Rocznice Najważniejsze. 23 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 23 czerwca?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 23 czerwca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 23 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1800: Urodził się Karol Marcinkowski, polski lekarz, działacz społeczny, uczestnik powstania listopadowego, twórca poznańskiego Towarzystwa Naukowej Pomocy, inicjator budowy Hotelu Bazar.
1818: Na Wawelu odbył się ponowny pogrzeb Tadeusza Kościuszki.
1923: Zmarł Antoni Abraham, działacz społeczny, pisarz ludowy, czołowy propagator i krzewiciel polskości na Kaszubach, delegat na konferencję pokojową w Paryżu (1919 r.), gdzie walczył o przyłączenie Kaszub do Polski.
1923: Polskie władze ustanowiły nowe odznaczenie państwowe – Krzyż Zasługi.
1944: Niemcy rozpoczęli likwidację łódzkiego getta – największego na terenie okupowanej Polski po getcie warszawskim.
2013: Kopalnię soli w Bochni wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
2016: W Wielkiej Brytanii odbyło się referendum w sprawie dalszego członkostwa kraju w Unii Europejskiej. 51,9 proc. głosujących opowiedziało się za wystąpieniem państwa z UE (przy frekwencji na poziomie 72,2 proc.).
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka