🔴 Rafałowi TRZASKOWSKIEMU brak pół miliona głosów

Wybory prezydenckie 2025 r. zostaną zakończone 1 czerwca 2025 r. Wyborcy będą mieli do wyboru kandydata większości rządzącej, wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej Rafała TRZASKOWSKIEGO oraz kandydata obywatelskiego popieranego przez największą partię opozycyjną (PiS), Karola NAWROCKIEGO. Kto wygra wybory prezydenckie 2025?
Co dziesiąty wyborca Hołowni odda głos na Karola NAWROCKIEGO, większość wyborców Brauna – na Rafała TRZASKOWSKIEGO
Ośrodek badawczy UCE Research na zlecenie Onetu przeprowadził badanie dotyczące przepływu wyborców Grzegorza Brauna i Szymona Hołowni do kandydatów w II turze wyborów prezydenckich – Rafała TRZASKOWSKIEGO i Karola NAWROCKIEGO.
Grzegorz Braun w I turze zajął 4. miejsce z wynikiem 6,34 proc. głosów, co przekłada się na poparcie 1 mln 242 tys. 917 osób.
Według badania dla 54,1 proc. wyborców Grzegorza Baruna lepszym kandydatem w II turze jest Karol NAWROCKI; na Rafała TRZASKOWSKIEGO zamierza postawić 12,5 proc. osób. Kolejne 10,4 proc. planuje głosować, ale jeszcze nie wie na kogo, a 23 proc. nie zamierza głosować lub nie wie, czy zagłosuje 1 czerwca.
W elektoracie Szymona Hołowni 73,8 proc. wyborców deklaruje swój głos na Rafała TRZASKOWSKIEGO, zaś grupa 10,9 proc. osób chce zagłosować na Karola NAWROCKIEGO. Kolejne 10,9 proc. ankietowanych chce zagłosować, ale jeszcze nie podjęli decyzji, a 4,4 proc. nie zagłosuje lub nie wie, czy zagłosuje w II turze.
Wyborcy Adriana Zadberga podzieleni, wyborcy Sławomira Mentzena – na Karola NAWROCKIEGO
We wcześniejszym sondażu UCE Research zauważyło, że 69 proc. wyborców Adriana Zandberga z pierwszej tury podczas zamierza opowiedzieć się w drugim głosowaniu za Rafałem TRZASKOWSKIM; na Karola NAWROCKIEGO wskazało 19 proc. z nich. Natomiast 65,9 proc. wyborców kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena planuje w II turze oddać głos na Karola NAWROCKIEGO (badanie zostało wykonane jeszcze przed rozmową Sławomira Mentzena i Karola NAWROCKIEGO); na Rafała TRZASKOWSKIEGO chce zagłosować 13,9 proc. z nich.
„Znamy już przepływy elektoratów Sławomira Mentzena, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni i Adriana Zandberga. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę wyniki I tury, Rafał TRZASKOWSKI może liczyć na ok. 8,08 mln, a Karol NAWROCKI na ok. 8 mln 658 tys. głosów” – wskazują badania.
Rafałowi TRZASKOWSKIEMU brak 581 tysięcy głosów
Uwzględniając przepływy od wspomnianej czwórki kandydatów, przewaga Karola NAWROCKIEGO nad Rafałem TRZASKOWSKIM wynosiłaby na tym etapie ok. 581 tys. głosów.
Znaczenie mają także przepływy wyborców pozostałych uczestników I tury. Chodzi przede wszystkim o elektorat Magdaleny Biejat, czyli 829 tys. osób. Pozostali kandydaci zebrali łącznie kolejne 758 tys. głosów.
Badanie UCE Research na zlecenie Onetu zostało przeprowadzone 19 i 20 maja 2025 r. metodą CAWI na próbie 1011 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat, z czego 871 wzięło udział w I turze wyborów na prezydenta RP.
Programy wyborcze kandydatów
Program wyborczy Rafała TRZASKOWSKIEGO

Kandydat partii rządzącej, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy Rafał TRZASKOWSKI w trakcie kampanii wyborczej 2025 r. opowiedział się m.in. za:
- liberalizacją prawa aborcyjnego – poprzez złożenie prezydenckiego projektu ustawy;
- przyjęciem ustawy o „pigułce dzień po”;
- likwidacją Funduszu Kościelnego;
- zacieśnianiem relacji z Niemcami i Francją;
- pogłębianiem integracji europejskiej;
- utrzymaniem obecnego modelu polityki migracyjnej realizowanej przez rząd Donalda Tuska;
- kontynuowaniem transformacji energetycznej zgodnie z założeniami Zielonego Ładu UE;
- wprowadzeniem w możliwej przyszłości euro w Polsce;
- utrzymaniem jak najdalej idącej pomocy dla Ukrainy;
- przyjęciem ustawy o języku śląskim;
- wspieraniem środkami publicznymi społeczności LGBT.
Program wyborczy Karola NAWROCKIEGO

Kandydat obywatelski popierany przez największą partię opozycyjną (PiS), prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol NAWROCKI opowiedział się w trakcie kampanii wyborczej 2025 r. m.in. za:
- zacieśnianiem relacji sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi;
- zwiększeniem wydatków na polską armię i wzmocnieniem bezpieczeństwa narodowego, zwiększenie liczebne wojska, co najmniej do 300 tys. żołnierzy;
- kontynuacją zagrożonych wstrzymaniem inwestycji rozwojowych: CPK, polskiego atomu, rozbudowę portów na Bałtyku etc.;
- wzmocnieniem polskiej gospodarki; obniżkę VAT z 23 do 22 proc., obniżenie rachunków za energię o 1/3, zawetowaniem Zielonego Ładu UE;
- utrzymaniem złotówki jako waluty narodowej;
- silną i zdecydowaną obroną polskich granic przed zalewem nielegalnych imigrantów;
- ochroną dzieci nienarodzonych (sprzeciw wobec aborcji);
- zwiększaniem obszarów indywidualnej wolności i siły wspólnoty;
- PIT 0 proc. dla rodzin z dwojgiem i więcej dzieci, minimum 150 zł waloryzacji emerytur i rent, dostęp do usług publicznych i służby zdrowia;
- wsparciem polskiego rolnictwa i rozwoju lokalnego, również poza największymi miastami, ochronę polskiego rolnictwa przed importem z Ameryki Południowej i Ukrainy;
- uzyskaniem od Ukrainy zgody na ekshumacje na Wołyniu;
- kontynuacją działań na rzecz uzyskania reparacji od Niemiec;
- brak zgody na „niszczące ideologie”, które „demoralizują dzieci w szkołach”,
- przywracaniem pamięci o polskich bohaterach narodowych, programy patriotyczne w szkołach.
PAP/AJ