Rocznice Najważniejsze. 12 sierpnia

Rocznice Najważniejsze. 12 sierpnia

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 12 sierpnia?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 12 sierpnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 12 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

30 p.n.e.: Zginęła Kleopatra VII, ostatnia królowa Egiptu z dynastii Ptolemeuszów. Według historycznych przekazów popełniła samobójstwo, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że została zamordowana na polecenie Oktawiana Augusta.

1399: Doszło do bitwy nad Worsklą, w której wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego wraz z sojusznikami (m.in. Polakami) pod wodzą księcia Witolda przegrały z siłami Złotej Ordy dowodzonymi przez Edygeja. Bitwa uniemożliwiła Witoldowi podporządkowanie sobie ziem Rusi na wschodzie, a w dalszej perspektywie przekształcenie Litwy w wielkoruskie mocarstwo. Zdaniem badaczy ta porażka walnie przyczyniła się do podtrzymania unii polsko-litewskiej. 

1541: Urodził się Hipacy Pociej, szlachcic wywodzący się z Wielkiego Księstwa Litewskiego, sekretarz królewski Zygmunta II Augusta, jeden z głównych twórców Kościoła unickiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, współautor unii brzeskiej (1596 r.), w latach 1599/1600-1613 metropolita kijowski.

1898: Stany Zjednoczone i Hiszpania porozumiały się w sprawie zawieszenia broni de facto kończącego wojnę między tymi krajami. Amerykanie wyparli Hiszpanów z półkuli zachodniej i zapewnili USA status mocarstwa. 

1914: Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Austro-Węgrom (w ramach serii wypowiedzeń wojny rozpoczynającej I wojnę światową).

1944: Rozpoczęła się bitwa pod Falaise, decydujący etap walk w Normandii podczas II wojny światowej. Udział w bitwie wzięła 1. DP gen. Stanisława Maczka, będąca jedną z kluczowych jednostek przesądzających o zwycięstwie aliantów.

1949: Przyjęto 4 Konwencje genewskie o ochronie ofiar wojny.

1955: Zmarł Thomas Mann, niemiecki pisarz, jeden z najwybitniejszych autorów XX w., laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1929 r.), autor m.in. BuddenbrookówŚmierci w WenecjiCzarodziejskiej góry czy Doktora Faustusa.

1964: Przewodniczącym Rady Państwa w PRL został Edward Ochab.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 sierpnia 2024
Fot. Kanadyjscy żołnierze przy granicy miasta Falaise (17 sierpnia 1944 r.) / Archives Normandie 1939-45, domena publiczna, Wikimedia.