Ślady przodka człowieka sprzed 3 milionów lat pomogą zrozumieć ewolucję

Liczące 3 miliony lat tanzańskie skamieniałe ślady należą do przodka człowieka. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Ohio, dotyczące śladów stóp z Laetoli, pomogą zrozumieć historię ludzkiej ewolucji w zakresie unikalnego chodu stworzenia które je zostawiło.

.W Laetoli, położonej w północnej Tanzanii, zostały w 1976 roku znalezione niezwykłe ślady przodka człowieka, które uległy skamienieniu w popiele 3,66 miliona lat temu. Ślady te nie od samego początku utożsamiano z naczelnymi, gdyż wpierw zakładano, że zostawił je niedźwiedź. Okazuje się, że twórcami śladów są dwa prastare gatunki hominidów.

Jednym z czynników, który wpłynął na tak długi okres rozwikłania tajemnicy tanzańskich śladów był fakt odnalezienia dwa lata później innych śladów prehistorycznych człowiekowatych, które kompletnie różniły się od tych pierwszych. Zestaw śladów odnaleziony w 1978 r. należał do gatunku Australopithecus afarensis, czyli wymarłego gatunku australopiteka, który żył od około 3,9 do 2,9 miliona lat temu w pliocenie we wschodniej Afryce. Odciski stóp w Laetoli miały wyraźnie inne cechy, niż te znalezione w 1978 roku. Dotyczy to zwłaszcza wzoru ruchu, znanego jako „stąpanie poprzeczne”.

Jak informuje portal Geek Reporter, kierująca badaniami paleoantropolog Ellie McNutt z Heritage College of Osteopathic Medicine z Uniwersytetu w Ohio, stwierdziła, iż odciski stóp są najstarszym dowodem na to, że przodkowie człowieka chodzili w pozycji wyprostowanej. Zdaniem Jeremiego DeSilvy, paleoantropologa, który był współautorem badania z Ellie McNutt, ślady te ukazują złożoność historii ludzkiej ewolucji w stronę pozycji wyprostowanej.

W tym czasie w naszej historii ewolucyjnej były co najmniej dwa homininy chodzące w różny sposób na różnie ukształtowanych stopach, co pokazuje, że nabycie chodzenia podobnego do ludzkiego było mniej liniowe niż wielu sobie wyobraża. (…) Innymi słowy, w całej naszej historii przeprowadzono różne eksperymenty ewolucyjne dotyczące tego, jak być dwunożnym – komentuje Jeremy DeSilva.

Jak podaje badacz, trasa chodu składa się z pięciu kolejnych odcisków stóp dwunożnych. Lewa stopa krzyżuje się z prawą i odwrotnie. Wywołuje to konsternacje paleoantropologów, którzy nie wiedzą, co dokładnie może to oznaczać. Określony mianem „stąpania poprzecznego” specyficzny chód, jaki reprezentował hominid, który zostawił odciski, występuje czasem również u ludzi. Jest to związane z marszem po nierównym terenie. Zdaniem naukowca nie da się jednak wykluczyć, iż przyczyna dziwnego chodu mogła być inna i odpowiadały za nią indywidualne cechy tego osobnika. Trzecia możliwość zakłada, że nieznany gatunek hominida dokładnie w taki sposób się poruszał.

.Najstarsze znane ślady stóp hominida pochodzą z Europy. W 2002 roku badacze odkryli na greckiej Krecie ślady człowiekowatych, których wiek został datowany na 5,7 miliona lat. Jednak według najnowszych badań, których wyniki zostały przedstawione w artykule opublikowanym na łamach Scientific Reports, znalezione na Krecie 20 lat temu ślady, mają nawet około 6,05 miliona lat.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 listopada 2022
Fot. Richard Mortel/Flickr