🔴 Karol NAWROCKI u Sławomira Mentzena. Game changer?

Karol NAWROCKI u Sławomira Mentzena

22 maja 2025 r. kandydat obywatelski startujący w wyborach prezydenckich 2025 z poparciem PiS Karol NAWROCKI u Sławomira Mentzena zaakceptował ośmiopunktową listę postulatów ważnych dla wyborów Konfederacji. To grupa wyborców Konfederacji z pierwszej tury wyborów prezydenckich 2025 r. może zadecydować, kto zwycięży w drugiej turze wyborów prezydenckich 1 czerwca 2025 r.

Karol NAWROCKI u Sławomira Mentzena zabiega o głosy przed drugą turą wyborów prezydenckich

.Dnia 22 maja, o godzinie 13.00, gościem Sławomira Mentzena, kandydata Konfederacji w wyborach prezydenckich 2025, który zdobywszy blisko 3 mln głosów (14,81 proc. głosów) zajął trzecie miejsce w tych wyborach, był kandydat obywatelski Karol NAWROCKI, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który zdobywszy 5 mln 790 tys. głosów (29,54 proc.) zajął drugiej miejsce w tej elekcji i przeszedł tym samym do drugiej tury wyborów prezydenckich.

W trakcie rozmowy Karol NAWROCKI zgodził się na poparcie ośmiu postulatów Sławomira Mentzena ważnych dla wyborców Konfederacji. Było to o tyle zrozumiałe, że programy obydwu kandydatów w znacznej mierze się ze sobą pokrywają.

Deklaracja Sławomira Mentzena

.Karol NAWROCKI podpisał się „ósemką” Sławomira Mentzena idei ważnych dla niego i wyborców Konfederacji:

1. Nie podpiszę żadnej ustawy, która podnosi istniejące podatki, składki, opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne.

Karol NAWROCKI zadeklarował, iż nie zgodzi się na podnoszenie Polakom podatków. „Ja generalnie jestem oczywiście przeciwko. To jest w moim planie 21. Jestem przeciwko podwyższaniu podatków, to jest częścią mojego programu. Ten punkt nie budzi moich większych wątpliwości”.

Sławomir Mentzen stwierdził, że złożona w tym kontekście deklaracja Karola NAWROCKIEGO jest dla niego bardzo ważna, bo ostatnim przypadkiem w Polsce, kiedy prezydent zawetował ustawę podnoszącą podatki miała miejsce za prezydentury jeszcze Lecha Wałęsy, czyli ponad 30 lat temu. Karol NAWROCKI oznajmił przy tym, iż on patrzy na kwestie podatkowe w szerszym ujęciu. „Tak jak dyskutujemy problem jest zdecydowanie szerszy. Ja jako przyszły prezydent patrzę na kwestie podatkowe także przez pryzmat całej polityki społecznej państwa polskiego. Jest pewne zabezpieczenie socjalne, którego mam być także strażnikiem. To nie jest dla Pana, Pana wyborców, dla mnie i dla wszystkich, którzy nas oglądają nic zaskakującego, że jeżeli chodzi o pewien rodzaj wrażliwości społecznej to tutaj są między nami różnice. Popiera mnie także Solidarność, czyli strona społeczna, co jest dla mnie ważne”.

Karol NAWROCKI został przez Sławomira Mentzena zapytany także o podatek katastralny, czyli kataster. „Nie dla podatku katastralnego przede wszystkim dla tych, którzy oczywiście mają swoje rodzinne domy’ – powiedział kandydat obywatelski. Dopytywany jednak o to od ilu posiadanych domów powinien obowiązywać kataster polityk odpowiedział: „Ja uznaję, że mieszkanie nie jest standardowym towarem”. Jednocześnie Karol NAWROCKI stwierdził, iż nie wie, czy podpisałby ustawę wprowadzając podatek katastralny od 10-15 posiadanego mieszkania.

„Z całą pewnością jestem przeciwko podatkowi katastralnemu dla domów zwykłych Polaków i dla tych, którzy mają mieszkania także dla swoich dzieci. Ale dostrzegam pewien problem, o czym rozmawialiśmy w czasie jednej z debat, w którym miejscu jest potencjalna granica. Patrząc na lex Kropiwnicki, ministra Kropiwnickiego i na tych posłów Platformy Obywatelskiej, którzy mają po 10, 14, 15 mieszkań, to biorąc odpowiedzialność za Polskę i mając świadomość, że młodzi Polacy czekają na mieszkania, które właśnie są w takim obrocie komercyjnym, finansowym i jako przeciwnik podatku katastralnego to zastanawiam się, czy powinna być, a jeśli tak, to gdzie ona powinna się znajdować, granica dla posiadaczy mieszkań” – powiedział Karol NAWROCKI. Na koniec odnośnie tego wątku jasno jednak kandydat obywatelski zadeklarował, iż jest przeciwko podatkowi katastralnemu.

2. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego.

Kandydat obywatelski, mający poparcie PiS, oświadczył, iż będzie bronił polskiej waluty narodowej oraz nie pozwoli na likwidację gotówki w Polsce. „Oczywiście, że będę stał na straży polskiego złotego. Jest to część mojego programu. Te nasze programy w niektórych punktach się spotykały. Powiem tu o jednej rzeczy: w maju 2024 r. Pana kolega, Pan wicemarszałek Krzysztof Bosak, organizował stulecie polskiego złotego w Sejmie, wystawę, razem z Instytutem Pamięci Narodowej, którego jestem prezesem. Już tam w polskim Sejmie na zaproszenie Konfederacji deklarowałem jasno swój pogląd, co do polskiego złotego” – oznajmił Karol NAWROCKI.

„Tak, jestem przeciwnikiem euro. Nie tylko ze względów ekonomicznych, chociaż te są oczywiście ważne. Nie chciałbym, aby rezerwy złota wyjechały z Polski. Będę też obrońcą polskiej gotówki. Polska gotówka to polska wolność” – stwierdził kandydat obywatelski.

3. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów, zgodnych z polską Konstytucją.

Z tym kluczowym punktem „ósemki” Sławomira Mentzena ubiegający się o urząd prezydenta RP kandydat obywatelski również się zgodził. „Oczywiście. Artykuł 54 konstytucji mówi o tym w sposób naturalny. Będę przyszłym strażnikiem konstytucji. Wolność słowa jest jednym z fundamentów funkcjonowania polskiej demokracji. Jak przyglądam się temu, co obecnie rządzący przepychając tzw. ustawę o mowie nienawiści, to jestem tym oburzony. Nie podpisałbym nigdy czegoś takiego – w szczególności, że ten katalog ideologiczny, który chce się tam załączyć sprawiłby, że pewnie doktor Sławomir Mentzen i ileś tam tysięcy z oglądających nas dzisiaj ludzi mogliby dostać zarzuty. To jest niepoważne” – powiedział Karol NAWROCKI.

Sławomir Mentzen stwierdził, że ta deklaracja bardzo go cieszy. „Nie ma mowy o żadnej nowej ustawie o mowie nienawiści?” – dopytał dla całkowitej pewności współprzewodniczący Konfederacji. Na co Karol NAWROCKI odpowiedział: „Ta ustawa o mowie nienawiści to powinna trafić do śmietnika. Oczywiście hejt jest zjawiskiem, który dotykał i mnie i Pana (w tym momencie Karol NAWROCKI pokazał hejterską grafikę przedstawiającą jego oraz Sławomira Mentzena w hitlerowskich strojach – przyp. red.), ale te ustawy o mowie nienawiści nie naprawią tego” – powiedział Karol NAWROCKI.

Sławomir Mentzen zapytał także Karola NAWROCKIEGO jak ocenia fakt tego, że w trakcie drugiej kadencji ostatnich samodzielnych rządów Zjednoczonej Prawicy zapadła decyzja o niezapraszaniu polityków Konfederacji do mediów publicznych, aby po prawej stronie PiS-owi nie wyrosła konkurencja, a zamiast tego regularnie i często byli zapraszani politycy Lewicy, którymi straszono odbiorców telewizji publicznej.

