Rocznice Najważniejsze. 25 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 25 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 25 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 25 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 25 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1183: Cesarz Fryderyk Barbarossa zawarł z Ligą Lombardzką pokój w Konstancji. Władca potwierdził szeroką autonomię szeregu miast włoskich w zamian za przysięgę na wierność. Był to jeden z kluczowych etapów rozwoju włoskich komun miejskich, gdzie z czasem narodził się nowożytny republikanizm europejski.

1447: Odbyła się koronacja Kazimierza IV Jagiellończyka na króla Polski. Od 1440 r. był już wielkim księciem litewskim. Zapisał się w historii jako jeden z najwybitniejszych władców w dziejach unii polsko-litewskiej.

1736: Rozpoczął się sejm pacyfikacyjny kończący wojnę domową po śmierci króla Augusta II Mocnego.

1876: Doszło do bitwy nad Little Bighorn, w której Indianie pod wodzą Siedzącego Byka i Szalonego Konia pokonali kawalerię USA dowodzoną przez ppłk. George’a A. Custera. Był to jeden z najsłynniejszych epizodów walki Indian o niezależność.

1903: Wojciech Korfanty, polski działacz niepodległościowy i orędownik przyłączenia Górnego Śląska do Polski, został wybrany posłem do niemieckiego Reichstagu.

1903: Urodził się George Orwell, brytyjski pisarz i publicysta, autor m.in. Roku 1984 oraz Folwarku zwierzęcego, które przeszły do historii literatury współczesnej i na stałe zapisały się w kulturze.

1911: Powstał Związek Polski Piłki Nożnej we Lwowie – protoplasta dzisiejszego PZPN. Jego zadaniem było organizowanie życia piłkarskiego w zaborze austriackim. Związek aktywnie działał do wybuchu I wojny światowej. W 1913 r. zrzeszał 24 kluby. W 1920 r. zdecydowano o jego samorozwiązaniu, ponieważ w grudniu 1919 r. powstał Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN).

1940: Zakończyła się ewakuacja wojsk alianckich z Francji zachodniej podczas II wojny światowej (operacja Ariel).

1941: ZSRS dokonało inwazji na Finlandię. Rozpoczęła się wojna radziecko-fińska trwająca do 1944 r., zwana wojną kontynuacyjną (kontynuacja tzw. wojny zimowej z lat 1939-1940).

1950: Atakiem Korei Północnej na Koreę Południową rozpoczęła się wojna koreańska, trwająca do lipca 1953 r.

1976: W polskich zakładach pracy, m.in. w Radomiu, Ursusie, Płocku, Łodzi, Starachowicach, Grudziądzu czy Nowym Targu, rozpoczęły się strajki spowodowane zapowiedzianą dzień wcześniej drastyczną podwyżką cen żywności. Początek Czerwca ’76.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 czerwca 2024
Fot. Zdjęcie George'a Orwella, kolory: Cassowary Colorizations, CC BY 2.0, Wikimedia.