Rocznice Najważniejsze. 15 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 15 czerwca?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 15 czerwca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 15 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1215: Angielski król Jan bez Ziemi wydał Wielką Kartę Swobód.
1389: Doszło do bitwy na Kosowym Polu, w trakcie której wojska serbskie wspierane przez Wołochów, Węgrów i Bośniaków starły się z armią Imperium Osmańskiego. Turcy odnieśli zwycięstwo, które przyczyniło się do umocnienia ich pozycji na Bałkanach i późniejszego upadku państwa serbskiego. Bitwa na Kosowym Polu jest jednym z centralnych punktów świadomości narodowej współczesnych Serbów.
1476: Karol Śmiały (zwany też Zuchwałym) został księciem Burgundii. Był jednym z najpotężniejszych władców Europy, a jego państwo stało się centralnym punktem rozwoju europejskiej kultury rycerskiej.
1520: Papież Leon X ogłosił bullę Exsurge Domine, w której potępił poglądy Marcina Lutra.
1808: Podczas wojny na Półwyspie Iberyjskim rozpoczęło się oblężenie Saragossy przez wojska napoleońskie.
1827: W warszawskim Pałacu Krasińskich odbyła się pierwsza sesja Sądu Sejmowego mającego rozstrzygnąć kwestię osób podejrzanych o przynależność do Towarzystwa Patriotycznego.
1835: Zmarł Bonawentura Niemojowski, polski prawnik, polityk i publicysta, poseł na Sejm Królestwa Polskiego, jeden z przywódców opozycji (tzw. kaliszanie), ostatni prezes Rządu Narodowego podczas powstania listopadowego, następnie prezes Komitetu Tymczasowego Emigracji Polskiej.
1846: Urodził się Leon Biliński, polski polityk, naukowiec i ekonomista, rektor Uniwersytetu Lwowskiego, prezes Koła Polskiego w austriackiej Radzie Państwa, prezes C.K. Austriackich Kolei Państwowych, minister skarbu Austro-Węgier oraz namiestnik cywilny Bośni i Hercegowiny. Po wybuchu I wojny światowej jeden z głównych inicjatorów powołania Naczelnego Komitetu Narodowego, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości minister skarbu II RP. Leon Biliński zmarł w 1923 r. – również 15 czerwca.
1867: W Warszawie powstało Archiwum Akt Dawnych.
1919: Zakończył się pierwszy nieprzerwany lot przez Ocean Atlantycki (bez międzylądowania). Dokonali tego brytyjscy lotnicy John Alcock i Arthur Whitten Brown. Wystartowali 14 czerwca z Nowej Funlandii, a wylądowali na zachodnim wybrzeżu Irlandii po ok. 16,5 godz. lotu.
1940: Rozpoczęła się operacja „Ariel” – ewakuacja wojsk alianckich z zachodniej Francji podczas kampanii francuskiej (II wojna światowa).
1941: Zmarł Stanisław Thugutt, polski żołnierz, polityk i publicysta, członek Legionów Polskich, członek POW, poseł na Sejm (1922-1927), prezes PSL „Wyzwolenie” (1922-1923), Wiceprezes Rady Ministrów (1924-1925), a także prezes Rady Naczelnej Stronnictwa Ludowego (1935-1938).
1952: Zmarła Krystyna Skarbek, polska agentka wywiadu, podczas II wojny światowej czołowy szpieg brytyjskich tajnych służb, jedna z najbardziej zaufanych współpracownic Winstona Churchilla.
1954: W Bazylei powstała Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).
1977: Miała miejsce premiera kultowego filmu wojennego O jeden most za daleko w reżyserii Richarda Attenborough.
1977: W Hiszpanii odbyły się pierwsze wybory parlamentarne po śmierci gen. Francisco Franco.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka