Rocznice Najważniejsze. 10 marca
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 10 marca?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 10 marca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 10 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
- 1452: Urodził się Ferdynand II Aragoński (zwany również Katolickim), jeden z najpotężniejszych władców europejskich doby XV stulecia, król Aragonii, Kastylii Sycylii i Neapolu, za panowania którego doszło do zakończenia rekonkwisty na Półwyspie Iberyjskim oraz zjednoczenia Hiszpanii. Jeden z głównych architektów hiszpańskiego imperium kolonialnego, współtwórca hiszpańskiej inkwizycji (1478 r.).
- 1517: W Moskwie został zawarty antypolski traktat zaczepno-obronny pomiędzy Wielkim Księstwem Moskiewskim a zakonem krzyżackim. Rosjanie i Krzyżacy zobowiązywali się m.in. do wspólnego ataku na Polskę. W 1519 r. wybuchła wojna, zakończona zwycięstwem Królestwa Polskiego. Jego efektem był Hołd pruski (1525 r.).
- 1822: Zmarł Józef Wybicki, polski pisarz i polityk, działacz niepodległościowy, współtwórca Legionów Polskich we Włoszech, autor słów pieśni legionowej, nazwanej później „Mazurkiem Dąbrowskiego”.
- 1872: Zmarł Giuseppe Mazzini, włoski rewolucjonista, orędownik zjednoczenia Włoch, przywódca włoskiego powstania, które wybuchło podczas Wiosny Ludów w 1848 r. (wspólnie z Giuseppe Garibaldim), założyciel Młodych Włoch, Młodej Europy oraz Centralnego Komitetu Demokracji Europejskiej. Symbol walki o wolność i ideały republikańskie w erze dominacji państw Świętego Przymierza.
- 1939: Józef Stalin wygłosił tzw. „kasztanową mowę”, zapowiadającą zbliżenie radziecko-niemieckie. Pięć miesięcy później, dnia 23 sierpnia, oba reżimy totalitarne podpisały traktat Ribbentrop-Mołotow.
- 1944: W ruinach getta warszawskiego Niemcy rozstrzelali 38 Żydów. Pośród ofiar znajdował się m.in. Emanuel Ringelblum, historyk i twórca podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego.
- 1946: Zakończył się tzw. pseudosobór lwowski, zgromadzenie zwołane przez władze stalinowskie, podczas którego zniesiono unię brzeską i przyłączono Ukraińską Cerkiew Greckokatolicką do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
- 1959: Wybuchło powstanie tybetańskie przeciw chińskiej dominacji i rządom komunistycznym. Według szacunków Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie podczas walk w 1959 r. zginęło 85-87 tys. Tybetańczyków. Po upadku powstania tych, którzy przeżyli, czekały represje.
- 1974: Zmarł Bolesław Kominek, arcybiskup metropolita wrocławski, kardynał, główny inicjator i autor „Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich…” z 1965 roku.
Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze