Termin wyborów prezydenckich i kolejne decyzje
Termin wyborów prezydenckich w Polsce 2025 zależy od zapisów Konstytucji RP i decyzji Marszałka Sejmu, który właśnie rozważa, czy będzie startował w tych wyborach. Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025 – ta lista także się wydłuża. Co już wiemy o wyborach prezydenckich 2025 roku?
Termin wyborów prezydenckich w Polsce 2025
.Kiedy wybory prezydenckie w Polsce? – to pytanie, na które najlepszej odpowiedzi udzielają prawnicy konstytucjonaliści. Bowiem to Konstytucja RP dokładnie precyzuje kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Obliczymy datę wyborów prezydenckich biorąc pod uwagę zapisy Konstytucji RP oraz ordynacji wyborczej pod bacznym okiem konstytucjonalistów.
Prezydent Andrzej Duda został na drugą kadencję zaprzysiężony 6 sierpnia 2020 r. Druga kadencja prezydenta Andrzeja Dudy zostanie zakończona 6 sierpnia 2025 r. i wówczas zaprzysiężony zostanie jego następca.
Marszałek Sejmu w oparciu o art. 128 Konstytucji RP zarządza wybory Prezydenta RP. W tym celu Marszałek Sejmu wskazuje dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta, w którym odbyć się ma pierwsza tura wyborów prezydenckich.
Najbardziej prawdopodobną datą pierwszej tury pierwszej tury jest niedziela 18 maja 2025 r. Druga tura wyborów prezydenckich, o ile w pierwszej turze nie wybierzemy prezydenta, odbędzie się w dwa tygodnie później, a więc 1 czerwca 2025 roku.
Kto startuje w wyborach prezydenckich?
.Lista kandydatów w wyborach prezydenckich w Polsce 2025 roku zostanie ostatecznie formalnie opublikowana przez Państwową Komisję Wyborczą po tym, gdy sprawdzi ona wypełnianie przez kandydatów warunków startu – z najtrudniejszym warunkiem przedstawienia list popierających kandydatów obywateli zawierających minimum 100.000 podpisów zweryfikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą.
Do czasu ostatecznego ogłoszenia listy kandydatów przez Państwową Komisję Wyborczą musimy się posiłkować przede wszystkim zestawieniem tygodnika „Gazeta na Niedzielę”, który jako pierwszy ogłosił listę potencjalnych kandydatów, następnie musimy oprzeć się na deklaracjach polityków zainteresowanych startem w wyborach, wreszcie decyzjami ciał statutowych i publicznymi wypowiedziami polityków, którzy są liderami partii. Wziąć pod uwagę powinniśmy także prace ośrodków badawczych przedstawiających kolejne nazwiska pod rozwagę respondentów. Powinniśmy także uwzględnić ocenę liderów opinii i ich wskazania kandydatów najlepszych do objęcia urzędu Prezydenta RP w wyniku wyborów prezydenckich w Polsce.
