Rocznice Najważniejsze. 3 lipca

Rocznice Najważniejsze. 3 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 3 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 3 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 3 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1893: W Nowym Sączu powołano do życia Związek Stronnictwa Chłopskiego, pierwszą polityczną organizację chłopską na ziemiach polskich i jedną z najstarszych w Europie.

1947: Na Sejmie Ustawodawczym przyjęto ustawę o odbudowie Warszawy.

1989: Adam Michnik opublikował w „Gazecie Wyborczej” artykuł Wasz prezydent, nasz premier, w którym postulował uznanie przez opozycję solidarnościową prezydenta RP wywodzącego się z obozu komunistycznego, w przypadku gdyby obóz „Solidarności” mógł obsadzić stanowisko premiera. Tekst wywołał szereg dyskusji na temat kształtu systemu władzy w Polsce.

1863: Zakończyła się bitwa pod Gettysburgiem – najkrwawsza i jedna z najważniejszych batalii wojny secesyjnej. Górą były wojska Unii.

1866: Prusy zwyciężyły Austrię w bitwie pod Sadową. Tym samym państwo pruskie stało się najważniejszym w Rzeszy niemieckiej, z czego skorzysta w latach 1870-71, będąc główną siłą napędową zjednoczenia Niemiec. Osłabione Cesarstwo Austriackie podda się natomiast przeobrażeniom wewnętrznym, z których wyłonią się Austro-Węgry.

1880: Ukazało się pierwsze wydanie czasopisma naukowego „Science”, stworzonego przez Thomasa Alvę Edisona.

1883: Urodził się Franz Kafka, austriacko-czeski pisarz pochodzenia żydowskiego, autor m.in. Procesu.

1974: Stany Zjednoczone i Związek Sowiecki zawarły w Moskwie Traktat o ograniczeniu podziemnych prób broni jądrowej.

1974: Doszło do jednego z najsłynniejszych meczów w historii polskiej piłki nożnej. Biało-czerwoni zmierzyli się na Stadionie Leśnym we Frankfurcie z reprezentacją RFN w półfinale Mistrzostw Świata. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Niemców 1:0. Z uwagi na panujące warunki atmosferyczne bywa określane „meczem na wodzie”.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 lipca 2024
Fot. Obraz George'a Bleibtreu „Bitwa pod Königgrätz [twierdza obok wsi Sadowa – red.], 3 lipca, 1866”, domena publiczna.