Totus Tuus 2024
W ramach obchodów XXIV Dnia Papieskiego, 12 października na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone nagrody TOTUS TUUS 2024. Wyróżnienia zostaną przyznane w kategoriach: promocja godności człowieka, osiągnięcia w kulturze chrześcijańskiej, w propagowaniu nauczania Jana Pawła II i Totus medialny.
Totus Tuus 2024
.Obchody XXIV Dnia Papieskiego rozpocznie 12 października gala nagród TOTUS TUUS 2024 na Zamku Królewskim w Warszawie. W 2024 roku Dzień Papieski obchodzony będzie 13 października pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Słowa te nawiązują do papieskiego listu apostolskiego „Salvifici doloris” (O chrześcijańskim sensie cierpienia) oraz listu „Do Moich Braci i Sióstr – ludzi w podeszłym wieku”.
Wyróżnienia TOTUS TUUS przyznaje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia w czterech kategoriach: „Promocja godności człowieka”, „Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Za osiągnięcia w dziedzinie propagowania nauczania Jana Pawła II” i „Totus medialny”. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II, „przyczyniają się do tworzenia cywilizacji miłości”.
Nagroda w kategorii „Promocja godności człowieka”
.Nominacje do nagrody w kategorii „Promocja godności człowieka” otrzymali: Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Fundacja Tęczowy Kocyk. W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nominacje otrzymali: Ludwika Ogorzelec, Wojciech Wencel, Maria Wollenberg-Kluza. Z kolei w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” nominacje otrzymali: ks. Andrzej Dobrzyński, Muzeum monet i medali Jana Pawła II oraz Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Lublinie.
Nominacje do nagrody TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka otrzymali: twórcy filmu „Tętno”, portal Stacja7.pl oraz Studio Raban. Zgodnie z tradycją zostanie również przyznana nagroda specjalna TOTUS TUUS. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana jako pokłosie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II dzięki promowaniu nauczania papieża Polaka i wspierać przedsięwzięcia społeczne, głównie w edukacji i kulturze.
Jan Paweł II i edukacja katolicka
.Jeśli Catholic education oznaczać ma szersze otwarcie się na prawdę, to szczególną wagę należy w nim przywiązywać do jakości zarówno zdobywanego na uniwersytecie wykształcenia, jak i prowadzonych badań naukowych – pisze ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
„Jan Paweł II bardzo dbał o podtrzymywanie relacji ze światem uniwersyteckim. Kolokwia w Castel Gandolfo są jednym z przejawów tej troski. Również podczas każdej pielgrzymki zagranicznej papież starał się o osobne spotkanie ze środowiskiem uniwersyteckim i ludźmi kultury. Przy tej okazji często nawiązywał do swoich osobistych doświadczeń studenckich i profesorskich.”
„》Universitas to szczególne środowisko nastawione na poznanie „wszystkiego”《 – mówił Jan Paweł II. Środowisko, to znaczy ludzie, których łączy pewien rodzaj zdumienia otaczającym światem i bezinteresowne pragnienie zrozumienia tegoż świata, miejsca w nim człowieka i sensu ludzkiej historii.”
.„Z tym wiąże się głęboko humanistyczny cel uniwersytetu, którego misją jest objawianie człowiekowi pełnej prawdy o nim samym, o jego najgłębszych potrzebach, a przez to umożliwianie mu integralnego rozwoju. Uniwersytet jest winien człowiekowi prawdę. Nie będzie w stanie wypełnić tego zadania, jeśli w centrum swoich badań nie postawi pytania o to, kim jest człowiek”.