Lista prezentowana jest w kolejności alfabetycznej:
- Tomasz ADAMEK – sportowiec
- Rajmund ANDRZEJCZAK – generał
- Magdalena BIEJAT – polityk lewicy
- Mariusz BŁASZCZAK – były minister obrony
- Tobiasz BOCHEŃSKI – polityk PiS
- Zbigniew BOGUCKI – polityk PiS
- Krzysztof BOSAK – lider Konfederacji
- Przemysław CZARNEK – polityk PiS
- Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK – polityk lewicy
- Krzysztof GAWKOWSKI – polityk lewicy
- Dorota GAWRYLUK – publicystka
- Łukasz GIBAŁA – Kraków dla Mieszkańców
- Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050
- Klaudia JACHIRA – polityk Zielonych
- Dawid JACKIEWICZ – Przyszłość 5.0
- Patryk JAKI – polityk Suwerennej Polski
- Marek JAKUBIAK – polityk PiS
- Janusz KORWIN-MIKKE – polityk UPR
- Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – lider PSL
- Katarzyna KOTULA – polityk lewicy
- Łukasz LITEWKA – polityk lewicy
- Marek MAGIEROWSKI – b. ambasador Polski w USA
- Paulina MATYSIAK – polityk lewicy
- Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji
- Piotr MILOWAŃSKI – polityk PiS
- Mateusz MORAWIECKI – były premier
- Arkadiusz MULARCZYK – polityk PiS
- Karol NAWROCKI – prezes IPN
- Barbara NOWACKA – polityk lewicy/PO
- Piotr NOWAK – polityk PIS
- Marcin OCIEPA – polityk PIS
- Marcin PIĄTKOWSKI – ekonomista
- Kacper PŁAŻYŃSKI – polityk PiS
- Roman POLKO – wojskowy
- Marcin PRZYDACZ – polityk PIS
- Jacek SIEWIERA – szef BBN
- Radosław SIKORSKI – szef MSZ
- Krzysztof STANOWSKI – publicysta
- Tomasz SZATKOWSKI – b. ambasador Polski przy NATO
- Dominik TARCZYŃSKI – polityk PiS
- Rafał TRZASKOWSKI – polityk PO
- Donald TUSK – premier
- Maciej WILK – Tak dla CPK
- Ewa ZAJĄCZKOWSKA-HERNIK – polityk Konfederacji
- Andrzej ZYBERTOWICZ – socjolog
Kto wygra wybory prezydenckie?
.Najnowsze sondaże prezydenckie prowadzone przez najróżniejsze ośrodki badawcze (omówione poniżej: „Kto wygra wybory prezydenckie? Najnowszy sondaż”) wciąż obarczone są olbrzymim błędem wynikającym głównie z tego, że nie ma pewności, którzy kandydaci będą reprezentowali stronnictwa polityczne w wyborach prezydenckich 2025. Zarówno PO, jak i PiS nie podjęły jeszcze tej decyzji. Nie wiadomo także, kto wystartuje spośród kandydatów „trzecich”, reprezentujących stowarzyszenia obywatelskie.
Trudno także oszacować, jak będą się kształtowały nastroje społeczne na wiosnę 2025 r., biorąc pod uwagę także sytuację gospodarczą i społeczną.
Wielość niewiadomych sprawia, że należy uważniej obserwować pięć nazwisk, spośród których, jeśli nie zajdą nieprzewidziane wydarzenia, zostanie wybrany następca Andrzeja Dudy – kolejny Prezydent RP. Są to (w kolejności alfabetycznej): Szymon HOŁOWNIA, Mateusz MORAWIECKI, Karol NAWROCKI, Radosław SIKORSKI i Rafał TRZASKOWSKI. Wciąż nie należy (mimo zdecydowanych deklaracji) możliwości startu w tych wyborach lidera PO, Donalda TUSKA. Termin wyborów prezydenckich 2025 tymczasem coraz bliżej.
Radosław SIKORSKI walczy o nominację Platformy Obywatelskiej
.Radosław SIKORSKI powiedział w Gdańsku, że z pozycji prezydenta mógłby być skuteczniejszy w przekazywaniu polskich argumentów opinii publicznej całego świata. Jego zdaniem taka byłaby jego wartość dodana, gdyby został prezydentem RP. Organizatorami spotkania z szefem MSZ były Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku i Uniwersytet Gdański.
Radosław SIKORSKI był m.in. pytany przez studentów o to, „jakim będzie prezydentem RP?”. Odpowiedział, że w Polsce prezydentura skrojona jest tak, że – po pierwsze – prezydent powinien być strażnikiem konstytucji. „Prawo weta jest nie po to, żeby robić na złość rządowi, tylko po to, żeby stopować rzeczy, które potencjalnie mogą złamać konstytucję” – mówił Radosław SIKORSKI. Dodał, że w Polsce prezydent nie rządzi, ale może mieć duży wpływ.