„Nie podobało mi się to. Nie rozumiałem tego, że nie są zapraszani przedstawiciele Konfederacji do Telewizji Polskiej. Ja uznaję, że we wszystkich stacjach telewizyjnych, których dużo nas teraz transmituje, wszystkie środowiska polityczne powinny mieć możliwość wypowiedzenia się, a szczególnie w telewizji publicznej” – powiedział Karol NAWROCKI.

4. Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy.

Karol NAWROCKI jasno zadeklarował, potwierdzając to co mówił wielokrotnie wcześniej, iż jako prezydent RP nigdy nie zgodzi się na wysłanie polskich żołnierzy na Ukrainę, aby ci ginęli w Donbasie i innych terenach frontowych walk. „Oczywiście, że nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, ale wyślę za to polskich przedsiębiorców, gdy Ukraina będzie się odbudowywać. My jako państwo powinniśmy skorzystać z tego co południowo-wschodnia Polska już zbudowała dla pomocy Ukrainie na Podkarpaciu. Wbrew temu co chcieliby Niemcy, to my powinniśmy być główną siłą odbudowującą Ukrainę w momencie, gdy ona się zakończy” – powiedział kandydat obywatelski.

Następnie dodał ponownie: „Nie wyślę polskich żołnierzy na Ukrainę. Polscy żołnierze powinni chronić Rzeczpospolitą”- stwierdził Karol NAWROCKI. Sławomir Mentzen ocenił, że jest to świetna odpowiedź – jak sam jednak stwierdził nie był nią zaskoczony, gdyż pamięta, że Karol NAWROCKI od początku swojej kampanii był przeciwko takim szalonym pomysłom – ale dopytał przy tym, czy obecny prezes Instytutu Pamięci Narodowej nadal byłby przeciwko wysyłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę nawet, gdyby poprosił go o to Donald Trump.

„Jeśli chodzi o sojusznicze wypełnianie naszych zobowiązań w ramach NATO – artykuł 5 i wszystko do czego jako wspólnota się zobowiązaliśmy – ale to nie zobowiązuje nas do tego, aby wysyłać żołnierzy na Ukrainę, która nie jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Więc jeśli byłoby tego rodzaju pytanie, to jako że naprawdę uznaję suwerenność państwa polskiego, to powiedziałbym właśnie w tym tonie: że nie widzę takiej możliwości” – powiedział Karol NAWROCKI.

5.Nie podpiszę ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO.

I z tym punktem „ósemki” Sławomira Mentzena Karol NAWROCKI jednoznacznie się zgodził. „Oczywiście, że nie odpiszę takiej ustawy. Dzisiaj w ogóle dyskusja o wejściu Ukrainy do NATO jest zupełnie bezprzedmiotowa. Jak Ukraina w ogóle miałaby wejść obecnie do NATO? Przecież to oznaczałoby, że cały Sojusz Północnoatlantycki znalazłby się w wojnie z Federacją Rosyjską – to po pierwsze. W czasie mojej pierwszej kadencji, gdy zostanę prezydentem, to cała procedura przystąpienia państwa do Sojuszu Północnoatlantyckiego trwa latami. Poza tym państwo ukraińskie pomimo dzielnej obrony przed Federacją Rosyjską nie jest jeszcze do wielu procesów zachodzących w takim demokratycznym świecie gotowe. Przecież znamy przykłady głębokiej korupcji, czy w ogóle nieprzygotowania państwa ukraińskiego do bycia w Unii Europejskiej, czy NATO” – stwierdził Karol NAWROCKI.

„W świecie idealnym chciałbym jednak, żeby Ukraina była częścią cywilizacji zachodniej, a nie cywilizacji wschodniej. Byłoby to dobre dla świata, gdyby nastąpiło w perspektywie takiej dekady” – dodał następnie Karol NAWROCKI, odnosząc się do wątku jaki byłby jego idealny geopolityczny układ sił w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Ja od samego początku mówiłem, że choćby ekshumacja na Wołyniu powinna być elementem negocjacji pomiędzy Polską a Ukrainą. I pytano mnie, a nawet napadano i mówiono: «ale jak to, przecież tam jest wojna». Tak jest wojna, powinniśmy pomagać, uznaję, że przezbrojenie polskiej armii i pomoc sprzętowa Ukrainie oraz odpychanie zagrożenia Federacji Rosyjski było potrzebne, natomiast uznawałem od samego początku, że to co robi Ukraina i Wołodymyr Zełenski w kontekście ekshumacji, czy nierównej konkurencji dla polskich gospodarstw rolnych następująca na skutek zalewania naszego rynku ukraińskim zbożem, jest rzeczą nieprzyzwoitą” – stwierdził Karol NAWROCKI.

6. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni.

Karol NAWROCKI zadeklarował, iż jako prezydent RP nie zgodzi się na wdrażanie dalszych przepisów utrudniających Polakom uzyskanie dostępu do broni palnej. „Dzisiaj jest bardzo trudno uzyskać pozwolenie na broń w Polsce. Po drugie dzisiaj jesteśmy w sytuacji, że taką obronność cywilną państwa polskiego trzeba podnosić i potrzebujemy: szkoleń wojskowych, szkoleń cywilnych, szkoleń Wojsk Obrony Terytorialnej. Te regulacje, które są dzisiaj, rzeczywiście są skomplikowane” – powiedział.

„Dzisiaj po raz pierwszy publicznie to powiem, co zostawiłem na rozmowę z doktorem Sławomirem Mentzenem, że ja mam dostęp do osobistej broni palnej. Jak zaczęła mnie ścigać Federacja Rosyjska i grożono mi regularnie śmiercią za likwidacje sowieckich obiektów propagandowych, to po długiej procedurze, kolejnych testach itp. uzyskałem dostęp do broni osobistej, bo miałem zagrożenie życia przez obce państwo. Byłem wówczas chyba jedną z czterech osób, które dostały pozwolenie w ciągu jednego roku. Więc na pewno trudno uzyskać takie pozwolenie i nie będę zaostrzał tego praca” – stwierdził Karol NAWROCKI.

7. Nie zgodzę się na przekazywanie jakichkolwiek kompetencji władz Rzeczypospolitej Polskiej do organów Unii Europejskiej.

Również z tym postulatem Karol NAWROCKI się całkowicie zgodził oraz stwierdził, że jest przeciwnikiem realizowanej przez UE polityki Zielonego Ładu, a także sprzeciwia się umowie o wolnym handlu Unii Europejskiej z Mercosur (z krajami Ameryki Południowej).

„Oczywiście, że nie zgodzę się na to. Ja miałem taki pomysł, aby jeśli chodzi o politykę europejską rozszerzyć tę listę o akty sprzeciwu wobec Zielonego Ładu, czy Mercosur. Chociaż to się zamyka w tych punktach, to jest to tak poważny problem dla polskiego rolnictwa, dla polskich lasów i w ogóle dla przyszłości Polaków, 14 mln polskich gospodarstw domowych, stąd pomyślałem, że mogliśmy tę deklarację nieco rozbudować i zaostrzyć” – powiedział Karol NAWROCKI.

„To jest naturalne, że Zielony Ład jest zły i to jest rzecz, która łączy wiele środowisk. Cieszę się, że łączy też w tym zakresie nas. Gdy skorzystam z artykułu 125 konstytucji, żeby zrobić narodowe referendum w sprawie odrzucenia Zielonego Ładu to liczę na poparcie Konfederacji – stwierdził Karol NAWROCKI. Sławomir Mentzen odparł, że Konfederacji oczywiście bardzo zależy na odrzuceniu Zielonego Ładu.

8. Nie podpiszę ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych osłabiających rolę Polski, np. poprzez osłabienie siły głosu lub odebranie prawa weta.

Co nie powinno stanowić zaskoczenia, również w ostatnim punkcie „ósemki” Sławomira Mentzena Karol NAWROCKI się zgodził. „To co dzisiaj się dzieje w związku z tendencjami centralizacyjnymi Unii Europejskiej, często działaniem pozatraktatowym, jest zagrożeniem w ogóle dla naszej suwerenności. Ja się obawiam, co może stać się z państwem polskim w najbliższych latach i dekadach” – powiedział Karol NAWROCKI.

„My wchodziliśmy do Unii Europejskiej, żeby korzystać ze wspólnego rynku, żeby dać szansę naszym przedsiębiorcom, żeby mieć nie mniej wolności, ale więcej. Wchodziliśmy do Unii Europejskiej po to, aby korzystać ze Strefy Schengen i abyśmy mogli swobodnie jeździć po całej Europie. Mijają latach i my zaczynamy oddawać nasze kompetencje w zakresie polskich gospodarstw rolnych, polskich lasów, zaczynamy oddawać swoje kompetencje w zakresie edukacji. […] Przesuwanie przemysłu zbrojeniowego do Paryża i Berlina, próby budowania europejskiej armii za którą miałaby odpowiadać Ursula von der Leyen, która nie przyczyniła się nawet niemieckiej armii, gdy była tam ministrem obrony narodowej, to jest coś niedopuszczalnego. Tak, nie podpiszę żadnych zobowiązań, ani żadnych traktatów, które dążą do stworzenia z Europy parapaństwa” – stwierdził Karol NAWROCKI.

„Przyszły prezydent Polski musi być strażnikiem nie tylko suwerenności Polski. Nie wyobrażam sobie, że my za 20 lat będziemy obywatelami Unii Europejskiej polskiego pochodzenia. Przyszły prezydent powinien być także strażnikiem bezpieczeństwa. My dzisiaj przez nieszczelną granicę zachodnią i przez brak reakcji polskiego rządu rozwiązujemy niemiecki problem kosztem bezpieczeństwa Polek i Polaków. To jest też element mojego programu. Ja proponuję zamiast centrów integracji cudzoziemców proponuje centra deportacji nielegalnych imigracji” – zauważył Karol NAWROCKI.

Karol NAWROCKI u Sławomira Mentzena – rozmowa z rekordową oglądalnością

.Rozmowa pomiędzy Sławomirem Mentzenem a Karolem NAWROCKIM odbyła się na zaproszenie tego pierwszego. Współprzewodniczący Konfederacji oraz prezes Nowej Nadziei 20 maja wystosował zaproszenie do rozmowy na swój kanał zarazem do prezesa IPN, jak i kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2025 Rafała TRZASKOWSKIEGO. Obydwaj kandydaci przyjęli zaproszenia. Jak stwierdził Sławomir Mentzen, poprzez format tych rozmów chce on dać możliwość swoim rywalom z pierwszej tury przekonania do siebie 2 mln 902 tys. wyborców, jacy to niego oddali głos w tych wyborach.

Rozmowy te mają za zadanie przybliżenie elektoratowi Konfederacji poglądów, planów na przyszłość oraz ogólnych zamierzeń Karola NAWROCKIEGO i Rafała TRZASKOWSKIEGO. Pierwsza rozmowa z kandydatem obywatelskim startującym z poparciem PiS zgodnie z planem odbyła się 22 maja. Zrealizowana w ramach YouTubowej serii Sławomira Mentzena, „Mentzen Grilluje”, konwersacja obydwu polityków była transmitowana przez największe polskie telewizje informacyjne, takie jak: Telewizja Republika, Polsat News, TVP Info, TVN – jak stwierdził Sławomir Mentzen ta ostatnia stacja początkowa chciała realizować retransmisję rozmowy bez wcześniejszej zgody.

Jak wynika z danych serwisu Stream Charts, w momencie transmisji 22 maja 2025 r. rozmowa na żywo Sławomira Mentzena z Karolem NAWROCKIM była najpopularniejszym livem na świecie – w momencie szczytu oglądało ją w tym samym czasie 320 tys. osób. Rozmowa zdobyła ogromną oglądalność zarówno na żywo, jak i po jej zakończeniu. Na samym kanale YouTube Sławomira Mentzena do wieczora 22 maja 2025 r. w mniej niż 24 godziny materiał ten uzyskał 3 mln wyświetleń.

Reakcje zdecydowanej większości oglądających oraz liczne sondaże wskazują, iż dla kandydata obywatelskiego Karola NAWROCKIEGO rozmowa ta okazała się dużym sukcesem, który może okazać się game changerem drugiej rundy obecnego wyścigu prezydenckiego.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 maja 2025