W Luwrze wystawiono dzieła sztuki ewakuowane z Ukrainy 

dzieła sztuki z Ukrainy wystawa w Luwrze

Do 6 listopada 2023 r. w paryskim Luwrze zwiedzający mogą zobaczyć dzieła sztuki z Ukrainy, które zostały wywiezione ze względów bezpieczeństwa.

.Pochodzące z kolekcji Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie, dzieła bizantyjskiej sztuki sakralnej wywieziono w tajemnicy, aby ochronić je na czas wojny przed rosyjskimi atakami bombowymi i rabunkami, a także przed nielegalnym handlem sztuką. W październiku 2022 r. historyczny budynek muzeum, oraz wnętrza, zostały uszkodzone przez pocisk, który spadł 4 metry od murów budynku. 

Dzieła sztuki z Ukrainy zostały przetransportowane do Francji przez Polskę i Niemcy pod eskortą wojskową. Ewakuacja 16 dzieł emblematycznych dla narodowej kolekcji ukraińskiej sztuki, jest wynikiem nawiązanej w grudniu 2022 r. współpracy między Luwrem a Narodowym Muzeum Sztuki w Kijowie. Do Paryża ikony trafiły 15 maja 2023 r.

Na wystawie „Aux origines de l’image sacrée. Icônes du musée national des arts Bohdan et Varvara Khanenko de Kyiv” w Luwrze prezentowanych jest pięć dzieł sztuki bizantyjskiej, wywiezionych z muzeum w Kijowie. Cztery ikony wykonane zostały na drewnie, techniką enkaustyczną, używającą jako spoiwa wosku pszczelego. Pochodzą z klasztoru świętej Katarzyny na górze Synaj i wykonane zostały w VI i VII wieku. Na wystawie można zobaczyć również ikonę konstantynopolitańską, wykonaną w XIII wieku w formie mikro-mozaiki, ozdobionej wysokiej wartości złotym obramowaniem. 

Ikony z góry Synaj należą do najrzadszych i najstarszych zachowanych ikon. Świadczące o pierwszej fazie tworzenia ikon, wpisują się zarówno w tradycję ikonograficzną epoki romańskiej, jak i sztuki bizantyjskiej. 

Wystawa w Luwrze ma na celu również uświadomienie szerokiej publiczności, jak bogate są zbiory muzeum narodowego w Kijowie, posiadającego ok. 25 000 dzieł sztuki antycznej, bizantyjskiej, europejskiej i azjatyckiej. 

Oprócz wsparcia udzielonego przez francuskie muzeum w ochronie dziedzictwa Ukrainy, wystawa wpisuje się również w niedawno utworzony w Luwrze departament sztuk bizantyjskich i wschodniochrześcijańskich. 

.Po wystawie dzieła sztuki z Ukrainy zostaną przetransportowane do centrum konserwacyjnego Luwru w Liévin w północnej Francji, gdzie zostaną poddane szczegółowej analizie. Międzynarodowy komitet naukowy, złożony z ukraińskich i zagranicznych specjalistów, podejmie się badań nad szczegółami ikon. 

Julia Mistewicz
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 sierpnia 2023