„Jeśli ma autorytet, jeśli jest słuchany, bo mówi ciekawe rzeczy w kraju i zagranicą, to może mieć wpływ na bieg wydarzeń” – powiedział Radosław SIKORSKI, dodając, że „nieskromnie powie, że jego dwa przemówienia na Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych były oglądane na całym świecie”. „Z pozycji prezydenta mógłbym być skuteczniejszy w przekazywaniu polskich argumentów opinii publicznej całego świata. Taką bym widział moją wartość dodaną” – podkreślił.
Armia europejska? Radosław SIKORSKI stwierdził, że od lat jest „zwolennikiem wspólnej obronności europejskiej, ale to nie znaczy armii”. Podkreślił, że nie ma planów połączenia armii narodowych, natomiast UE planuje stworzenie wzmocnionej brygady, która będzie podlegała instytucjom europejskim i Radzie Europejskiej.
Kandydat PO w wyborach prezydenckich – „jest zgryz”
.Platforma Obywatelska ma poważny zgryz ws. wyboru kandydata na prezydenta. Termin wyborów prezydenckich 2025 coraz bliżej. Bardziej prawdopodobne jest wystawienie Rafała TRZASKOWSKIEGO, biorąc pod uwagę rzeczy, którymi kandydat PiS mógłby zaatakować Radosława SIKORSKIEGO – uważa socjolog prof. Jarosław Flis.
Pytany, czy zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA może mieć wpływ na wybór kandydata PO na prezydenta w przyszłorocznych wyborach, prof. Flis odpowiedział, że jest tu „skomplikowany układ zależności”, w którym zarówno szef MSZ Radosław SIKORSKI, jak i prezydent stolicy Rafał TRZASKOWSKI mają wiele mocnych atutów, jak i poważnych słabości. „Na pewno Platforma ma poważny zgryz” – ocenił. Jego zdaniem, Rafał TRZASKOWSKI nadal jest bardziej prawdopodobnym kandydatem. Na niekorzyść Radosława SIKORSKIEGO – zaznaczył – działają jego kontrowersyjne wypowiedzi, niepochlebne słowa jego żony Anne Applebaum o Trumpie, czy fakt, że jego syn jest żołnierzem amerykańskiej armii, w co potencjalnie mógłby uderzyć kontrkandydat z PiS-u. „Chodzi o to za co można zaatakować kandydata i czym może on do siebie zrazić ludzi” – powiedział prof. Flis.
Politolog zaznaczył, że nikt dokładnie nie zbadał w jakim stopniu da się wykorzystać tego typu rzeczy, bo jak pokazało wiele przykładów – nawet najlepszy temat można przegrzać tak, jak to zrobiło PiS, strasząc Donaldem Tuskiem przed zeszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. „Donald TUSK nie jest gwiazdą zaufania społecznego, ale zrobienie z niego chłopca do bicia okazało się, że to zła taktyka i zyskał na tym Szymon HOŁOWNIA” – powiedział.
Według prof. Flisa „wybory prezydenckie w Polsce są jednym wielkim nieporozumieniem”, w którym dochodzi do wyboru osoby, która „zachowuje się jak pasażer jadącego samochodu, która nie ma możliwości kierowania, a może jedynie zaciągnąć hamulec ręczny”. „W narodowej, najbardziej brutalnej, konfrontacyjnej metodzie jaką ludzkość wymyśliła w przypadku wybierania jednej osoby, wybieramy kogoś, kto ma zerowe kompetencje” – stwierdził.
Rafał TRZASKOWSKI na lewo, Radosław SIKORSKI na prawo
.Politolog, prof. UW Rafał Chwedoruk stwierdza, że to Rafał TRZASKOWSKI jest bliżej nominacji na kandydata PO na prezydenta. „Byłbym zdumiony, gdyby wybrano inny wariant” – podkreśla. W jego ocenie kandydatura szefa MSZ Radosława SIKORSKIEGO jest dużo mniej prawdopodobna.
Termin wyborów prezydenckich w Polsce coraz bliżej. Prof. Chwedoruk, pytany o to, kto w dobie wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA ma większe szanse na zostanie kandydatem PO na prezydenta, powiedział, że jeśli Rafał TRZASKOWSKI śledził notowania amerykańskich bukmacherów, to „przez ostatnie tygodnie mógł spać spokojnie, czego nie można powiedzieć o szefie MSZ Radosławie SIKORSKIM„.
„Byłbym zdumiony innym wariantem niż Rafał TRZASKOWSKI, który wydaje się być bliżej nominacji. On przy swojej mniejszej wyrazistości, nieuwikłaniu w konflikty personalne, niekomentowaniu w jednoznaczny sposób amerykańskiej rzeczywistości ma po prostu „mniejszy bagaż”, z którym miałby wyruszyć w swoją pierwszą prezydencką podróż za ocean” – ocenił politolog.
Jego zdaniem otoczenie Rafała TRZASKOWSKIEGO może spać spokojnie, gdyż „wcześniej odrobiło lekcję”. Prof. Rafał Chwedoruk podkreślił, że dziś mało kto pamięta, że na pierwszej edycji Campusu Polska Przyszłości jednym z uczestniczących w nim podmiotów był International Republican Institute – jeden z głównych think tanków republikańskich w USA. Jak zauważył, na czele IRI stoi dwóch senatorów, którzy są najbardziej zagorzałymi trumpistami – Dan Sullivan i Tom Cotton. „Ktoś u Rafała TRZASKOWSKIEGO brał pod uwagę możliwości rozwoju sytuacji w różnych kierunkach, nie stawiał wszystkiego na jedną kartę i nie udzielał nieodpowiedzialnych wypowiedzi publicznie” – zauważył.
Prof. Rafał Chwedoruk twierdzi, że trudno mu sobie wyobrazić, by na dłuższą metę Radosław SIKORSKI mógł pełnić funkcję szefa MSZ w Polsce, w kraju tak silnie proamerykańskim i uwikłanym w tamtejszą politykę. Zauważył, że będzie on musiał się tłumaczyć m.in. z bardzo krytycznych wobec Trumpa słów swojej żony Anne Applebaum, a w trakcie kampanii wyborczej z pomysłów zestrzeliwania rosyjskich rakiet nad Ukrainą czy legionu ukraińskiego. Z tych powodów, zdaniem politologa, kandydatura Radosława SIKORSKIEGO na kandydata w wyborach prezydenckich 2025 jest dużo mniej prawdopodobna.
Najnowszy sondaż prezydencki
.Który z potencjalnych kandydatów KO na prezydenta lepiej poradziłby sobie z tematyką związaną z bezpieczeństwem? – takie pytanie zadano uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Jak pisze rp.pl Koalicja Obywatelska ma ogłosić nazwisko kandydata na prezydenta 7 grudnia, na Śląsku. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem KO na prezydenta jest prezydent Warszawy, Rafał TRZASKOWSKI, który startował już w wyborach prezydenckich w 2020 roku i wszedł w nich do II tury, w której przegrał z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą.
„Ambicje prezydenckie zgłasza także szef MSZ Radosław SIKORSKI. Już raz ubiegał się o nominację Platformy Obywatelskiej w organizowanych przez tę partię prawyborach prezydenckich – w 2010 roku rywalizował w takich prawyborach z Bronisławem Komorowskim, ale ostatecznie to ten ostatni, wówczas marszałek Sejmu, został kandydatem na prezydenta, a następnie głową państwa” – przypomina rp.pl.
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytano, który z kandydatów – ich zdaniem – lepiej poradziłby sobie Pani/Pana zdaniem z tematyką związaną z bezpieczeństwem? „Na tak zadane pytanie 29,3 proc. badanych odpowiedziało, że byłby to Rafał TRZASKOWSKI” – wynika z sondażu. 25,9 proc. odpowiedziało, że byłby to Radosław SIKORSKI, a 19,3 proc. badanych uważa, że obaj poradziliby sobie z tą tematyką tak samo. 25,5 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
„Radosław SIKORSKI poradziłby sobie lepiej niż Rafał TRZASKOWSKI z tematyką związaną z bezpieczeństwem zdaniem ankietowanych w wieku 35-49 lat (31,1 proc. do 26,7 proc.), a także według ankietowanych z wyższym wykształceniem (31,9 do 27,1 proc.), zarabiających powyżej 7 tys. zł netto (40,2 proc. do 26,6 proc.) oraz wśród mieszkańców miast liczących więcej niż 500 tys. mieszkańców (33,5 proc. do 17,4 proc.)” – informuje rp.pl
Z kolei Rafał TRZASKOWSKI wyraźnie wygrywa wśród najmłodszych ankietowanych – w grupie respondentów do 24. roku życia wskazuje go 38,5 proc. ankietowanych przy 19,8 proc. wskazaniach na Radosława SIKORSKIEGO, wśród osób z wykształceniem średnim (32,1 proc. do 21,9 proc.) oraz wśród mieszkańców miast liczących 200 do 499 tys. (38 proc. do 18,5 proc.).
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5-6 listopada 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.
Termin wyborów prezydenckich coraz bliżej. Może Szymon HOŁOWNIA?
.”Tak, jestem gotowy zostać prezydentem” – powiedział marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon HOŁOWNIA w sobotniej „Gazecie Wyborczej”, pytany, czy jest gotów wystartować. Termin wyborów prezydenckich w Polsce się zbliża, stąd deklaracja. „Ostateczną decyzję w sprawie kandydowania podejmę w ciągu kilku tygodni” – dodał. „Uważam, że Polska potrzebuje dziś stróża wewnętrznego pokoju, bo tylko wtedy będzie gotowa podjąć wyzwania zewnętrzne” – powiedział Szymon HOŁOWNIA.
„Cenię Sejm, czuję się tutaj, jak ryba w wodzie. Robimy tu naprawdę ważną pracę. Mógłbym przez rok robić ją dalej. Na serio uważam jednak, że tak jak 15.10 Polacy wybrali nie jedną z partii, a współpracę, tak trzeba też na nowo rozdać karty w maju przyszłego roku” – powiedział Szymon HOŁOWNIA. „15 października ludzie poszli tak tłumnie do urn, żeby powiedzieć Polsce: jesteśmy, widzimy, że nie jest łatwo, ale chcemy wziąć odpowiedzialność. Dziś przychodzą i mówią: boimy się, że nasze życie nie idzie w najlepszym kierunku. To jest czerwony alert dla klasy politycznej. Całej” – zaznaczył.
Kto kandydatem PiS w wyborach prezydenckich?
.Kandydat PiS w wyborach prezydenckich wciąż jest niewiadomą. Wiadomo już tylko, że nie zostanie wyznaczony w wyniku prawyborów wewnątrz tego ugrupowania. ”Po uwzględnieniu wszystkich plusów i minusów, a także z uwagi na napięty kalendarz nadchodzących tygodni kierownictwo PiS podjęło decyzję, iż prawybory — ze względu m.in. na kwestie organizacyjne — nie byłyby dobrym rozwiązaniem” — poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek. Idea prawyborów lansowana była przez frakcję „jastrzębi” – polityków związanych z Jackiem KURSKIM, Przemysławem CZARNKIEM, Dominikiem TARCZYŃSKIM i Patrykiem JAKIM.
PIS nie musi spieszyć się ze wskazaniem kandydata PiS w wyborach prezydenckich, może to z dużym spokojem nastąpić po wskazaniu przez PO swojego kandydata, co jak zapowiedziano ma nastąpić 7 grudnia 2024 r. w Gliwicach. Największe szanse na nominację Komitetu Politycznego PiS, które podejmuje decyzję, kto będzie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich, czyli kto startuje na prezydenta z poparciem PiS, mają Karol NAWROCKI, który jest bezpartyjnym prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, a także premier Mateusz MORAWIECKI były minister obrony narodowej Mariusz BŁASZCZAK i Przemysław CZARNEK, były minister obrony narodowej.
Adrian Kowarzyk PAP/Arkadiusz Jordan