z obszaru Francji. Projekt prawa przewiduje również przyznawanie karty pobytu niektórym osobom, które nie posiadają dokumentów uprawniających do przebywania na stałe we Francji, ale które pracują we Francji (prawo ma objąć tylko niektóre sektory pracy) i przebywają tam od ponad 3 lat.

Tekst prawa jest krytykowany zarówno przez przedstawicieli prawicy, jak i lewicy, a nawet partii rządzącej. Partia Zjednoczenie Narodowe (Rassemblement National) w nowym prawie widzi natomiast niebezpieczne otwarcie drzwi nowej masowej imigracji. Partia Republikanie (Les Républicains) natomiast zapowiedziała, że będzie głosować przeciw wprowadzeniu nowego prawa. Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin oświadczył jednak, że jest „otwarty na pomysły polepszenia pewnej liczby dyspozycji”, aby dojść z Republikanami do porozumienia. Minister podkreślił, że jest pewien tego, że uda się osiągnąć kompromis. Zaznaczył jednocześnie, że warunkiem kompromisu jest brak całkowitej zmiany charakteru tekstu. 

Polemiki wywołuje zwłaszcza zapis prawa, pozwalający na przyznanie karty pobytu niezarejestrowanym imigrantom, zatrudnionym we Francji. 

Gérald Darmanin był krytykowany już kilka miesięcy temu za inny projekt nowelizacji prawa imigracyjnego, mający ułatwić obcokrajowcom możliwość głosowania we francuskich wyborach. Prezentowany w środę nowy projekt jest 22. projektem prawa imigracyjnego we Francji w ciągu 30 lat. 

W 2022 roku Francja przyjęła rekordową liczbę osób, ubiegających się o azyl. W ciągu roku liczba osób, przybywających do Francji i ubiegających się tam o azyl, wzrosła o 17%. 

.Prezes partii Republikanów zarzuca prezydentowi Emmanuelowi Macronowi, że w momencie najwyższej liczby przyznanych kart pobytu minister spraw wewnętrznych proponuje stworzenie możliwości wydawania jeszcze większej ilości kart pobytu i uregulowanie sytuacji prawnej nielegalnie zatrudnionym imigrantom. „Wobec braku umiejętności powstrzymania imigracji niezgodnej z procedurami prawa, rząd ją legalizuje!” – podsumował Bruno Retailleau, prezes partii Republikanów. 

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lutego 2023