Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 17 lutego?

Co wydarzyło się 17 lutego? Rocznice

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 17 lutego?

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Co wydarzyło się 17 lutego? Kalendarium historyczne

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 17 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1600 – Na placu Campo de’ Fiori w Rzymie spłonął na stosie Giordano Bruno, włoski filozof, humanista, skazany na śmierć za poglądy uznane za herezję.

1673 – Zmarł Molier, właśc. Jean Baptiste Poquelin, jeden z najwybitniejszych francuskich komediopisarzy, autor m.in. „Skąpca”, „Świętoszka”, „Szkoły mężów”, „Szkoły żon”, „Mizanropa” czy „Don Juana”.

1704 – Urodził się Józef Pułaski, starosta warecki, marszałek oraz jeden z głównych przywódców i organizatorów konfederacji barskiej (1768-1772), ojciec Kazimierza Pułaskiego. 

1834 – W teatrze Jana Nepomucena Kamińskiego we Lwowie odbyła się prapremiera „Zemsty” Aleksandra Fredry. 

1863 – Na mocy rezolucji konferencji międzynarodowej zwołanej z inicjatywy Henriego Daunanta powstał Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (początkowo jako Międzynarodowy Komitet Pomocy Rannym Żołnierzom). 

1980 – Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi w historii zdobyli Mount Everest zimą, co stanowiło przełom w dziejach światowego himalaizmu.

„Piękno Historii”

.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lutego 2025
Fot. Édouard Debat-Ponsan, „Molière et Goudouli”, domena publiczna.