Rocznice Najważniejsze. 17 sierpnia
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 17 sierpnia?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 17 sierpnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 17 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1629: Urodził się Jan III Sobieski, król Polski i wielki książę litewski w latach 1674-1696, przywódca wojsk koalicji antytureckiej, które w 1683 r. rozgromiły armię osmańską pod Wiedniem, a następnie pod Parkanami, co walnie przyczyniło się do utraty przez Turcję pozycji pierwszorzędnego mocarstwa w kolejnych dekadach.
1649: Podczas powstania Chmielnickiego zawarto ugodę zborowską między Kozakami a Rzeczpospolitą.
1786: Zmarł Fryderyk II Hohenzollern zwany Wielkim, król Prus, współtwórca ich mocarstwowej pozycji, jeden z najwybitniejszych polityków europejskich w XVIII w., jeden z inicjatorów pierwszego rozbioru Rzeczpospolitej.
1920: Podczas wojny polsko-sowieckiej doszło do bitwy pod Zadwórzem (dalekie przedpole Lwowa), zwanej „polskimi Termopilami”.
1939: Zmarł Wojciech Korfanty, polityk, publicysta, lider propolskiego ruchu narodowościowego na Górnym Śląsku, jeden z Ojców Niepodległości.
1945: W Wielkiej Brytanii miała miejsce premiera powieści Folwark zwierzęcy George’a Orwella.
1968: Podczas zawodów w Chorzowie Andrzej Stalmach jako pierwszy Polak przekroczył granicę 8 metrów w skoku w dal (osiągnął wynik 8,11 m).
1980: Międzyzakładowy Komitet Strajkowy przedstawił swoich 21 postulatów. Jednym z nich była m.in. akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka