Ślady przodka człowieka sprzed 3 milionów lat pomogą zrozumieć ewolucję
Liczące 3 miliony lat tanzańskie skamieniałe ślady należą do przodka człowieka. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Ohio, dotyczące śladów stóp z Laetoli, pomogą zrozumieć historię ludzkiej ewolucji w zakresie unikalnego chodu stworzenia które je zostawiło.
.W Laetoli, położonej w północnej Tanzanii, zostały w 1976 roku znalezione niezwykłe ślady przodka człowieka, które uległy skamienieniu w popiele 3,66 miliona lat temu. Ślady te nie od samego początku utożsamiano z naczelnymi, gdyż wpierw zakładano, że zostawił je niedźwiedź. Okazuje się, że twórcami śladów są dwa prastare gatunki hominidów.
Jednym z czynników, który wpłynął na tak długi okres rozwikłania tajemnicy tanzańskich śladów był fakt odnalezienia dwa lata później innych śladów prehistorycznych człowiekowatych, które kompletnie różniły się od tych pierwszych. Zestaw śladów odnaleziony w 1978 r. należał do gatunku Australopithecus afarensis, czyli wymarłego gatunku australopiteka, który żył od około 3,9 do 2,9 miliona lat temu w pliocenie we wschodniej Afryce. Odciski stóp w Laetoli miały wyraźnie inne cechy, niż te znalezione w 1978 roku. Dotyczy to zwłaszcza wzoru ruchu, znanego jako „stąpanie poprzeczne”.
Jak informuje portal Geek Reporter, kierująca badaniami paleoantropolog Ellie McNutt z Heritage College of Osteopathic Medicine z Uniwersytetu w Ohio, stwierdziła, iż odciski stóp są najstarszym dowodem na to, że przodkowie człowieka chodzili w pozycji wyprostowanej. Zdaniem Jeremiego DeSilvy, paleoantropologa, który był współautorem badania z Ellie McNutt, ślady te ukazują złożoność historii ludzkiej ewolucji w stronę pozycji wyprostowanej.
W tym czasie w naszej historii ewolucyjnej były co najmniej dwa homininy chodzące w różny sposób na różnie ukształtowanych stopach, co pokazuje, że nabycie chodzenia podobnego do ludzkiego było mniej liniowe niż wielu sobie wyobraża. (…) Innymi słowy, w całej naszej historii przeprowadzono różne eksperymenty ewolucyjne dotyczące tego, jak być dwunożnym – komentuje Jeremy DeSilva.
Jak podaje badacz, trasa chodu składa się z pięciu kolejnych odcisków stóp dwunożnych. Lewa stopa krzyżuje się z prawą i odwrotnie. Wywołuje to konsternacje paleoantropologów, którzy nie wiedzą, co dokładnie może to oznaczać. Określony mianem „stąpania poprzecznego” specyficzny chód, jaki reprezentował hominid, który zostawił odciski, występuje czasem również u ludzi. Jest to związane z marszem po nierównym terenie. Zdaniem naukowca nie da się jednak wykluczyć, iż przyczyna dziwnego chodu mogła być inna i odpowiadały za nią indywidualne cechy tego osobnika. Trzecia możliwość zakłada, że nieznany gatunek hominida dokładnie w taki sposób się poruszał.
.Najstarsze znane ślady stóp hominida pochodzą z Europy. W 2002 roku badacze odkryli na greckiej Krecie ślady człowiekowatych, których wiek został datowany na 5,7 miliona lat. Jednak według najnowszych badań, których wyniki zostały przedstawione w artykule opublikowanym na łamach Scientific Reports, znalezione na Krecie 20 lat temu ślady, mają nawet około 6,05 miliona lat.
Oprac. MJ