Rocznice Najważniejsze. 28 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 28 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 28 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 28 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 28 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1245: Rozpoczął się Sobór lyoński I.

1519: Karol V Habsburg został wybrany cesarzem rzymskim. Jego władztwo było jednym z najrozleglejszych i najpotężniejszych w dziejach nowożytnych.

1651: Rozpoczęła się bitwa pod Beresteczkiem podczas powstania Chmielnickiego, jedno z największych starć lądowych XVII w. W bitwie zwycięstwo odniosła strona polska, która pobiła wojsko kozacko-tatarskie.

1660: Doszło do bitwy pod Połonką, w której wojska Rzeczpospolitej pod wodzą Pawła Sapiehy i Stefana Czarnieckiego zwyciężyły Rosjan dowodzonych przez Iwana Chowańskiego.

1834: W Paryżu ukazał się pierwodruk Pana Tadeusza autorstwa Adama Mickiewicza.

1914: Doszło do zamachu w Sarajewie, podczas którego Gawriło Princip zamordował arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga, następcę tronu Austro Węgier. Stało się to jednym z zapalników, które pośrednio doprowadziły do wybuchu I wojny światowej.

1919: Podpisano traktat wersalski kończący I wojnę światową.

1927: Prochy Juliusza Słowackiego złożono w wawelskiej Krypcie Wieszczów po uprzednim sprowadzeniu ich do Polski.

1945: Powstał Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej – organizacja polityczna powołana przez Bolesława Bieruta, wkrótce uznana przez aliantów zachodnich i pełniąca rolę oficjalnego rządu polskiego po II wojnie światowej.

1956: W Poznaniu rozpoczęły się protesty robotnicze znane jako Poznański Czerwiec, następnie krwawo stłumione przez komunistyczne władze PRL.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 czerwca 2024
Fot. Protestujący podczas Poznańskiego Czerwca, autor nieznany, domena publiczna, Wikimedia.