Rocznice Najważniejsze. 27 września

Rocznice Najważniejsze. 27 września

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 27 września? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 27 września

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 27 września? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1389 – Urodził się Kosma Medyceusz (Starszy)Ojciec Ojczyzny, nieformalny władca Republiki Florenckiej, twórca potęgi rodu Medyceuszy.

1422 – Polska i Litwa zawarły z Krzyżakami pokój mełneński, na mocy którego Zakon zrzekł się Żmudzi. Ten moment uchodzi za symboliczny koniec epoki ekspansji państwa krzyżackiego.

1533 – Urodził się Stefan Batory, książę Siedmiogrodu (od 1571 r.), król Polski oraz wielki książę Litwy (od 1576 r.).

1605 – Miała miejsce bitwa pod Kircholmem, jedno z najświetniejszych zwycięstw w historii Rzeczpospolitej. Wojska pod wodzą hetmana Jana Karola Chodkiewicza rozgromiły wówczas znacznie liczniejszą armię szwedzką. Niestety sukces nie został należycie wykorzystany. 

1612 – Zmarł Piotr Skarga, polski duchowny katolicki, jezuita, teolog, pisarz polityczny, czołowy przedstawiciel kontrreformacji w Rzeczpospolitej i jeden z najsłynniejszych kaznodziejów w dziejach kraju, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego, spowiednik króla Zygmunta III Wazy, autor m.in. „Kazań sejmowych”.

1660 – Wojska polskie zwyciężyły Rosjan w bitwie pod Lubarem.

1885 – Urodził się Stanisław Pigoń, historyk literatury polskiej, pedagog, wychowawca, edytor, profesor na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 1926-1928 rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.  

1926 – Powstał trzeci rząd Kazimierza Bartla, który istniał przez 3 dni. Zastąpił go pierwszy rząd Józefa Piłsudskiego. W jego skład wszedł również Kazimierz Bartel (jako wicepremier).

1939 – W oblężonej przez Niemców Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski, pierwsza polska organizacja konspiracyjna podczas II wojny światowej, która z czasem przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie Armię Krajową. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Tego samego dnia w stolicy powstały również Szare Szeregi. 

1940 – Podczas II wojny światowej Niemcy, Włochy i Japonia podpisały w Berlinie pakt trzech, porozumienie dotyczące współpracy polityczno-militarnej.

1942 – Z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej i Wandy Krahelskiej-Filipowicz powstała polska organizacja konspiracyjna pod nazwą Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom (Żegota), który dn. 4 grudnia został przekształcony w Radę Pomocy Żydom. 

1954 – Funkcję przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej objął Mao Zedong.

1988Mieczysław Rakowski został mianowany premierem PRL.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 września 2024
Fot. Wojciech Kossak, obraz „Kircholm” / Wikimedia.