
Pterozaury potrafiły żyć za kręgiem polarnym, bez światła słonecznego

Jak wynika z badań skamieniałości australijskich pterozaurów, które opublikowano na łamach pisma „Historical Biology”, pterozaury posiadały zdolność do przetrwania w trudnym środowisku za kręgiem polarnym z okresowym brakiem światła słonecznego.
Pterozaury i jedno z najstarszych znalezisk
.Naukowcy potwierdzili, że odkryte ponad 30 lat w Australii temu kości pterozaura liczą sobie 107 mln lat. Tym samym jest to najstarsze tego rodzaju znalezisko na kontynencie australijskim.
Naukowcy poddali analizom częściowo zachowaną kość miednicy i niewielką kość pochodzącą ze skrzydła.
Okazało się, że kości należą do dwóch osobników. Kość miednicowa – do pterozaura, którego rozpiętość skrzydeł przekraczała dwa metry, a niewielka kość ze skrzydła – do młodego pterozaura, pierwszego niedorosłego, którego skamieniałość odkryto w Australii.
Jak opisuje kierowniczka badań, doktorantka Adele Pentland z Curtin’s School of Earth and Planetary Sciences z Perth (Australia), w okresie kredowym (145-66 mln lat temu), Australia była wysunięta bardziej na południe, a obszar stanu Victoria, gdzie znaleziono skamieniałość, znajdował się w obrębie kręgu polarnego.
Zdolność do przetrwania z trudnych warunkach
.W związku z takim położeniem geograficznym przez całe tygodnie nie pojawiało się tam słońce. Mimo tak trudnych warunków pterozaury jednak potrafiły tam przetrwać.
Naukowcy zastanawiają się, czy pterozaury odbywały sezonowe wędrówki w cieplejsze strony, żeby wydać potomstwo. Na razie, z braku większej liczby skamieniałości, niemożliwe jest rozstrzygnięcie tej kwestii.
Niskie temperatury
.Procesy oraz zjawiska fizyczne zachodzące w ekstremalnie wysokich i niskich temperaturach znacząco różnią się od tych obserwowanych w życiu codziennym. W szczególności fascynujące wydają się te zachodzące w pobliżu zera bezwzględnego, czyli 0 K (–273,15°C), gdzie dominujący wpływ na właściwości zimnej materii ma całkowicie nieintuicyjna i niedeterministyczna mechanika kwantowa – pisał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Rafał IDCZAK. W tekście pod tytułem „Zadziwiający świat niskich temperatur” autor podkreśla, że „doniosłość spektakularnych odkryć z zakresu niskich temperatur zaowocowała przyznaniem kilkunastu Nagród Nobla w XX i XXI wieku.”
PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LK