Rocznice Najważniejsze. 25 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 25 maja?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 25 maja
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 25 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
735: Zmarł Beda Czcigodny, anglosaski mnich (benedyktyn), teolog, historyk, przyrodnik, doktor Kościoła, święty katolicki, prawosławny i anglikański, organizator życia kościelnego na Wyspach Brytyjskich, propagator wiedzy o kulistości Ziemi, autor Historii kościelnej narodu angielskiego, twórca tablic paschalnych obejmujących okres setek lat wprzód (dzięki nim wyznaczano datę Wielkanocy), jeden z najwybitniejszych uczonych swoich czasów.
992: Zmarł Mieszko I, książę Polan uznawany za twórcę polskiej państwowości, ojciec Bolesława Chrobrego.
1609: Zakończył się proces przenoszenia dworu z Krakowa do Warszawy przez Zygmunta III Wazę. Kraków pozostał oficjalną stolicą Królestwa Polskiego oraz tradycyjnym miejscem koronacji władców Rzeczypospolitej, Warszawa natomiast zyskała status „miasta rezydencjalnego Jego Królewskiej Mości”.
1818: Urodził się Jacob Burckhardt, szwajcarski historyk sztuki, literatury i kultury, uczeń Leopolda von Rankego, jeden z najwybitniejszych uczonych zajmujących się epoką renesansu, który położył podwaliny pod dalszy rozwój badań w tym obszarze. Autor ponadczasowego i sławnego dzieła Kultura Odrodzenia we Włoszech.
1821: Klemens Lothar von Metternich, jeden z architektów Świętego Przymierza, został kanclerzem Cesarstwa Austrii.
1948: W warszawskim więzieniu na Rakowieckiej wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim poprzez strzał w tył głowy. Tej zbrodni dopuścił się Piotr Śmietański – „kat Mokotowa”.
1963: W Addis Abebie (Etiopia) powstała Organizację Jedności Afrykańskiej.
1981: W Rijadzie (Arabia Saudyjska) powołano Radę Współpracy Zatoki Perskiej. W jej skład wchodzą: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
1997: Odbyło się ogólnokrajowe referendum w sprawie przyjęcia nowej Konstytucji RP (tzw. referendum konstytucyjne). Za przyjęciem nowej ustawy zasadniczej opowiedziało się 53,45 proc. głosujących przy frekwencji na poziomie 42,86 proc.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka