Prawybory w Platformie Obywatelskiej - znamy szczegóły
Premier i lider KO Donald Tusk ujawnił kiedy i na jakich zasadach odbędą się prawybory w Platformie Obywatelskiej. Kandydaci w wyborach prezydenckich, jeśli chodzi o większość ugrupowań polskiej sceny politycznej, łącznie z PO i PiS, dalej pozostają jednak nieznani. W przypadku pierwszego ugrupowania wskazywane są w tym kontekście dwa nazwiska: Rafał TRZASKOWSKI i Radosław SIKORSKI. Kto wygra wybory prezydenckie 2025 – rozstrzygnie się za pół roku.
Kiedy wybory prezydenckie w Polsce?
.Po ostatnim zagęszczonym cyklu wyborczym, kiedy to na przestrzeni dziewięciu miesięcy odbyły trzy ważne wybory – do Sejmu i Senatu RP (15 października 2023), do samorządu terytorialnego (7 i 21 kwietnia 2024 r.) oraz do Parlamentu Europejskiego (9 czerwca 2024 r.) – nastała prawie równo roczna przerwa od następnych kluczowych wyborów, które wyłonią kolejną głowę państwa polskiego. Coraz więcej wyborców tym samym zadaje sobie pytanie: kiedy wybory prezydenckie w Polsce?
Druga kadencja obecnego prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpoczęła się 6 sierpnia 2020 r., kiedy to został zaprzysiężony. Zgodnie z konstytucją RP z 1997 r. kadencja prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wynosi równo 5 lat – tym samym Andrzej Duda opuści Pałac Prezydencki 6 sierpnia 2025 r. W Polsce, tak jak w większości innych zachodnich krajów, polityk, który został wybrany na ten urząd najwyższego przedstawiciela władz państwowych może ubiegać się tylko o jedną reelekcję – tym samym prezydent Andrzej Duda już nie będzie mógł startować na urząd prezydenta RP w 2025 r.
Wybory prezydenckie w Polsce zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni oraz nie później niż na 75 dni przed końcem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej. Tym samym najbardziej prawdopodobną datą tego, kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce jest 18 maja 2025 r. – przynajmniej jeśli chodzi o pierwszą turę, gdyż biorąc pod uwagę sondaże z potencjalnymi kandydatami na niej się nie skończy. W związku z tym bardzo prawdopodobna druga wyborów prezydenckich odbędzie się dwa tygodnie później, co odpowiada dniu 1 czerwca 2025 roku.
Największe ugrupowania, PO i PiS, wciąż nie ujawniły nazwisk swoich reprezentantów w tych wyborach – w przypadku Platformy Obywatelskiej ogłoszono, kandydat zostanie wyłoniony w prawyborach. Tu pojawia się następne kluczowe pytanie: kiedy główne ugrupowania obecnej koalicji rządowej ogłosi swojego reprezentanta w nadchodzących wyborach prezydenckich? I kto będzie kandydatem PO w prawyborach prezydenckich?
Kiedy prawybory w Platformie Obywatelskiej?
.Premier Donald TUSK przekazał, że najbardziej prawdopodobną datą prawyborów w Koalicji Obywatelskiej jest 23 listopada 2024 r. Prawybory odbędą się drogą elektroniczną. Wcześniej premier ma poinformować o wynikach sondaży świadczących o wyborczych szansach obu kandydatów. „Prawybory na pewno odbędą się w listopadzie. Ja prosiłem o to, żeby nie wskazywać precyzyjnej daty, chociaż najbardziej prawdopodobna data to 23 listopada – ponieważ są to wybory, w których uczestniczą członkowie kilku partii, dlatego musimy scalić bazy członkowskie – to taka robota techniczna” – tłumaczył Donald TUSK na konferencji prasowej.
„Prawybory na pewno odbędą się w listopadzie. Ja prosiłem o to, żeby nie wskazywać precyzyjnej daty, chociaż najbardziej prawdopodobna data to 23 listopada – ponieważ są to wybory, w których uczestniczą członkowie kilku partii, dlatego musimy scalić bazy członkowskie – to taka robota techniczna” – dodał premier, lider PO.
„Na pewno wcześniej poinformuję o wynikach tych sondaży, które robimy na większą skalę – tak, żeby ci, którzy głosują, też wiedzieli, jakie są realne szanse poszczególnych kandydatów” – dodał. Jak poinformował, głosowanie będzie odbywało się drogą elektroniczną. „Chcę (…), żeby każdy bez wyjątku mógł zagłosować” – powiedział Donald TUSK.
Prawybory prezydenckie w PO – kandydaci
.Zarząd krajowy PO jednomyślnie zdecydował o organizacji prawyborów przed wyborami prezydenckimi, które wyłonią jednego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta – przekazali wiceprzewodniczący partii Cezary Tomczyk i Borys Budka. Kandydatami będą: prezydent Warszawy Rafał TRZASKOWSKI oraz szef MSZ Radosław SIKORSKI.
„Rafał TRZASKOWSKI w związku z pojawieniem się drugiego kandydata zawnioskował, aby przeprowadzić prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Wszyscy zgodzili się, że to bardzo dobry i bardzo honorowy pomysł” – przekazał na portalu X wiceszef Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk po zakończeniu sobotniego posiedzenia zarządu krajowego PO.
„Mamy dwóch świetnych kandydatów na prezydenta: Rafał TRZASKOWSKI i Radosław SIKORSKI. O tym, który z nich ostatecznie będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, zdecydują w głosowaniu wszyscy członkowie koalicyjnych partii. Tak właśnie wygląda istota demokracji” – dodał drugi z wiceprzewodniczących Borys Budka. Podobną informację po zakończeniu sobotniego posiedzenia Budka przekazał czekającym pod siedzibą partii dziennikarzom.
„W przeciwieństwie do naszych oponentów, Platforma ma demokratyczne zasady, każdy z nas ma jeden głos. Tak wybieramy szefa partii, tak wybieramy władze partii w regionach. To bardzo dobry zwyczaj i stąd propozycja, która padła, została jednomyślnie przyjęta. Co więcej, będą to prawybory w całej Koalicji Obywatelskiej, w związku z czym uczestniczyli będą również członkowie i członkinie pozostałych ugrupowań, które tworzą KO” – mówił Budka.
„Liczę na rycerskie współzawodnictwo z Rafałem TRZASKOWSKIM. Proszę o poparcie członków PO, Nowoczesnej, Zielonych i wszystkich członków naszej koalicji” – mówił dziennikarzom Radosław SIKORSKI. Pytany, czy planuje jakąś kampanię, odpowiedział, że ta już się odbyła. „Myślę, ze Rafał TRZASKOWSKI i ja jesteśmy wystarczająco znani wyborcom, więc prosimy o rozważenie wszystkich za i przeciw, a ja proszę o poparcie” – podkreślił.
Na pytanie, kiedy odbędą się prawybory w Platformie Obywatelskiej, Radosław SIKORSKI odparł, że jeszcze tym miesiącu. „Sprawa daty nie została dopowiedziana, ale jest wola, żeby to rozstrzygnąć” – zaznaczył. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami kandydat KO ma być przedstawiony 7 grudnia na Śląsku.
Kim jest Rafał TRZASKOWSKI?
.Rafał TRZASKOWSKI to prezydent miasta stołecznego Warszawy, polityk, politolog, samorządowiec. Wiceprzewodniczący PO od 2020 r. Zdaniem znacznej części komentatorów sympatyzujących z obozem Koalicji Obywatelskiej, to właśnie prezydent stolicy ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2025 r., jeśli otrzyma partyjną nominację. Przegrał wybory prezydenckie w 2020 r. z Andrzejem Dudą w II turze. W ostatnich miesiącach najczęściej wymienianym jako potencjalny kandydat nadchodzących w 2025 r. wyborach prezydenckich.
Urodził się 17 stycznia 1972 r. w Warszawie. Nim nie włączył się w tor aktywnej działalności politycznej był nauczycielem języka angielskiego, tłumaczem symultanicznym oraz analitykiem. Wykładowca akademicki, m.in. w Collegium Civitas w Warszawie i Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Pracował jako analityk w Centrum Europejskim Natolin.
