Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 6 lutego?

Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 6 lutego?

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 6 lutego?

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Co wydarzyło się 6 lutego? Kalendarium historyczne

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 6 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1515 – Zmarł Aldo Manuzio, włoski humanista i drukarz epoki Renesansu, jeden z najwybitniejszych mistrzów w swoim fachu. Wprowadził do użytku przenośne książeczki o niewielkim formacie, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju czytelnictwa i uchodzą za pierwowzór współczesnych książek kieszonkowych (typu pocket). Aldo Manuzio przyczynił się ponadto do ustandaryzowania zasad interpunkcji – w tym stawiania przecinków i średników. Publikował i rozpowszechniał rzadkie teksty klasycznych autorów w ich oryginalnym brzmieniu. Specjalnie na te potrzeby zlecił opracowanie czcionki przypominającej pismo odręczne, która stała się pierwowzorem dzisiejszej kursywy. Drukarnia Manuzia słynęła z jakości w całej Europie. Tylko za życia właściciela ukazało się w niej kilkadziesiąt wydań dzieł największych myślicieli starożytności oraz współczesnych mu włoskich humanistów.

1633 – W Krakowie odbyła się koronacja Władysława IV Wazy na króla Polski i wielkiego księcia litewskiego.

1905 – Urodził się Władysław Gomułka, polityk komunistyczny, I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej (1943-1948), a następnie I sekretarz KC PZPR (1956-1970). Podczas jego rządów w Polsce doszło m.in. do wydarzeń Marca 1968 r. oraz Grudnia 1970 r., które przypieczętowały polityczny los Gomułki.

1915 – Urodziła się Danuta Szaflarska (zm. 19 lutego 2017), aktorka, gwiazda i ikona polskiej sceny teatralnej oraz filmowej, najdłużej aktywna zawodowo spośród polskich aktorek (od września 1939 r. do listopada 2016 r.).

1911 – Urodził się Ronald Reagan, amerykański polityk, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1981-1989, który w poważnym stopniu przyczynił się do zakończenia zimnej wojny i rozpadu Związku Sowieckiego.

1945 – Urodził się Bob Marley, właśc. Robert Nesta Marley, jamajski wokalista, symbol gatunku reggae w muzyce, ikona kultury popularnej.

1952 – Zmarł Jerzy VI Windsor, a jego następczynią na brytyjskim tronie została Elżbieta II. Monarchini była jednym z najdłużej panujących władców w historii. Zasiadała na tronie przez 70 lat i 214 dni. Podczas jej rządów urząd premiera Wielkiej Brytanii pełniło 15 osób – od Winstona Churchilla po Liz Truss. 

1989 – W Polsce rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu, w których wzięli udział przedstawiciele komunistycznych władz PRL, demokratycznej opozycji oraz Kościołów: katolickiego i luterańskiego (w roli obserwatorów). Był to jeden z najważniejszych momentów okresu transformacji ustrojowej w Polsce. Podczas obrad podjęto m.in. decyzję o zarządzeniu częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 r. (tzw. wybory czerwcowe). 

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lutego 2025