W okresie lat 2013-2014 minister administracji i cyfryzacji. Z kolei w okresie rządów Ewy Kopacz, przypadających na lata 2014-2015, zajmował stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz pełnomocnika premiera do spraw Rady Europejskiej. Odpowiedzialny za politykę europejską rządu prowadził w imieniu premier Ewy Kopacz negocjacje dotyczące wprowadzenia sankcji na Rosję, czy bezpieczeństwa energetycznego. Koordynował również prace wszystkich resortów, które zaangażowane były w prace na poziomie UE.
Rafał TRZASKOWSKI wszedł do Sejmu jesienią 2015 r. podczas wyborów parlamentarnych. Zdobył wówczas mandat posła na Sejm VIII kadencji. Od 2016 r. wchodzi w skład zarządu krajowego PO. W marcu 2017 wybrano go na wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. W trakcie wyborów samorządowych w październiku 2018 r. W 2020 r. był kandydatem Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. W trakcie wyborów samorządowych w kwietniu 2024 r. ponownie został wybrany na prezydenta miasta stołecznego Warszawy.
Rafał TRZASKOWSKI, który zawnioskował o przeprowadzenie w KO prawyborów przed wyborami prezydenckimi, twierdzi, że jest to najlepsza formuła wyboru przyszłego kandydata. Podczas spotkania z mediami podkreślił przy tym, że o swoim kontrkandydacie Radosławie SIKORSKIM może mówić tylko „same dobre rzeczy”. „Długo o tym myślałem i po wielu rozmowach stwierdziłem, że najlepszą formułą będą prawybory, dlatego, że chcemy udowodnić, że jesteśmy partią w pełni demokratyczną. Chcemy oddać głos naszym członkiniom i naszym członkom całej KO, żeby ten mandat, który zostanie uzyskany, był jak najsilniejszy” – przekonywał na konferencji prasowej Rafał TRZASKOWSKI. Podkreślił przy tym, że wybory prezydenckie 2025 mają „absolutnie fundamentalne znaczenie”. „Przeciwnik jest jeden: PiS” – wskazał, podkreślając, że najważniejsze jest, by kandydaci KO wyszli z prawyborów „wzmocnieni i z silnym mandatem”.
Rafał TRZASKOWSKI przekonywał, że zarówno on, jak i Radosław SIKORSKI są „szeroko znani polskiej opinii publicznej”. „Na podstawie naszych dokonań, naszej odpowiedzialności, doświadczenia, Polki i Polacy będą mogli dokonać wyboru w wyborach prezydenckich” – ocenił. „Nasi wyborcy w naszych partiach koalicyjnych naprawdę mają bardzo dobrze wyrobione zdanie o nas, o tym, co sobą reprezentujemy i również o tym, jakie mamy plany na przyszłość” – dodał Rafał TRZASKOWSKI. Zapewnił przy tym, że kandydaci w prawyborach będą mówić o sobie nawzajem „wyłącznie dobrze”. „Ja o Radosławie SIKORSKIM mogę mówić tylko same dobre i pozytywne rzeczy” – dodał.
Zdaniem Rafała TRZASKOWSKIEGO decyzja ws. kandydata zostanie podjęta „jak najszybciej”. „Myślę, że jest duża szansa, że zostanie podjęta dużo szybciej niż 23 listopada z prostego powodu – my musimy przygotować właściwą kampanię wyborczą” – powiedział.
W sobotę minister sportu, poseł PO Sławomir Nitras powiedział dziennikarzom, iż jego zdaniem to Rafał TRZASKOWSKI ma poparcie większości członków Platformy. Na portalu X zamiar oddania głosu na prezydenta Warszawy zadeklarował już m.in. wiceszef PO Cezary Tomczyk.
Kim jest Radosław SIKORSKI?
.Radosław SIKORSKI to minister spraw zagranicznych RP, polityk Platformy Obywatelskiej, politolog, wykładowca akademicki. Kierował MSZ we wszystkich trzech gabinetach Donalda TUSKA. Urodził się 23 lutego 1963 roku w Bydgoszczy. W latach 80. był uchodźcą politycznym w Wielkiej Brytanii. Od 1986 do 1989 r. pracował jako korespondent wojenny w Afganistanie oraz Angoli. Absolwent filozofii, nauk politycznych i ekonomii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Na początku lat 90. był warszawskim korespondentem brytyjskiego dziennika „Sunday Telegraph”.
Radosław SIKORSKI był senatorem PiS-u w Senacie VI kadencji oraz posłem PO w Sejmie VI i VII kadencji. Pełnił funkcję ministra obrony narodowej za rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (2005–2007). Urząd ten sprawował ponownie za czasów dwóch koalicyjnych rządów PO, w okresie od 2007 do 2014 r. Marszałek Sejmu VII kadencji (pod sam jej koniec w latach 2014-2015). W okresie lat 2010-2016 był wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej. W latach 2019-2023 poseł do Parlamentu Europejskiego, w którym zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. W PE sprawował funkcję przewodniczącego Delegacji do Spraw Stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Od 13 grudnia 2023 roku ponownie minister spraw zagranicznych w trzecim rządzie Donalda TUSKA.
Radosław SIKORSKI jest mężem amerykańsko-polskiej dziennikarki Anne Applebaum, ojcem dwóch synów. Jego pasją jest historia. Biegle zna język angielski, a w komunikatywnym stopniu posługuje się językiem francuskim i rosyjskim. Jest wykładowcą Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu Harvardzkiego.
Prawybory w Koalicji Obywatelskiej – zasady
.Premier Donald TUSK poinformował, że prawybory w Koalicji Obywatelskiej, które mają wyłonić wspólnego kandydata na prezydenta, odbędą się jeszcze w listopadzie. Było moją intencją, aby tę decyzję podjęło możliwie szeroko grono ludzi – dodał. Na późniejszej konferencji prasowej premier Donald Tusk potwierdził, że z wnioskiem o organizację prawyborów wystąpił Rafał TRZASKOWSKI, zaś Radosław SIKORSKI „nie miał z tym żadnego problemu” i „opowiedział się za tym wariantem”.
„Nie ukrywam, że było także moją intencją, aby tę decyzję, która może współrozstrzygać o losach Polski w tych miesiącach i latach, podjęło możliwie szeroko grono ludzi, a więc wszyscy członkinie i członkowie Koalicji Obywatelskiej będą mogli zagłosować” – powiedział premier Donald TUSK. Jak wskazał, prawybory odbędą się jeszcze w listopadzie i ograniczą się do dwóch kandydatów. „Nie będzie kolejnych zgłoszeń” – zastrzegł.
Kiedy ogłoszenie wyników prawyborów w PO?
.Premier Donald TUSK przekazał w sobotę, że 7 grudnia na Śląsku wybrany w prawyborach kandydat KO na prezydenta – Rafał TRZASKOWSKI lub Radosław SIKORSKI – zaprezentuje swój program szerszej, ogólnopolskiej publiczności.
Premier na konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że jako premier potrzebuje „bardzo dojrzałej współpracy” z prezydentem – także tym przyszłym. Jak zauważył, to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę ryzyka, jakie „czają się za progiem w związku z tymi geopolitycznymi turbulencjami, przede wszystkim wojną na Wschodzie”. Poinformował, że przekazał politykom KO, że nie ma powodu, by prowadzić obecnie intensywną wewnętrzną kampanię. „Gdyby kandydat i challenger byli nieznani, gdyby trudno byłoby się zorientować, kto co prezentuje, to może taka kampania, debata, byłaby potrzebna” – zauważył.
Tymczasem – zaznaczył premier – i Radosław SIKORSKI, i Rafał TRZASKOWSKI są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych polityków KO w Polsce. Szef rządu zaznaczył, że przestrzegł „najbardziej porywczych sympatyków obu kandydatów”, by „prowadzili bardzo fair tę prekampanię” i by jak najszybciej rozstrzygnąć to głosowanie. „Następnie, 7 grudnia na Śląsku, wybrany kandydat PO na prezydenta zaprezentuje swój program szerszej, ogólnopolskiej publiczności, także tysiącom ludzi tam zgromadzonych” – poinformował.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